کدخبر: ۲۵۱۸۶۳ لینک کوتاه

ضربه چای هندی از تحریم ایران

روزنامه ایتالیایی &#۰۳۹;کوریره دلاسرا&#۰۳۹;به تحریم های ضد ایرانی ترامپ اشاره کرد و نوشت: تحریم های آمریکا علیه ایران سلطان چای هند را دچار بحران کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، کوریره دلاسرا امروز در یاداشتی افزود: دامنه تحریم های واشنگتن علیه تهران به هند رسیده است. تصمیم کاخ سفید مبنی بر خروج از برجام و اعمال دوباره تحریم ها علیه ایران، به صورت غیرمترقبه ای دامنگیر ایالت آسام و بزرگترین تولیدکننده چای در هند شده و تقاضا و بهای این کالا را کاهش داده است. 

روزنامه ایتالیایی نوشت: صادرات چای هند به ایران از سال 2010 تا 2017 مسیر صعودی داشته و به 31 میلیون کیلوگرم رسیده بود. اما درشش ماه نخست سال 2018 و پس از اعلام تحریم ها، صادرات چای هند به ایران 13 درصد کاهش یافته و به 12 میلیون کیلوگرم رسیده و بهای آن نیز 10درصد تنزل یافته و به 3.5 دلار به ازای هر کیلو رسیده است. 

کوریره دلاسرا افزود: چای آسام در میان ایرانی ها از محبوبیت خاصی برخوردار بوده و سال گذشته ایران با عبور از روسیه، به نخستین مصرف کننده چای هند تبدیل شد و ارزش صادرات این کالا به 100 میلیون دلار رسید. 

روزنامه ایتالیایی یادآورشد که تحریم های آمریکا علیه ایران شامل محصولات کشاورزی نمی شود و هند نیز مانند ایتالیا از کشورهای دارای معافیت موقت است.با این حال صادرکنندگان هندی در تلاش بوده تا دلار را در مناسباتشان با ایران استفاده نکنند و ارتباط خود با بانک های ایرانی را که مورد تحریم واشنگتن هستند، ادامه دهند. 

'ویوک گوانکا' رئیس شرکت چای 'وارن' و دبیر اتحادیه چای هند به تازگی در گفت وگو با فایننشال تایمز درباره نگرانی های تولیدکنندگان چای و پیامدهای مخرب تحریم های آمریکا بر روی صادرات این کالا به ایران هشدار داده است.

روزنامه ایتالیایی نوشت که هند و ایران در گذشته برای دور زدن تحریم ها، در مناسبات تجاری خود به جای دلار از دیگر ارزها، حتی روپیه، استفاده می کردند و صادرکنندگان چای آسام امیدوارند بتوانند بار دیگر به همین روش متوسل شوند.