کدخبر: ۲۶۵۴۳۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

آسان شدن فرآیند ترخیص تایرهای سنگین

اقتصادنیوز: مدیرکل مرکزی واردات امور مناطق آزاد ویژه گمرک جمهوری اسلامی در بخشنامه ای به گمرک های اجرایی سراسر کشور اعلام کرد: برای تسهیل فرآیند ترخیص تایرهای سنگین، گواهی بازرسی در مبدا چنانچه سازمان ملی استاندارد موافقت کند، ملاک عمل قرار می گیرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «عباس قبادی» معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت، دوازدهم دی امسال در نامه ای به «مهدی میراشرفی» رئیس کل گمرک و «نیره پیروزبخت» رئیس سازمان ملی استاندارد با اشاره به تاکید کارگروه تنظیم بازار، شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی برای تامین لاستیک مورد نیاز کشور خواستار مساعدت لازم برای انجام آزمایش استاندارد و ترخیص تایر شد. 
وی پیشنهاد داد برای جلوگیری از اتلاف زمان و کاهش فرآیند واردات و کاهش تحمیل هزینه های ناشی از انجام آزمایش ها و انبارداری، گواهی بازرسی در مبدا خرید کالا متناسب با ضوابط و قوانین اعمال شود. 
«علی معقولی» مدیرکل مرکزی واردات امور مناطق آزاد ویژه گمرک نیز در بخشنامه ای به گمرکات اجرایی دستور داد پذیرش گواهی بازرسی در مبدا خرید کالا مشروط به اعلام نظر سازمان ملی استاندارد خواهد بود که به محض وصول اعلام می شود. 
به گزارش ایرنا، آمارها نشان می دهد سالیانه 350 هزار تن تایر در کشور مصرف می شود که 250 هزار تن آن تولید داخل است. 
بیشتر تایرها از چین، هند، اندونزی و کره جنوبی وارد کشور می شود.