کدخبر: ۲۳۷۹۱۱ لینک کوتاه

هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران خواستار تامین آرامش فعالان بخش خصوصی توسط دولت شد

اقتصاد نیوز: هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در جلسه امروز خود خواستار تلاش دولت برای تامین آرامش فعالان بخش خصوصی شدند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایبِنا، فرهاد فزونی عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در چهل و دومین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران که با حضور غلامرضا پناهی؛ سرپرست معاونت ارزی گفت: در نشست پیشین هیات نمایندگان که دبیر شورای عالی امنیت ملی حضور یافت، نمایندگان بیش از سایر جلساتی که وزرا در آن شرکت ‌می‌کنند آزادانه سخن گفتند و گریزی هم به صحرای سیاست زدند. شاید به این دلیل که احساس ‌می‌کردند ریش کاری آنان در دست دبیر شورای عالی امنیت ملی گیر نیست.

وی افزود: با این همه سخنان فعالان بخش خصوصی که از دل پُر سوز آنان برآمده بود بر دل دبیر شورای عالی امنیت ملی نشست و گزارش ایشان به مقام معظم رهبری هم بر دل رهبر انقلاب. آنگاه که حرفی از دل برآید لاجرم بر دل نشیند. رهبری نیز سعی کردند که این سخنان را بر دل هیات دولت بنشانند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی اظهار داشت: از نظر من فرمایشات رهبری در نشست با هیات دولت حاوی نکات بسیار مهمی بود که به برخی از آنان اشاره می‌کنم. رهبری فرمودند: «دولت‌ها به‌ طور معمول و رایج بخش خصوصی را وارد اقتصاد نکرده‌اند. » باید گفت جانا سخن از زبان ما می‌گویی. دهه‌هاست گله‌مندیم که دولت‌ها هیچ توجهی به بخش خصوصی و خواسته‌های آنان نمی‌کنند. حرف فقط حرف دولت است. فقط دستور می‌دهند، بخشنامه صادر می‌کنند و انتظار دارند که بخش خصوصی بگوید سمعاً و طاعتاً و سریعاً مجری دستورات باشد؛ زهی خیال باطل. چنین نبوده و چنین نیز نخواهد بود.

وی ادامه داد: فعالان بخش خصوصی انتظار دارند دولت‌ها از توان، دانش و تجربه آنان در یک بازی برد-برد به‌ درستی استفاده کنند و چشم‌شان فقط به دنبال مال و دارائی این بخش نباشد. دولت‌ها باید به یاد داشته باشند که فعالان بخش خصوصی نه تنها مدیریت هزینه را به‌ درستی ‌می‌دانند که مدیریت تولید درآمد و تولید ثروت را نیز به خوبی ‌می‌شناسند. اما دولتمردان پشت درهای بسته هم برای درآمد و هم برای هزینه‌کرد آنان تصمیم ‌می‌گیرند. صد البته هم راه به جایی هم نمی‌برند.

فزونی خاطرنشان کرد: رهبری فرمودند حرف‌های بخش خصوصی را «بخوانید و بشنوید و ببینید. » از نظر من فرمودند که گزارش‌هایی که برای شما ارسال ‌می‌کنند با دقت و تعمق بخوانید. درباره آنها غور و تعمق کنید، مفاهیم را حلاجی کنید و خواسته‌های آنان را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. همچنانکه در هامش بسیاری از گزارشات تقریر ‌می‌کنید، فقط ننویسید «ملاحظه شد. » عکس‌العملی نشان دهید. دستور یا پاسخی شایسته و درخور به آن گزارش‌ها بدهید. همانطور که ایشان گزارش شورای عالی امنیت ملی را خواندند و دستور دادند.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران تصریح کرد: رهبری فرمودند که به سخنان بخش خصوصی فقط گوش ندهید، آن را با گوش جان بشنوید که «حرف‌های درستی است.» آنچه می‌گویند سخنان فعالان و دلسوزان اقتصاد کشور است. آن کلمات گفته‌های کسانی است که یا عاشق یا دیوانه تولید هستند. فقط شما حرف نزنید به آنان نیز فرصت سخن گفتن بدهید. آنان زمانی سخن می‌گویند که مشکلات‌شان از حد توان ‌می‌گذرد. بیا و حال اهل درد بشنو به لفظ اندک و معنی بسیار.

