تزریق 4 هزار میلیارد تومان به قطعه‌سازان خودرو

کدخبر: 266407
معاون وزیر صنعت گفت: 4 هزار میلیارد تومان با ضمانت دو خودروساز بزرگ، از فردا در اختیار قطعه‌سازان با معرفی سایپا و ایران‌خودرو قرار می‌گیرد.
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، سعید زرندی عصر امروز در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، اظهار داشت: امروز 38 طرح صنعتی در استان قم به بهره‌برداری رسید که در مسئله تولید و اشتغال می‌تواند اثرگذار باشد.

وی افزود: مدیران در ارائه گزارش عملکرد فضای ناامیدی را منعکس نکنند، مدیران باید واقعیت‌های تولید را بیان کنند اما لازم است تا موفقیت‌های چشمگیر کشور در عرصه صنعت را به‌درستی برای مردم تبیین و معرفی کنند.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: از 500 طرح قابل‌افتتاح در سطح استان‌های کشور 209 طرح صنعتی به اختیار 37 هزار میلیارد توان در 10 روز آینده به بهره‌برداری می‌رسد که نشان می‌دهد وضعیت صنعت و تولید کشور نامطلوب نیست.

زرندی با اشاره به بهبود نسبی کیفیت تولیدات صنعتی کشور اضافه کرد: از 190 کشور دنیا ایران جزء 50 کشور برتر دنیا در مسئله برندینگ قرارگرفته که نشان می‌دهند کیفیت تولیدات صنعتی کشور وضعیت غیرقابل‌قبولی ندارد.

وی با بیان رویکرد وزارت صمت در حمایت از واحدهای صادرات محور تأکید کرد: در شرایط کنونی کشور اولویت‌بندی باید در دستور کار مدیران قرار بگیرد، شرایط کشور ایجاب می‌کند که برای حمایت از واحدهای صادرات محور حمایت‌های ویژه‌تری صورت بگیرد.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در استان قم در حال حاضر بالغ‌بر 40 واحد صادرات محور وجود داشته که امید می‌رود تا پایان سال آینده تعداد این واحدها به 70 واحد صادراتی افزایش پیدا کند.کشور در برخی از صنایع به سمت اشباع می‌رود بنابراین باید برای ورود به بازارهای جهانی برنامه‌ریزی دقیقی انجام شود، افزایش کیفیت کالاهای تولیدی رمز ورود به بازارهای بین‌المللی است.

زرندی افزایش قیمت مواد اولیه در کشور را مورد توجه قرار داد و ابراز کرد: به‌صورت متوسط با هر افزایش 100 درصدی نرخ دلار 49 درصد قیمت مواد اولیه افزایش پیدا می‌کند که این مسئله منجر به تورم در حوزه تولید می‌شود.

وی عنوان کرد: حفظ اشتغال واحدهای فعال از اولویت‌های اصلی وزارت صمت در سیاست‌گذاری در مورد واحدهای صنعتی است. برای رفع مشکلات تعهد ارزی و بازگشت ارز حاصل از صادرات جلسات مختلفی با مسئولان بانک مرکزی برگزارشده است.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: شفاف بودن نظام ثبت اطلاعات مهم‌ترین دغدغه بانک مرکزی در اجرای تعهد ارزی و بازگشت ارز حاصل از صادرات است، صادرکنندگان باید اطلاعات دقیق صادرات خود را در سامانه نیما برگزاری کنند و الزامی بر فروش ارز در این سامانه نیست.

زرندی اضافه کرد: ارز حاصل از صادرات در حال حاضر به درد کشور خورده و بر اقتصاد کشور کمک شایانی می‌کند بنابراین امید می‌رود صادرکنندگان در این مبحث با مسئولان اقتصادی دولت همکاری لازم را داشته باشند، صادرات به‌صورت ریالی نمی‌تواند کمک چندانی به اقتصاد کشور کنند آن جیزی که می‌تواند پشتوانه اقتصادی کشور شود دلار است و صادرکنندگان نیز باید به این سمت‌وسو بروند.

وی عنوان کرد: در حوزه نقدینگی مشکلاتی در کشور وجود داشته و واحدهای تولیدی نیز در این مبحث مشکلاتی را احساس می‌کنند، سیستم بانکی کشور درمجموع تعامل قابل‌قبولی در مسئله محوریت تولید و اشتغال ندارد. 20 هزار میلیارد تومان از ابتدای اسفندماه ماه با اختیار استانداران در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد، 4 هزار میلیارد تومان با ضمانت دو خودروساز بزرگ از فردا در اختیار قطعه سازان با معرفی سایپا و ایران‌خودرو قرار می‌گیرد.

تیتر یک
  • تنفر کلوپ روسای جمهوری سابق از سنت شکنِ حرفه‌ای؛

    روسای جمهور پیشین یالات متحده، باراک اوباما، جورج دبلیو بوش و بیل کلینتون پس از برگزاری مراسم آغاز به کار دولت جو…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید