کدخبر: ۲۵۵۷۱۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
موگرینی: به زودی کانال پرداخت جایگزین برای تجارت با ایران ایجاد خواهد شد

موگرینی: به زودی کانال پرداخت جایگزین برای تجارت با ایران ایجاد خواهد شد

اقتصاد نیوز: مسئول سیاست خارجه اروپا گفت: انتظارم بر این خواهد بود که ظرف چند هفته آینده کانال پرداخت جایگزین برای تجارت با ایران ایجاد خواهد شد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایبِنا، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا گفت: بروکسل در آینده نزدیک کانال پرداخت جایگزین را برای تسهیل بخشیدن به تعاملات تجاری میان اتحادیه اروپا و ایران ایجاد خواهد کرد تا تحریم های آمریکا را دور بزند.

وی گفت: انتظار من بر این است که این ابزار در هفته های آینده یعنی قبل از پایان سال جاری میلادی راه اندازی خواهد شد و به عنوان راهی برای حفاظت از تجارت مشورع است. بر همین اساس، ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا در حال بررسی راه های تداوم تجارت با تهران هستند تا محدودیت های اقتصادی اعمال شده از سوی ایالات متحده که با خروج این کشور از برجام کلید خورده را دور بزنند.

همچنین در ماه نوامبر سال جاری میلادی، مقامات اتحادیه اروپا پیشنهاد ایجاد یک تجارت خانه یا وسیله ویژه پرداخت موسوم به SPV را دادند تا تعاملات مالی با ایران تسهیل پیدا کند؛ اما این طرح بعداز آنکه هیچ کشور اروپایی به دلیل ترس از اقدامات تنبیهی آمریکا حاضر به قبول میزبانی این مکانیزم نشد، با شکست روبرو شد. البته قدرت های بزرگ اروپایی در حال برنامه ریزی بمنظور اعمال فشار بر روی لوکزامبورگ و بلژیک هستند تا میزبانی این مکانیزم را قبول کند.

بر پایه این گزارش، بعداز آنکه دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در ماه می از برجام خارج شد، رهبران کشورهای اروپایی قانون ممنوعیت شرکت های اتحادیه اروپا از همراهی تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران را فعال کردند.