رهبری فرمودند «ببینید». یعنی نگاه گذرا کردن کافی نیست، بصیرت داشته باشید و با چشم دل ببینید: اگر به چشم تو بی‌قیمتند و کوچک قدر/ به پیش اهل بصیرت بزرگ مقدارند. فزونی ادامه داد: رهبری فرمودند «باید ثبات و آرامش برای فعالان اقتصادی تامین شود. » یعنی امروز قانونی نگذارید و فردا کسی که همان قانون را اجرا کرد، متخلف بخوانید؛ یعنی امروز ارز را به قیمتی به فعالان اقتصادی نفروشید و فردا مابه‌التفاوت طلب کنید. این رویه نه اعتماد بخش خصوصی را به دنبال دارد و نه شرعی است. معامله رسمی و قانونی براساس قوانین کشور و مصوبات دولت انجام شده است. عمل شما دبه در آوردن و غیرشرعی است.

فزونی گفت: چرا با یک بند (بند ۵ بسته سیاست ارزی) آرامش سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی کشور را بهم می‌زنید که مجبور شوید تنها دو روز بعد، برای همین مایه تنش، استثنا و بند و تبصره در نظر بگیرید، غیر از آشفتگی در اقتصاد چه به وجود آورده‌اید؟ غیر از بذر عدم اعتماد چه کاشته‌اید؟

وی با بیان اینکه تامین ثبات و آرامش یعنی بگیر و ببند؟، اظهار داشت: ۴۰ سال است که برای مبارزه با گران‌فروشی می‌گیرید و ‌می‌بندید و جریمه ‌می‌کنید اما حتی یک بار هم به نتیجه مورد نظر خود نرسیده‌اید. کافی نیست؟ مگر نه اینکه آزموده را آزمودن خطا است. تا کی برای حل مشکلات اقتصادی که خودتان به وجود ‌می‌آورید، چاره را تنبیه و جریمه و تعزیر و انبارشکنی و مصادره مال و کالای فعالان بخش خصوصی ‌می‌دانید؟ امروز در انبارها را شکستید و کالاها را حراج کردید، چهار ماه بعد که این کالاها تمام شد چه می‌کنید؟ مرکز تهیه و توزیع پوشک راه خواهید انداخت؟ فزونی تاکید کرد: وقتی دولت ‌می‌گوید «صادرکنندگان ما، حتی صادرکنندگان دولتی و خصولتی، ارزی را که باید امروز در اختیار سامانه نیما قرار دهند، ۴۸ ساعت بعد در اختیار این سامانه ‌می‌گذارند، این کار خیانت به کشور است»، چه پیامی را به فعالان اقتصادی می‌دهید؟ وضعیت اقتصادی ما در چه شرایطی است که ۴۸ ساعت دیر پرداخت، خیانت به کشور تعبیر می‌شود؟ دولتی که هر ۴۸ ساعت مصوباتش را تغییر ‌می‌دهد و یا ۵۲۷۰۰ ساعت است که به پیمانکاران خود بدهکار است و پول کارکرد آنان نمی‌پردازد و هر روز بدهی‌اش به بانک مرکزی بیشتر ‌می‌شود، چرا ۴۸ ساعت تاخیر در پرداخت را خیانت به کشور ‌می‌خواند؟ جفا نه، خیانت. عملکرد دولت را چه باید نامید؟ بعد هم می‌گوئید گله‌مندی نکنید. آقای وزیری می‌گوید بالاخره همینه که هست، بی‌خود اعصاب، روح و روان همدیگر را آزار ندهیم. فعلاً وضعیت همین است. یعنی چه؟ یعنی امید به فردا نداشته باشیم؟ چرا باور نمی‌کنید که اگر سرمایه فعالان ایرانی و خارجی را برای شکوفایی اقتصاد کشور ‌می‌خواهید جز با آرامش و ثبات در بازار و سیاست و جامعه به‌ دست نخواهد آمد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد: امیدوارم اینک که مقام معظم رهبری پذیرای سخنان بخش خصوصی هستند، اتاق بازرگانی گزارش‌های بیشتری خدمت ایشان عرضه کند و مقام معظم رهبری نیز اظهار لطف کرده و زمانی را برای دیدار با نمایندگان فعالان اقتصادی اتاق تهران و شنیدن سخنان آنان تعیین و ابلاغ کنند.

