کدخبر: ۲۴۹۲۸۶ لینک کوتاه

تمامی بانک ها می توانند در بستر شبکه ملی اطلاعات ارتباط داشته باشند

اقتصادنیوز: رییس کمیته پدافند غیرعامل وزارت ارتباطات، گفت: ارتباطات بانک‌ها در شبکه ملی اطلاعات قرار گرفته و اخیرا نیز در بانک ملت مورد پایش و بررسی قرار گرفت که نتایج خوبی حاصل شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایبِنا، صادق بیگ پور،رییس کمیته پدافند غیرعامل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در همایش پدافند غیر عامل که در وزارت ارتباطات برگزار شد، اظهار داشت:در موضوع سرمایه‌های سایبری علاوه بر سخت افزار و نرم افزار یک عامل دیگر بسیار مهم به عنوان عامل انسانی یا مغز افزار وجود دارد؛ اکثر کاربران در قسمت غیر تکنیکال قرار می‌گیرند و فرهنگ و دانش مسائل امنیتی از عوامل بسیار مهم است.

وی ادامه داد: رشد علم و تکنولوژی نواقص امنیتی را رفع می‌کند اما برای رفع نواقص موجود در زمینه عوامل انسانی مشکلات متعددی وجود دارد که با آموزش، هشدار و تمرین‌های عمومی و در عین حال فرهنگ سازی و درک مشترک از فضای مجازی است.

رییس کمیته پدافند غیر عامل افزود: برای افزایش امنیت سایبری باید تیم‌های مشترک و خبره ایجاد شود و در عین مشارکت عمومی برای پاسخگویی به مسائل امنیتی رفع شود؛ همچنین تحقق دیپلماسی سایبری و مشارکت بخش خصوصی با دولتی را نیاز دارد.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده توسط وزارت ارتباطات در زمینه پدافند غیر عامل، اظهار داشت: اقداماتی در زمینه سیاستگذاری و تدوین قوانین و استانداردها تسهیلاتی انجام شده و سامانه‌های هشدار اضطراری در مواقع بحران مورد بررسی قرار گرفته و آماده ارائه خدمت است.

بیگ پور تصریح کرد: بار فنی مراکز اصلی پایه با پراکنده سازی کاهش یافته و شبکه ارتباطی بی‌سیم امن و پایدار در شهر تهران با هزینه تقریبی ۸ میلیون یورو برای ایجاد شبکه اختصاصی و امن بی‌سیم برای ارگان‌های دولتی ایجاد شده است.

وی افزود: ایجاد شبکه اختصاصی تلفن همراه با همکاری شرکت همراه اول و سازمان مدیریت بحران ایجاد شده که با سیم کارت‌های چند شماره‌ای و قابلیت استفاده از رومینگ ملی ارائه خدمات می‌کند. همچنین ایجاد بالون ارتباطی که در نسخه بام ۲ تا ۱۰ کیلومتر ۱۰۰۰ کاربر از خدمت وای فای می‌توانند استفاده کنند.

رییس کمیته پدافند غیر عامل تاکید کرد: در زمینه افزایش پایداری شبکه ملی اطلاعات آسیب پذیری‌های موجود بررسی و رفع شد؛ در حال حاضر کلیه ارتباطات بانک‌ها در شبکه ملی اطلاعات قرار گرفت و اخیرا نیز در بانک ملت مورد پایش و بررسی قرار گرفت که نتایج خوبی حاصل شد و ارتباطات بانکی در این زمینه تسهیل شد