کدخبر: ۲۲۷۳۳۲ لینک کوتاه

معاون وزیر اقتصاد خبرداد

ستاد مقابله با تحریم فعال شد/ تدوین پیشنهاد برای شورای اقتصاد

اقتصادنیوز: معاون وزیر اقتصاد از تشکیل و فعالیت ستاد مقابله با تحریم در وزارت اقتصاد خبر داد و گفت: این وزارتخانه در بخش دیپلماسی اقتصادی مذاکرات برجام با اروپا فعال است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایبِنا، چند تن از مقامات اروپایی اعلام کرده اند دولت های فرانسه، بریتانیا و آلمان به ایران گفته اند که در حال بررسی فعال کردن حساب های بانک مرکزی ایران در بانک های مرکزی خود یه منظور ایجاد یک کانال تجاری برای حفظ برجام هستند.

این اقدام به عنوان اولین نشانه قابل اعتنایی است که اروپا در جهت حفظ برجام انجام داده و حاکی از مواضع ضد تحریمی اروپا نسبت به اقدامات دولت ترامپ در بحبوحه منزوی کردن تهران به لحاظ اقتصادی است.

مقامات اروپایی اعلام کردند گزینه فعال سازی حساب های بانک مرکزی ایران در نزد بانک های مرکزی اروپا یا دوباره فعال کردن برخی از آنها در حالی به میان آمد که این حساب ها برای چندین سال غیر فعال بوده اند و اکنون اروپا به دنبال فعال کردن آنها است.

حسین میرشجاعیان؛ معاون اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی در اینباره و همچنین فعالیت های وزارت اقتصاد در جریان مذاکرات برجام با اروپایی ها به خبرنگار ایبِنا، گفت: وزارت اقتصاد در مذاکرات برجامی با اروپا به عنوان یکی از بازیگران اصلی شناخته می شود.

معاون اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی اظهارداشت: در بحث برجام از مسیرهای مختلف وارد شدیم و در تلاش هستیم، اما محور در این زمینه وزارت امور خارجه است. وزارت اقتصاد از طریق سازمان سرمایه گذاری خارجی اطلاعات و نیازهای وزارتخانه را جمع آوری و در اختیار تیم مذاکره کننده قرار می دهد؛ در عین حال از طرف وزارت اقتصاد نیز در جلسات شرکت می کند.

میرشجاعیان ادامه داد: وزارت اقتصاد به صورت کامل در جریان مذاکرات قرار دارد و تلاش می کند با هماهنگی کامل با سایر بخش ها و همچنین وزارت امور خارجه اقدام کند. ما نیازها را رصد می کنیم و متناسب با آن اطلاعات را تهیه و ارایه می کنیم.

این مقام مسئول در وزارت اقتصاد تصریح کرد: در مورد مباحث داخلی نیز ستاد مقابله با تحریم در وزارت اقتصاد شکل گرفته است. وزارت اقتصاد مجموعه ای بزرگی است که در آن گمرک، بانک های دولتی، خزانه داری و بورس، مالیات و ... قرار دارد.

معاون اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: با تشکیل ستاد مقابله با تحریم در وزارت اقتصاد، دبیرخانه ای نیز در معاونت اقتصادی فعال شد و قرار است در حوزه داخلی، هماهنگی های دولت و پیشنهادهایی که قرار است به شورای عالی اقتصاد برود از طریق بررسی با سایر دستگاه ها فعالیت داشته باشد.