کدخبر: ۲۵۵۷۶۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

تا سال ۱۴۰۰ ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده احداث می شود

اقتصادنیوز: مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: ۴۰۰ هزار واحد مسکونی تا پایان ۱۴۰۰ در بافت‌های هدف بازآفرینی شهری ساخته می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر ، هوشنگ عشایری با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما ادامه داد: باید ۴ هزار میلیارد تومان منابع برای این منظور قرار داده می شد که در بودجه سال ۹۷ از محل تبصره ۱۸ پیش بینی شده بود و از آنجا که احتمال می دادیم منابع آن تحقق پذیر نباشد به صندوق توسعه پیشنهاد داده و مصوبه سران قوا و اذن مقام معظم رهبری در این باره اخذ شد.

بر اساس تفاهمنامه میان شرکت بازآفرینی شهری ایران و سازمان برنامه و بودجه و صندوق توسعه ملی، مقرر شد ۳ هزار و ۷۷۰ میلیارد تومان معادل ریالی از صندوق توسعه ملی به این طرح اختصاص یابد تا بانک مسکن بتواند در کلانشهرها ۵۰ میلیون تومان وام با سود ۹ درصد بدون سپرده گذاری برای مدت ۲ سال ساخت در اختیار سازندگان حرفه ای قرار دهد.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: مردم از ابتدای امسال تا اول آذر حدود ۳۲ هزار واحد پروانه ساخت گرفتند و آماده اخذ این تسهیلات هستند.

عشایری با بیان اینکه بر اساس دستور رئیس جمهور و ماده ۶ قانون عرضه و تولید مسکن، همه اراضی دولتی که در بافت های هدف بازآفرینی شهری و محلات همجوار قرار دارد باید در اختیار اجرای این طرح قرار گیرد، افزود: از این طریق ظرفیت ساخت حدود ۳۵ هزار واحد ایجاد شده است و توسعه گران آن نیز انتخاب شدند و برخی هم آماده انتخاب توسعه گر هستند.

وی با بیان اینکه در طرح بازآفرینی شهری ۴ هزار و ۲۴۰ میلیارد تومان برای تولید ۱۰۰ هزار مسکن در نظر گرفته شده است، گفت: در کنار آن هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان منابع برای ساماندهی دیده شده است.

استاد دانشگاه: نباید اجازه داد تراکم در بافت فرسوده دو برابر شود

حجت الله میرزایی استاد دانشگاه هم با حضور در این برنامه با بیان اینکه در قالب طرح بازآفرینی شهری، تراکم و بارگذاری مسکونی و جمعیتی، افزایش می یابد گفت: به احتمال زیاد متوسط طبقات در شهری مانند تهران در بافت ناکارآمد که حدود ۲ و نیم طبقه است به حدود ۵ طبقه افزایش می یابد البته بستگی به سیاست شهرداری هم دارد.

وی ادامه داد: اگر این طرح، بارگذاری بیشتری انجام دهد یا حاشیه سود را برای سازندگان افزایش دهد قاعدتاً سرانه ها را کاهش خواهد داد و اگر تراکم اضافه داده نشود انگیزه برای حضور در این طرح برای سازندگان کاهش می یابد. این پارادوکس باید حل شود.

میرزایی با بیان اینکه از سال ۸۴ تا سال ۹۵ در شهر تهران فقط ۴۰ درصد بافت ها نوسازی شده است، گفت: با این نوسازی، سرانه ها کاهش و فقر شهری افزایش یافته است.

وی افزود: باید راه حلی پیدا کنیم که همراه با نوسازی بافت ها، از افزایش فقر شهری و کاهش سرانه های برخورداری غیرمسکونی جلوگیری کنیم.

میرزایی با تأکید بر اینکه اجرای بازآفرینی شهری بسیار ضروری است گفت: ملاحظات مهمی در این باره وجود دارد از جمله اینکه چگونه از فقر شهری جلوگیری کنیم و سرانه ها ارتقا یابد.

وی افزود: در منطقه ۱۰ تهران ۵۰ درصد بافت، فرسوده است و باید نوسازی شود اما در این منطقه سرانه فضای سبز تقریباً دو و هشت دهم متر است در حالی که متوسط سرانه فضای سبز در تهران ۱۷ متر است.

میرزایی ادامه داد: منابع مشخصی توسط دولت و شهرداری ها باید برای توسعه فضای سبز و ارتقای سرانه های بهداشتی و آموزشی و پارکینگ اختصاص داده شود.

این استاد دانشگاه با اشاره به افزایش حدود ۹۱ درصدی قیمت مسکن نسبت به پارسال گفت: ۴۰۰ هزار نفری که امسال سررسید وام آنان و قرار بود با استفاده از این وام، صاحبخانه شوند پیش از دریافت این وام، قیمت مسکن افزایش یافت و قدرت خرید آنان به شدت کاهش یافت.

میرزایی گفت: نمی شود در شرایطی که بازار مسکن مانند سال های ۹۰ تا ۹۶ در رکود به سر می برد رونق جدی در بازآفرینی وجود داشته باشد.

وی افزود: تا زمانی که ساز و کارهای افزایش انگیزه و قدرت خرید خریداران و افزایش وام صندوق پس انداز مسکن یکم را نبینیم، انگیزه سازندگان از بین می رود.

میرزایی با بیان اینکه بروکراسی طولانی دریافت وام برای سازندگان مسکن، انگیزه آنها را کاهش می دهد، ادامه داد: دوره صدور پروانه ساخت در تهران از ۶ تا ۹ ماه و در برخی اوقات تا یک سال طول می کشد بنابراین محیط عمومی کسب و کار در کلانشهرها به شدت بد است و این موضوعات باید در کنار مشوق های مالی دیده شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس: شعار نوسازی بافت فرسوده زیاد داده می شود اما از عمل خبری نیست

محمد دامادی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه با اشاره به اینکه بر اساس قانون، وظایف دولت در زمینه مسکن مشخص است گفت: بارها دولت ها قول دادند بافت های فرسوده را نوسازی کنند.

وی با اشاره به مشکلات بافت های فرسوده افزود: باید ببینیم برنامه مشخص برای نوسازی بافت های فرسوده خارج از برنامه های شعاری چیست. شعار زیاد می دهیم اما در عمل، اتفاق مؤثری نمی افتد.

دامادی اضافه کرد: به جای اینکه جمعیت را از داخل شهر به بیرون شهر ببریم و در آنجا برای آنان مسکن بسازیم باید همین داخل شهر را که تأسیسات شهری وجود دارد ساماندهی و نوسازی کنیم.

رئیس انجمن انبوه سازان: طرح دولتی بازآفرینی راه به جایی نمی برد

جمشید برزگر رئیس انجمن انبوه سازان کشور هم در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: با این روش هایی که دولت برای بازآفرینی شهری اعلام کرده است این طرح به اهداف خود نخواهد رسید.

وی افزود: در گذشته هم طرح های مشابهی بود اما در عمل به درستی اجرایی نشد.

برزگر با اشاره به اینکه قرار است ۱۴۰ هزار هکتار بافت فرسوده، بازآفرینی شود افزود: باید استانداردها و سرانه های جمعیتی هم دیده شود.

وی اضافه کرد: بر اساس ماده ۴ قانون ساماندهی عرضه و تولید مسکن، ‌ زمین های دولتی به عنوان پشتیبان و تأمین فضاهای عمومی باید در اختیار دستگاه های اجرایی گذاشته شود تا از این مناطق استفاده شود.

برزگر گفت: ماده ۳۰ قانون برنامه توسعه چهارم و همچنین قانون برنامه توسعه پنجم، دولت را مکلف کرده است که سالانه ۱۰ درصد از بافت های فرسوده را احیا و بازآفرینی کند.

رئیس انجمن انبوه سازان کشور با اشاره به اینکه اختصاص ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان برای نوسازی ۱۴۰ هزار هکتار بافت فرسوده کشور کافی نیست گفت: باید ۲۰ هزار میلیارد تومان برای این منظور اختصاص داده شود تا این معضل اجتماعی رفع شود.