کدخبر: ۲۴۹۱۰۵ لینک کوتاه

چین خواستار احترام به روابط تجاری با ایران شد

اقتصادنیوز: سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد روابط تجاری و قانونی پکن با تهران باید مورد احترام قرار گیرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، هوا چونینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین ضمن ابراز تاسف درباره از سرگیری تحریم‌های واشنگتن علیه ایران اعلام کرد: روابط تجاری و قانونی ما با ایران باید مورد احترام باشد.

هوا چینیگ اشاره‌ای به اینکه آیا چین از تحریم‌های آمریکا علیه ایران مستثنی شده است یا خیر نکرد.

سخنگوی وزارت خارجه چین پیشتر اعلام کرد که این کشور با قاطعیت در مقابل مکانیسم تحریم‌های یکجانبه خواهد ایستاد و روابط تجاری خود با ایران را بر اساس توافقنامه‌های بین‌المللی حفظ خواهد کرد.

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین نیز در مراسم افتتاحیه اولین نمایشگاه بین‌المللی واردات این کشور در شانگهای اعلام کرد کشورش قصد دارد تا سیاست‌های را به منظور افزایش واردات و تسهیل رویه‌های گمرکی دنبال کند.

به دنبال خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای ایران در ماه می که از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور اعلام شد، واشنگتن طرح از سرگیری تحریم‌ها علیه تهران را مطرح کرد. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا پیش از این اعلام کرد واشنگتن به 8 کشور برای خرید نفت ایران معافیت از تحریم اعطا خواهد کرد.

بر اساس توافق هسته‌ای سال 2015 میان ایران و کشورهای 1+5 (آمریکا، چین، روسیه، آلمان، فرانسه و انگلیس) تحریم‌های صورت گرفته علیه تهران برداشته شد، اما خروج یکجانبه آمریکا از این توافق منجر به از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران از جمله تحریم‌های نفتی شد. اولین دور تحریم‌های واشنگتن علیه تهران در 7 اوت سال جاری به اجرا درآمد و دور دوم آن نیز امروز دوشنبه وارد مرحله اجرایی شد.