کدخبر: ۲۲۷۷۲۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
بزرگترین واردکننده نفت ترکیه خرید نفت خود از ایران را کاهش داد

بزرگترین واردکننده نفت ترکیه خرید نفت خود از ایران را کاهش داد

اقتصاد نیوز: بزرگترین واردکننده نفت ترکیه، توپراش، از ماه می تا به حال، که آمریکا اعلام کرد تحریم‌های ایران را باز می‌گرداند، خرید نفت خود از این کشور را کاهش داده است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از مهر؛ بزرگترین واردکننده نفت ترکیه، توپراش، از ماه می تا به حال، که آمریکا اعلام کرد تحریم‌های ایران را باز می‌گرداند، خرید نفت خود از این کشور را کاهش داده است. تحلیل‌گران می‌گویند احتمالا توپراش در ماه‌های آتی هم به حجم واردات اندک ادامه دهد.

ترکیه که کشوری عضو ناتو است، وابستگی سنگینی به واردات نفت دارد و به گفته تاجران، همسایه این کشور، ایران، یکی از اصلی‌ترین منابع تامین نفت آن می‌باشد. دلیل آن هم هم‌جواری، کیفیت بالا و تفاوت قیمت مطلوب نفت ایران است.

طبق داده‌های ناظر انرژی ترکیه، ای‌پی‌دی‌کی، در ۴ ماه اول ۲۰۱۸، توپراش، بزرگترین پالایشگاه ترکیه، به طور متوسط روزانه ۱۸۷۱۹۶ بشکه در روز از ایران نفت وارد کرده است. تنها در ماه آوریل توپراش ۸ محموله از این عضو اوپک وارد کرده بود که معادل ۲۴۰۰۰۰ بشکه در روز است. اما از ماه می، پس از این که به دنبال خروج آمریکا از برجام، دونالد ترامپ اعلام کرد تحریم‌های ضد ایرانی را باز می‌گرداند، خرید نفت توپراش از ایران افت کرده است.

داده‌های کشتی‌رانی و آمار نفت‌کش‌ها، نشان می‌دهد که تهران در ماه می و ژوئن ، هر ماه ۴ محموله به توپراش فروخته است که معادل 130 هزار بشکه در روز است. این درحالی است که پیش از این معمولا هر ماه ۶ تا ۸ محموله به توپراش تحویل می‌شد. تا به این‌جا در ماه جولای توپراش ۳ محموله دیگر هم خریداری کرده است. طبق آن‌چه آمریکا اعلام کرده است، دوره کاهش میزان واردات نفت از ایران در ۴ نوامبر به پایان می‌رسد و از آن پس هرگونه وارداتی مشمول تحریم خواهد بود.