اغراق 120 برابری درباره پیش‌خرید سایپا و خرید شرکت بنز و لامبورگینی!

کدخبر: 238604
اقتصاد نیوز: چند روزی است که در خصوص محاسبات اغراق شده، بسیاری این خبر که درباره برابری کل مبلغ پیش‌خرید از سایپا با ارزش شرکت‌های بزرگ خودروسازی مانند بنز، لامبورگینی شورولت و... است را در خبرگزاری‌ها دست به دست می‌چرخانند. شاید منبع این خبر در ابتدا از روزنامه‌ای مانند «جیم الف» سرچشمه گرفته باشد ولی انتشار سریع آن دست کمی از اشتباه سورس خبر ندارد!

به گزارش اقتصاد نیوز، در ادامه یک نمونه خبری را ملاحظه خواهید کرد. اما پیش از آن به مقایسه محاسباتی نگاهی بیاندازیم:

در خبر غلط ذکر شد:

چند روز پیش در یک دقیقه زمان!، شش میلیون نفر پول منتقل کردند بحساب شرکت سایپا.هر نفر 25 میلیون تومان، یعنی 150000 میلیارد تومان. اگر ارزش فعلی بازار آزاد دلار را اعمال کنیم میشود بعبارتی (13)میلیاردلار. و اگر ارزش فعلى دلار در بازار مبادله‌اى را اعمال کنیم مى شود(19) میلیارد دلار و اگرقیمت دلار دولتى حساب کنیم مى شود (35) میلیارد دلار.

در صورتی که کل سفارشات خرید ۵۰ هزار بوده و عدد 6 میلیونی! به تعداد بازدیدهای سایت سفارش‌گیرنده مربوط است. در ضمن مبلغ 25 میلیونی نیز با توجه به جدول زیر غلط است و تنها به عنوان پیش پرداخت از سوی شرکن سایپا دریافت شده است؛ بنابراین:

سایپا

چند روز پیش 50 هزار نفر نه 6 میلیون نفر (تعداد 120 برابر شده است بنابراین تمام محاسبات باید بر این عدد تقسیم شوند) پول منتقل کردند بحساب شرکت سایپا.هر نفر بین 11 تا 21 میلیون تومان به میانگین 14.625 میلیون تومان و نه 25 میلیون تومان(یعنی باید هر عدد بعد را بر حدود 1.70 نیز تقسیم کنیم)، یعنی 731 میلیارد تومان و نه 150هزار میلیارد تومان. اگر ارزش فعلی بازار آزاد دلار را اعمال کنیم میشود بعبارتی 64 میلیون دلار نه (13)میلیاردلار. و اگر ارزش فعلى دلار در بازار مبادله‌اى را اعمال کنیم مى شود 92 میلیون دلار   و نه (19) میلیارد دلار و اگرقیمت دلار دولتى حساب کنیم مى شود 170 میلیون دلار و نه (35) میلیارد دلار. یعنی یک بنز و لامبورگینی مدل بالا شاید بتوان با تخفیف خرید.

ادامه خبر نیز به صورت زیر ادامه داشت.

اگر ملت بخواهند در یک سرمایه‌گذاری بسیار سودآور سهیم باشند با همین مبلغ پول میتوانستند یکى از شرکتهای بنـــز، BMW، لامبورگینی، شورولت، فورد، GMC، تویوتا، KIA و فیات را بطور کامل خریداری و بصورت سینه خیز به ایران احضار کنند..!، که ضمن اشتغالزائی کل بیکاران جوان متخصص وتحصیل کرده ایران، و ضمن کسب سود کلان، رونق کامل میشد و دغدغه حداقل دستمزد را هم نمیداشتیم...

ولی صد افسوس که ملت به اینگونه مسیرهای رشد توجه نمیکنند و پولهای خود را به جیب سایپا سرازیر میکنند که تابوت خود را پیش خرید کنند..!

از این موضوع غافل بودند که سایپا با همین پول میتواند 15 بار شرکتش را شخم بزند و از نو بسازد.

تولید نه (9) سال شرکت پیش فروش شد و زمان تحویل هم به نرخ روز محاسبه قیمت انجام میشود..!

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما