کدخبر: ۲۵۸۲۵۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
ترخیص سه روزه 95 درصد کالا ها از گمرک

ترخیص سه روزه ۹۵ درصد کالا ها از گمرک

اقتصادنیوز: مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گمرک گفت: ۹۵ درصد کالا‌ها سه روزه از گمرک ترخیص می‌شود و گمرک پس از مراحل ثبت سفارش و تخصیص ارز و در مرحله سوم واردات قرار دارد؛ بنابراین تا این مراحل انجام نشود امکان اظهار کالا به گمرک در مرحله سوم وجود نخواهد داشت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری میزان؛ علی معقولی بیان کرد: تا چندماه قبل محدودیت‌هایی برای ترخیص کالا از گمرک داشتیم، اما با مصوباتی که تصویب و ترخیص‌هایی که انجام شد، انباشت کالایی در گمرکات نداریم و شرایط نرمال شده است، اما مطلوب نیست. ازقبل از شهریور که شرایط ارزی نرمال شد روال ترخیص هم عادی شده است. ما در بنادر همیشه گردش کالا داریم و به دنبال سرعت بخشیدن به مراحل ترخیص کالا هستیم.

وی در ادامه افزود: واردات کالا مراحلی دارد. ثبت سفارش، تخصیص ارز و اظهار کالا از مراحل واردات کالاست و گمرک در مرحله سوم واردات قرار دارد.

مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گمرک گفت: ۹۵ درصد کالا‌هایی که اظهار می‌شود در کمتر از ۳ روز از گمرک ترخیص می‌شود، بخشی از کالا‌ها که ثبت سفارش شده و وارد بنادر شده است در انتظار تخصیص و تامین ارز است و بخشی دیگر امکان ثبت سفارش ندارند.

معقولی تصریح کرد: ما ۴ خط قرمز در گمرک داریم: ۱- کالای اساسی ۲- دارو ۳- تجهیزات پزشکی ۴- تمام موارد مربوط به خط تولید که در تامین کالای اساسی مجوز‌های مربوطه گرفته شده و هیچ مشکلی برای تخصیص ارز و تامین آن در گمرک از این بابت نداریم. برای دارو مصوبه‌ای گرفته ایم که با حداقل اسناد بتوانند دارو را از گمرک ترخیص کنند و دو ماه بعد اسناد را ارائه کنند. برای تجهیزات پزشکی هم این مصوبه گرفته شد و مشمول دو ماه با حداقل اسناد برای ترخیص از گمرک می‌شوند. برای خدمات تولیدی نیز مشکلات برطرف شده و هیچ واحد تولیدی نیست که ۷۰ درصد کالا بدون کد رهگیری بانک داده نشود، بنابراین ما بحران کمبود در ۴ حوزه ذکر شده نداریم.

وی یادآور شد: برای انتهای سال و سال آینده نیز طرح‌های جدیدی داریم تا روال خروج کالا از گمرک تسهیل شود که با کاهش نرخ دلار و ارز نیز مشکلات تخصیص ارز در حال برطرف شدن است.

مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گمرک خاطر نشان کرد: تلاطمات ارزی و سیاست‌ها بسیاری از گزینه‌ها را متغیر کرد. افزایش و کاهش نرخ ارز تاثیرات عمیقی می‌گذارد که سازمان‌ها به همان نسبت باید خود را با شرایط تطبیق دهند. بالای ۹۵ درصد کالا زیر سه روز ترخیص می‌شود و مشکلات در حال برطرف شدن است.