کدخبر: ۲۵۵۱۳۵ لینک کوتاه

رتبه جهانی عجیب ایران در دولت الکترونیک

اقتصادنیوز: رییس دانشکده مدیریت دانشگاه تهران گفت: در سال های اخیر برای گسترش دولت الکترونیک اقدامات خوبی آغاز شده به نحوی که ایران هم اکنون ۲۰ رتبه رشد کرده است اما کشور در جایگاه ۱۳۰دنیا قرار دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، احمد صحرایی در نشست فساد در ایران » نظامند یا موردی ؟ ، گفت: یکی از راهکار های اصلی مبارزه با فساد گسترش دولت الکترونیک است که مسئولیت آن بر عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است ، این امر باید تقویت شود چرا که هر مسیری برای مبارزه با فساد از مسیر دولت الکترونیک می گذرد.

« به عنوان مثال یکی از راهکارهای اصلی مبارزه با فساد داده های باز یا همان (open data) است که بدون گسترش دولت الکترونیک امکان اجرای ان وجود ندارد.»

صحرایی در این نشست که در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد ، افزود: در این سیستم اطلاعات در حوزه های گوناگون در دسترس عموم مردم قرار می گیرد ، امر مخفیانه ای از مردم وجود ندارد و انتشار مطالب ازاد است.

وی گفت: دادهایی مثل مخارج دولت، بودجه دولت، نتایج انتخابات، دسترسی به نقش ملی و.. در این راهکار در دسترس عموم مردم قرار می گیرد.

این استاد مدیریت خاطر نشان کرد: دولت ایران در سال های گذشته به سمت داده های باز حرکت کرده و رشد خوبی در این زمینه داشتیم اما همچنان در رتبه 67 قرارداریم.

صحرایی با بیان اینکه دانشکده های مدیریت باید در امر مبارزه با فساد پیشرو باشند ، گفت: حکمرانی خوب بدون وجود شفافیت و قوانین محکم امکان پذیر نحواهد بود. فساد زمانی کاهش پیدا می کند که در تمام اجزا شفافیت سازی شود.