همچنین کوروش پرویزیان رییس کانون بانک ها و موسسات خصوصی صبح امروز (سه شنبه) و در جلسه هیات نمایندگان گفت: رتبه ایران در آزادی اقتصادی در جهان رتبه خوبی نیست و از سال ۲۰۰۶ تاکنون در رتبه ۱۵۶ قرار داریم.

وی افزود: آزادی اقتصادی تضمین حقوق مالکیت افراد جامعه است و باید دخالت دولت در اقتصاد به حداقل برسد؛ بر این اساس این شاخص‌ها در تصمیمات مهم اقتصادی بسیار حائز اهمیت به شمار می‌روند.

رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران گفت: در این شاخص رتبه ایران اکنون در دنیا ۱۵۶ است؛ ضمن اینکه تاثیرپذیری این شاخص‌ها از نوسانات نرخ ارز را نیز نباید نادیده گرفت، این در حالی است که حضور و مشارکت بخش خصوصی در این رابطه بسیار مهم است.

وی ادامه داد: پیشنهاد می‌شود که یک نهاد غیردولتی به منظور پایش مستمر ریسک کشوری شکل گیرد و از مدل‌های مختلف متناسب با استانداردهای بین‌المللی در این پایش بهره‌برداری شود.

مدیرعامل بانک پارسیان خواستار رتبه بندی موسسات و بنگاه ها در زمینه ریسک توسط این نهاد شد و گفت: از مدل های مختلف برای رتبه بندی و پایش ریسک در بنگاه ها باید استفاده شود و ریسک بنگاه ها کنترل شود.

پرویزیان اظهار داشت: این در حالی است که نقدینگی به عنوان یکی از معضلات امروز اقتصاد ایران می‌تواند از سوی این مرکز پایش شود. وی به افزایش نقدینگی در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: در هفته گذشته فقط شرکت سایپا تنها هزار میلیارد تومان خودرو فروخت و ما این فرصت را داریم تا بازیابی در رفتارهای اقتصادی خود داشته باشیم.

فعالان اقتصادی اسیر بازی مارپله

همچنین محمدرضا نجفی‌منش، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران نیز گفت: دو ماهی است که برای خرید مواد اولیه و ترخیص آن، مشکلات زیادی ایجاد شده و فعالان اقتصادی کار فرسایشی را تحمل می‌کنند؛ چرا که هیات وزیران تصمیم گرفته که کنترل و نظارت کند. این در حالی است که در شرایط کنونی پرونده‌ها باید در گروه های تخصصی وزارت صنعت بررسی شود؛ در حالی که این مانند یک بازی مارپله شده است.

وی علت این کُندی تجارت خارجی را چندنرخی بودن ارز دانست و افزود: از زمانی که اختلاف نرخ ارز به وجود آمده است، تقاضای بالا و بیش اظهاری در دستور کار برخی افراد قرار گرفته، پس باید ارز تک نرخی شده و به مصرف‌کننده نهایی یارانه داده شود.

نجفی منش گفت: تشکل‌های اقتصادی می‌توانند رگولاتور این موضوع بوده و بررسی پرونده‌ها را به عهده بگیرند تا کار سریع و مطمئن پیش رود، ضمن اینکه برای کنترل دقیق، می‌توان فیلترهای ارزشی را برای پرونده‌های ثبت سفارش در نظر گرفت.