کدخبر: ۲۶۴۷۵۳ لینک کوتاه

کند شدن رشد اقتصادی جهان

اقتصادنیوز : یک اقتصاددان ارشد جهانی گفت: به نظر می رسد رشد اقتصادی جهان به کندترین سرعت خود رسیده است چون رکود در منطقه یورو و چین ادامه دارد و آمریکا هم به زودی به این جمع اضافه می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، یک نظرسنجی از صدها اقتصاددان در سراسر جهان نشان می‌دهد یک رکود اقتصادی جهانی در راه است و هرگونه تشدید جنگ تجاری بین آمریکا و چین سرعت این رکود را بیشتر می‌کند .
درست یک سال قبل، اقتصاددان ها در مورد رشد قابل توجه اقتصاد جهان خوش‌بین بودند ولی افزایش تنش های تجاری و و کسادی شرایط مالی به فعالیت در اکثر اقتصادها ضربه زده و رشد چین را در سال گذشته به پایین‌ترین حد طی 28 سال رسانده است .
نظرسنجی‌های مختلف طی دو سال گذشته، سیستم حمایت از تولیدات داخلی را یک ریسک اساسی برای اقتصاد جهان نشان داده است .
طبق آخرین نظرسنجی از 500 اقتصاددان در ماه جاری رشد اقتصاد جهان در 2019 برای 33 اقتصاد از 46 اقتصادی که مورد سوال بودند، کاهش می‌یابد. در 10 اقتصاد تغییری ایجاد نمی شود و فقط 3 اقتصاد رشد کمی خواهند داشت .
کاخ سفید در اول مارس به ترامپ و زی جینپینگ مهلت داد به یک توافق برسند وگرنه عوارض 200 میلیارد دلاری دیگری بر کالاهای چینی وضع خواهد شد ولی هنوز تا فراهم آمدن عناصر ساختاری لازم برای عقد این قرارداد فاصله زیادی وجود دارد .
این نگرانی ها همراه شده با پیش‌بینی‌های ضعیف برای ارزش سرمایه‌های مختلف طی چند ماه گذشته، از شاخص سهام گرفته تا اوراق قرضه و نفت .  
جنت هنری، اقتصاددان ارشد جهانی گفت:« صرف نظر از آتش بس بین ترامپ و زی در نشست ماه دسامبر،  تنش های تجاری بر فعالیت های اقتصادی 2019 تاثیر می گذارد» .
«افزایش بیشتر عوارض به تعویق افتاده است ولی اشاره ای نشده که عوارض فعلی برداشته می شوند یا نه و احتمال وضع عوارض آمریکا بر خودرو هنوز هم روی میز است» .
علیرغم آتش بس 90 روزه در اوایل دسامبر و گفته ترامپ مبنی بر خوب پیش رفتن مذاکرات با چین، نگرانی ها بر سر این درگیری همچنان وجود دارد .
پیش بینی می‌شود اقتصاد جهان در سال جاری 3.5 درصد رشد کند یعنی دومین کاهش مستقیم در ابتدای 2019 پس از 3.6 درصدی که قبلا اعلام شده بود .
این 3.5 درصد مطابق با دورنمای رشد از نظر صندوق بین المللی پول است که پیش از برگزاری مجمع جهانی اقتصاد در داووس اعلام شد .
افت شدید رشد اقتصادی منطقه یورو پس از اینکه آلمان یک رکود را در نیمه دوم سال گذشته رد کرد، آشکارتر شد .
اندرو کنینگهام، اقتصاددان ارشد منطقه یورو وگفت:« به نظر می رسد رشد اقتصادی جهان به کندترین سرعت خود رسیده است چون رکود در منطقه یورو و چین ادامه دارد و آمریکا هم به زودی به این جمع اضافه می‌شود» .