کدخبر: ۲۳۰۰۵۱ لینک کوتاه

بررسی وضعیت خریدوفروش مسکن پایتخت

کاهش حجم معاملات؛ آیا بازار مسکن دیگر کشش ندارد؟+ جدول قیمت‌ها

اقتصادنیوز: مشاوران املاک در مناطق مختلف شهر تهران عنوان می‌کنند همچون چندماه گذشته برخی از سازندگان و فروشندگان املاک به افزایش قیمت‌های پیشنهادی خود اصرار دارند، این در حالی است که به نظر می‌رسد با توجه به تجربه دوره‌های گذشته رونق و رکود بخش مسکن، بازار هم‌اکنون کشش افزایش قیمت‌های مداوم چندماه گذشته را ندارد. به گفته آنها کاهش حجم معاملات طی دو ماه گذشته نشانه جدی عقب‌نشینی متقاضیان از بازار به دلیل جهش قیمت‌های مداوم است.

به گزارش «اقتصادنیوز» از ابتدای سال جاری همزمان با قرارگرفتن بازار مسکن در آستانه دوره جدید رونق، رشد قیمت‌های پیشنهادی آپارتمان‌های مسکونی در مناطق مختلف شهر تهران آغاز شد. این رشد قیمت همزمان با بروز برخی تحولات سایر بازارها و بخش‌های دیگر سبب شد تا رشد قیمت مسکن در یک بازه زمانی چندماهه در یک شیب صعودی و با حرکت تند همراه شود.

اما از پایان بهار به دلیل ناهمخوانی قدرت خرید متقاضیان مصرفی با قیمت‌های پیشنهادی جدید، خریداران مسکن به نوعی از بازار عقب‌نشینی کردند و همین عامل منجر به کاهش معاملات خرید و فروش در ماه‌های اخیر شد. با این حال برخی از فروشندگان بدون توجه به این نشانه‌ها همچنان بر افزایش قیمت پیشنهادی خود اصرار می‌کنند، این در حالی است که به گفته مشاوران املاک رشد مداوم قیمت‌ها به ضرر دو طرف عرضه و تقاضای بازار خواهد بود. بخشی از قیمت‌های پیشنهادی ارائه شده در جدول نبض بازار امروز در محدوده قیمت‌های قرمز رنگ (نامتناسب با قیمت‌های میانگین منطقه) است.

 

 

07-02