کدخبر: ۲۵۸۴۴۲ لینک کوتاه

دلار به پایین ترین سطح در ۴ ماه اخیر رسید

اقتصاد نیوز: با تشدید بحران در بازارهای مالی آمریکا و افزایش تقاضای معامله‌گران برای تبدیل دلار به ارزهای امن‌تر، دلار در پایین‌ترین سطح ۴ ماهه اخیر خود قرار گرفت.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا؛ در شرایطی که دولت آمریکا به دلیل اختلاف بین دولت و مجلس این کشور بر سر بودجه ساخت دیوار مرزی با مکزیک در تعطیلی موقت به سر می‌برد و بورس وال‌استریت در پایین‌ترین سطح ۱۰ سال اخیر خود قرار گرفته است، دلار در معاملات روز سه‌شنبه ۰.۲۷ ارزش خود در برابر ین ژاپن را از دست داد و به ازای ۱۱۰.۱۲ ین مبادله شد. ین در شرایطی در بالاترین سطح خود در چهار ماه اخیر در برابر دلار قرار گرفت که هر پوند انگلیس به ازای ۱۳۹.۹۰ ین مبادله شد و ضعیف‌ترین سطح ۱۶ ماه اخیر خود را به ثبت رساند.

یک معامله گر ارزی ژاپنی در همین رابطه گفت: مردم می‌گویند کریسمس سیاه فرا رسیده است.

کاهش پی در پی ارزش دلار و بورس وال استریت، استیون منوچین- وزیر خزانه داری آمریکا را مجبور کرده است تا یک کارگروه ویژه نجات تشکیل دهد. هر چند که این اقدام هنوز نتوانسته است بازارهای مالی آمریکا را به آرامش بازگرداند. تازه‌ترین مشکلات واشنگتن در زمانی رخ داده است که بورس‌های جهانی به دلیل افزایش منازعات تجاری آمریکا و چین، افزایش نرخ بهره در آمریکا و کمرنگ شدن آثار مثبت لایحه کاهش مالیاتی دولت ترامپ در حال و روز خوبی به سر نمی‌برند و فشار عرضه بر تقاضا پیشی گرفته است.

علاوه بر ین، ارزش یورو، پوند و فرانک سوئیس نیز در برابر دلار تقویت شد به گونه‌ای که هر یورو با ۰.۳۳ درصد افزایش به ۱.۱۴۱۰ دلار، هر فرانک با ۰.۹ درصد افزایش به ۱.۰۱۵۳ دلار و هر پوند با ۰.۱۵ درصد افزایش به ۱.۲۶۹۲ دلار رسیدند.

در بین سایر ارزهای مهم جهانی نیز هر دلار به ۱.۳۶ دلار کانادا، ۱.۴۱۹۲ دلار استرالیا، ۶.۸۷۷۴ یوان چین و ۵.۳۳۷۳ لیر ترکیه رسید.