کدخبر: ۲۴۰۹۱۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
ورود ارز صادرات غیرنفتی به سامانه نیما موجب ثبات بازار می‌شود

ورود ارز صادرات غیرنفتی به سامانه نیما موجب ثبات بازار می‌شود

اقتصادنیوز: برخی التهابات ارزی ناشی از عدم ورود ارز حاصل از صادرات غیر نفتی در بازار است، صادرکنندگان باید در شرایط کنونی با احساس مسئولیت در تزریق ارز حاصل از صادرات خود در سامانه نیما به ثبات بازار کمک کنند.

به گزارشاقتصادنیوز به نقل از ایبِنا، ساسان شاه ویسی با اشاره به عملکرد برخی صادرکنندگان در التهابات ارزی گفت: در حال حاضر شاهد برخی نابسامانی ها در وضعیت ارزی کشور هستیم که در این وضعیت ذینفعان ارزی یعنی «صادرکنندگان غیرنفتی» بدلیل عدم عرضه کامل ارز در سامانه نیما و «برخی شهروندان» که ارز را به عنوان کالای سرمایه ای تلقی می کنند و موجب هجوم تقاضا به بازار می شوند هر یک به نوعی در التهابات ارزی تاثیرگذار هستند.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه صادرکنندگان غیرنفتی که طبق قانون ملزم به ارایه ارز حاصل از صادرات خود در سامانه نیما هستند متاسفانه در این زمینه با مسئولیت عمل نمی کنند افزود: همانطور که رییس کل بانک مرکزی در مصاحبه ای عنوان کرده اند  ارز حاصل از صادرات غیرنفتی باید به سامانه نیما عرضه شود.

این صاحبنظر اقتصادی راه کار برون رفت از وضعیت ارزی کشور را «ایجاد بازارهای موازی» و «کنترل بازارهای بی هویت و غیرقانونی» دانست.