کدخبر: ۲۶۲۲۷۲ لینک کوتاه

جایگاه ایران در رده‌بندی ناوگان دریایی کشتیرانی جهان کجاست؟

اقتصادنیوز: مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران گفت: صادرات و واردات کالاهای مورد نیاز کشور برغم تحریم های آمریکا، با پوشش بیمه ای مناسب ناوگان تجاری، بدون هیچ دغدغه ای انجام می شود.

به گزارش ایرنا، محمد سعیدی روز یکشنبه در حاشیه مراسم دانش آموختگی 97 دانشجوی کشتیرانی در دانشگاه علوم دریایی امام خمینی(ره) نوشهر در جمع خبرنگاران افزود: با استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های داخلی با پوشش بیمه ای و رده بندی شناورهای تجاری مشکلی برای تردد شناورها در آب های بین المللی نداریم.

سعیدی افزود: کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگترین ناوگان تجاری در منطقه اجازه نداده اختلالی در صادرات و واردات کشور به وجود آید تا آثار تحریم های ظالمانه در زندگی مردم خود را نشان دهد.

وی در ادامه د در خصوص خرید 10 فروند کشتی از کمپانی هیوندا اظهار داشت: با توجه به قرارداد سه سال پیش با کمپانی هیوندا هر 10 فروند کشتی مورد نیاز خود را از این شرکت تحویل گرفتیم و هم اکنون همه آنان در ناوگان دریایی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران عملیاتی هستند.

وی تاکید کرد: ایران از نظر دانش علمی در صنعت حمل و نقل دریایی و ناوبری به خودکفایی رسیده است و تحریم‌های دشمنان و استکبار جهانی تاکنون در صنعت حمل و نقل دریایی کشور اثری نداشته است.

سعیدی با اشاره به اهمیت تربیت نیروی انسانی در صنعت حمل و نقل دریایی یادآور شد: 4 سال پیش حدود 400 نفر نیروی خارجی بر روی ناوگان کشتیرانی ما مشغول کار بودند اما با برنامه‌ریزی مناسبی که از سه سال پیش آغاز کردیم هم اکنون تعداد کارکنان خارجی کشتیرانی به کمتر از 90 نفر رسیده است و در این سه سال موفق شدیم بیش از 320 نفر از جوانان ایرانی را برای کار بر روی عرشه و سایر قسمت های مختلف کشتی های تجاری تربیت کنیم.

مدیر عامل کشتیرانی جمهوری اسلامی در خصوص رتبه بین المللی کشتیرانی ایران هم گفت: طبق گزارش موسسات بین المللی رده‌بندی ناوگان دریایی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در سال 2015 در رتبه 23 بوده در سال 2018 به سیزدهم جهان ارتقا پیدا کرده است.

به گفته وی، کشتیرانی جمهوری اسلامی دارای 170 ناوگان تجاری با ظرفیتی بیش از 53 میلیون تن است.

مدیر عامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران همچنین در آئین فارغ التحصیلی دانشجویان دوره سوم کشتیرانی در دانشگاه علوم دریایی نوشهر گفت: در زمان حاضر بیش از 90 درصد تجارت جهانی با حمل و نقل دریایی است و ما همواره باید با تجهیز خود به آخرین فناوری‌های روز دنیا جوانان خود را برای مقابله با هرگونه اقدام استکبار جهانی آماده کنیم زیرا آنها با تحریم های هوشمندانه خود به دنبال فلج کردن نبض اقتصادی کشور هستند. 

سعیدی افزود: جوانان، مدیران آینده ما هستند و این کشور همواره بر دوش این جوانان پایدار خواهد ماند و ایران در آستانه چهل سالگی قدرتمندتر از گذشته هم اکنون در حوزه‌ های تکنولوژی جز 9 کشور برتر جهان است. 

مدیر عامل کشتیرانی جمهوری اسلامی با بیان اینکه ایران به همت متخصصان جوان خود در حوزه نانو تکنولوژی جز هشت کشور جهان است گفت: در حوزه فناوری های هسته ای ایران جز 9 کشور و در عرصه ماهواره‌ها جز 7 یا 8 کشور جهان است. 

سعیدی اظهار داشت: ما از هیچ کشوری کمک نگرفتیم و این نشان می دهد که جوانان ایران کار بزرگی را انجام داده اند. 

وی گفت: هدف بزرگ استکبار و آمریکایی ها جنگ هوشمندانه علیه ملت بزرگ ایران است و برای انجام این کار آدم های زیادی را در اختیار گرفته اند اما در این هدف آنها هیچ وقت موفق نخواهند شد زیرا ملت ایران با تاریخ کهن خود همواره توانسته خود را سربلند نگه دارد.