دشمن به دنبال متوقف کردن تولید در کشور است

کدخبر: 264243
اقتصادنیوز: وزیر صنعت،معدن و تجارت گفت: دشمن در جنگ اقتصادی به دنبال متوقف کردن تولید در کشور است و دولت برای رویارویی با این سیاست دشمن، هدف اصلی را حفظ وضعیت تولید قرار داده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری میزان، رضا رحمانی در نشست با فعالان اقتصادی استان کرمان، با تاکید بر اینکه مشکلات لاینحل در کشور وجود ندارد، گفت: دشمن در جنگ اقتصادی به دنبال متوقف کردن تولید در کشور است و دولت برای رویارویی با این سیاست دشمن، هدف اصلی را حفظ وضعیت تولید قرار داده است و همه افراد و نهاد‌ها باید در مسیر این هدف حرکت کنند.

تولید، راه حل اساسی مشکلات کشور

وزیر صنعت، معدن و تجارت راه حل مشکلات اساسی کشور را تولید دانست و افزود: برای استمرار و افزایش تولید سه شاخصه نقدینگی، مواد اولیه و بازار وجود دارد که درباره تأمین مواد اولیه، وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تسهیل امور، ثبت سفارش را به استان‌ها تفویض کرده است و اکثر استان‌ها از این اقدام راضی هستند.

وی با بیان اینکه تأمین نقدینگی وظیفه وزارت صنعت، معدن و تجارت است که این کار با جدیت پیگیری می‌شود، افزود: اگر واحدی تولید می‌کند و فروش دارد، ظلم است که به دلیل عدم سرمایه در گردش، فعالیتش متوقف شود و باید کمک کرد که مشکل این واحد‌ها حل شود.

رحمانی ادامه داد: دولت در سال ۹۵ مصوبه داشته است که اگر واحد‌های کوچک و متوسط، چک برگشتی و بدهی غیرجاری دارند، بانک‌ها نمی‌توانند از پرداخت تسهیلات به این واحد‌ها خودداری کنند.

وی با اشاره به تفویض اختیارات به استان‌ها در وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در حوزه صنعت، ستاد تسهیل، در معدن شورای معادن و در تجارت هم کارگروه تنظیم بازار را داریم که ریاست آن در استان‌ها بر عهده استاندار است و هر کجا که قانون اجازه دهد ما اختیارات را به استان‌ها تفویض می‌کنیم؛ چنانکه درباره مصوبات ستاد تسهیل دستور دادیم که هر آنچه در ستاد‌های استانی تصویب می‌شود به منزله تصمیم ستاد ملی است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که «صادرات در سال آینده، پیشران اقتصاد کشور است»، افزود: حضور بخش خصوصی در اقتصاد و تسهیل امور دو برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت برای مقابله با تحریم‌ها است و ما معتقدیم که بخش خصوصی باید در اقتصاد دخالت داده شود.

عدم نیاز به تمدید ثبت سفارش با دستور وزارت صنعت، معدن و تجارت

رحمانی با تاکید بر استفاده تشکل‌ها از ظرفیت‌های قانونی گفت: ظرفیت‌های فراوانی وجود دارد که تشکل‌ها باید از آن استفاده کنند، چنانکه اتاق بازرگانی در بسیاری از کارگروه‌ها عضو است و باید از این ظرفیت بیشتر استفاده کند.

وی افزود: از بخش خصوصی درخواست داریم پیشنهادات خود را برای رفع موانع تولید و صادرات به دولت ارائه کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره مشکل تمدید ثبت سفارش‌ها که از سوی فعالان اقتصادی کرمان مطرح شد، تاکید کرد: برای حل این مشکل به گمرک نامه نوشته‌ایم که اگر مهلت ثبت سفارش پایان یافته، اما به دلایلی واردکننده امکان واردات نداشته است، پرونده را برای وزارت صنعت، معدن و تجارت نفرستد و ثبت سفارش را تمدید کند.

در ابتدای این نشست نیز فعالان اقتصادی کرمان نظرات خود را با محوریت تخصیص ارز، ثبت سفارش، لزوم حمایت از صادرکنندگان خرد، ایجاد ارزش افزوده برای معادن داخل استان، حمایت از بازار پسته، ارائه تسهیلات نوسازی و بهسازی، تقویت کنسرسیوم‌های صادراتی، توجه ویژه به صنعت فرش و توسعه صنایع بسته بندی محصولات کشاورزی مطرح کردند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما