کدخبر: ۲۴۰۴۸۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

شاخص بورس برای نخستین بار به کانال ۱۶۸ هزار واحدی وارد شد

اقتصادنیوز: شاخص بورس امروز (دوشنبه) با رشد سه هزار و ۵۵۲ پله ای نسبت به روز گذشته برای نخستین بار به رکورد ۱۶۸ هزار و ۶۲۴ واحد صعود کرد و این مهم در معاملات بیش از ۳.۸ میلیارد سهم رقم خورد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، براساس معاملات امروز سه میلیارد و 885 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 11 هزار و 651 میلیارد ریال در 249 هزار و 808 نوبت داد و ستد شد.

**رشد دسته جمعی شاخص های اصلی

بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، یک هزار و 38 واحد رشد کرد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 622 واحد رشد داشت.

شاخص قیمت (هم وزن) نیز 440 واحد بالا رفت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است.

شاخص آزاد شناور نیز سه هزار و 910 واحد افزایش یافت که این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.

شاخص بازار اول (مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) 2 هزار و 695 واحد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس نیز 6 هزار و 696 واحد افزایش یافت.

بر این اساس، در معاملات امروز نمادهای فولاد (فولاد مبارکه)، ومعادن (توسعه معادن و فلزات)، فملی (ملی صنایع مس)، همراه (همراه اول) و فارس (هلدینگ خلیج فارس) بیشترین رشد و تاثیر مثبت را بر شاخص بورس داشتند.

** صدرنشینی گروه شیمیایی و پتروشیمی

گروه شیمیایی در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه 421 میلیون سهم به ارزش یک هزار و 710 میلیارد ریال داد و ستد شد.

گروه فلزات اساسی به ارزش یک هزار و 610 میلیارد ریال و بانک ها به ارزش یک هزار و 277 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در رده چهارم معاملات امروز گروه فرآورده های نفتی با دادوستدی به ارزش یک هزار و 28 میلیارد ریال قرار گرفت و گروه خودرو نیز با معاملاتی به ارزش 873 میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.

** ثبت رکورد جدید برای فرابورس

شاخص فرابورس (آیفکس) در معاملات امروز 47 پله رشد کرد و در جایگاه یک هزار و 949 واحدی قرار گرفت.

همچنین در بازار فرابورس، بیش از یک هزار و 277 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از هفت هزار و 466 میلیارد ریال دادوستد شد.

برپایه معاملات امروز نمادهای میدکو (هلدینگ معدنی خاورمیانه)، ذوب (ذوب آهن)، هرمز (فولاد هرمزگان جنوب) و زاگرس (پتروشیمی زاگرس) بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشته و آن را بالا کشیدند.