کدخبر: ۲۶۰۰۶۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
ارزش بازار سهام در آخرین ماه پاییز ۱۱ درصد کاهش یافت

ارزش بازار سهام در آخرین ماه پاییز ۱۱ درصد کاهش یافت

اقتصاد نیوز: آمارهای منتشر شده از سوی بورس تهران نشان می‌دهد که ارزش بازار سهام در آخرین ماه پاییز با ۱۱ درصد کاهش روبرو شده است.

 به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایبِنا، از ابتدای سال تاپایان آذر ماه، متوسط روزانه حجم و ارزش معاملات بازار اول و دوم به ترتیب برابر با ۲۰۵۳ میلیون سهم و ۵۶۸۸ میلیارد ریال بوده است.

براساس گزارش منتشر شده توسط اداره آمار و اطلاعات بورس تهران، طی ۱۹ روز کاری آذر ماه ۹۷، ارزش معاملات در مقایسه با پایان آبان ۹۷ به میزان ۳۰ درصد کاهش یافت و از ۱۵۸.۹۷۲ میلیارد ریال به ۱۱۱.۳۲۰ میلیارد ریال رسید. از سویی دیگر، بر اساس اطلاعات منتشر شده، در این دوره زمانی حجم سهام معامله شده از ۴۵.۹۵۳ میلیون سهم به ۲۸.۲۹۰ میلیون سهم معادل ۳۸ درصد کاهش یافت.

حجم و ارزش معاملات

بر اساس این گزارش، از ابتدای سال تاپایان آذر ماه، متوسط روزانه حجم و ارزش معاملات بازار اول و دوم به ترتیب برابر با ۲۰۵۳ میلیون سهم و ۵۶۸۸ میلیارد ریال بوده است. افزون بر این، در آذر ماه ۹۷، دفعات معاملات سهام برابر با ۲۸ درصد در مقایسه با پایان آبان ۹۷ کاهش یافت و از ۳۲۲۸ هزار دفعه به ۲۳۳۹ هزار دفعه بالغ شد.

عملکرد شاخص بورس

همچنین بر مبنای آمارهای اعلام شده، شاخص بورس در آذر ماه ۹۷ در مقایسه با آبان ۹۷، به میزان ۱۹.۶۳۰ واحد برابر با ۱۱.۲ درصد کاهش یافت و از ۱۷۵.۷۱۳ واحد به ۱۵۶.۰۸۳ واحد رسید.

کاهش ارزش بازار

ارزش بازار در آذر ماه ۹۷ در مقایسه با آبان ۹۷ به میزان ۷۵۶.۹۷۷ میلیارد ریال برابر با ۱۱ درصد کاهش یافت و از ۶.۶۸۱.۳۲۵ میلیارد ریال به ۵.۹۲۴.۳۴۸ میلیارد ریال رسید.

معاملات نرمال

براساس معاملات نرمال، در این ماه ارزش سهام خریداری شده اشخاص حقوقی در حدود ۳۰.۱۳۱ میلیارد ریال و معادل ۳۹ درصد از کل خرید ها بود، در حالی که ارزش سهام فروخته شده آنها ۲۳.۲۹۵ میلیارد ریال و در حدود ۳۰ درصد از کل فروش ها بود.

بر این اساس در سومین ماه از پاییز سرمایه گذاری خالص اشخاص حقوقی به میزان ۶.۸۳۶ میلیارد ریال شد در عین حال میزان خرید و فروش سهام اشخاص حقیقی به ترتیب ۶۰ و ۶۹ درصد از ارزش خرید و فروش بود.

آمار ارزش بازار بورس در آذر ماه ۹۷

photo_2018-12-12_09-11-23