تاثیر ماه شمار شدن نرخ سود سپرده ها بر بورس

کدخبر: 259773
اقتصاد نیوز: یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است تغییر سیاست بانک مرکزی در ماه شمار شدن نرخ سود سپرده‌ها، احتمالا بخشی از نقدینگی را وارد بازار سرمایه کند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایبِنا؛ یعقوب مهدوی درباره تاثیر تصمیم جدید بانک مرکزی درباره تبدیل سود روز شمار به ماه شمار در بازار سرمایه، اظهار داشت: درباره بخشنامه تازه بانک مرکزی و تاثیر احتمالی آن در بازار سهام نمی توان به صراحت اعلام کرد، اما با عملیاتی شدن این بخشنامه که از بهمن ماه آغاز می شود می توان انتظار داشت که بخشی از تمایل سپرده گذاری مردم در بانک ها کاسته شود و قسمتی از نقدینگی های سیستم بانکی وارد بورس شود.

اهداف سرمایه گذاری‌ها

این کارشناس بازار سرمایه افزود: به هر حال کسب بازده همیشه یکی از اهداف هر سرمایه گذاری در بازارهای مالی است و به همین خاطر می توان کاهش بازده کوتاه مدت سود با تبدیل شدن سود روزشمار به سود ماه شمار را عامل تحریک کننده ای برای تغییر نگاه سرمایه گذاران عنوان کرد به گونه ای که سرمایه گذاران سرمایه های خود را از بانک ها خارج و وارد بورس کنند.

عامل بازدارنده

تحلیل گر بازارهای مالی در ادامه اشاره کرد که البته خوشبینی افراطی در این زمینه نباید صورت بگیرد، به این دلیل که قطعا سپرده گذاران کم ریسک سیستم بانکی حتی در شرایط تازه نیز تمایلی به خروج نقدینگی های خود از بانک و ورود آن به بورس از خود نشان نخواهند داد که این مسئله می تواند به یک عامل بازدارنده در شکل گیری یک موج همه گیر منجر شود.

تاثیر ورود نقدینگی

مهدوی در خصوص تاثیر ورود بخشی از این نقدینگی ها به بورس نیز اشاره کرد: به صورت طبیعی ورود هر پول تازه به بازار سرمایه و بازار سهام باعث رونق بخشی و عمیق تر شدن این بازار منجر می شود که می تواند طروات تازه ای را به این بازار وارد کند و این منابع جدید می تواند به سمت تسریع تولید صنایع به حرکت در آید و با شکل گیری تامین مالی کم هزینه و تسهیل شده منجر به رشد بازده شرکت های حاضر در تالار شیشه ای شود.

وضعیت ایده‌آل بورس

این کارشناس بازار سهام در نهایت اذعان داشت: به هر حال وضعیت بازار سهام باید در یک بستر متعادل و تثیبت شده قرار داشته باشد تا نیازی به محرک های اینچنینی نداشته باشد و هر زمان این وضعیت برقرار شد می توان ادعا کرد که بورس به یکی از بازارهای اصلی در اقتصاد ایران تبدیل شده است.

 

 

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از بازار ارز و طلای تهران؛

    اقتصادنیوز: امروز ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ در چهارمین روز هفته، دلار و سکه راه صعودی را در پیش گرفتند.

از دست ندهید
بلیط هواپیما