کدخبر: ۲۶۶۹۵۴ لینک کوتاه

نحوه پرداخت بدهی‌های عراق به ایران

اقتصادنیوز: مکانیزم پرداخت مالی بین ایران و عراق در نشست رئیس کل بانک مرکزی ایران و رئیس کل بانک مرکزی عراق در بغداد تعیین و جزئیات آن به امضای دو طرف رسید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، عبدالناصر همتی که به منظور انجام مذاکرات بانکی به عراق سفر کرده است، شب گذشته در دیدار با همتای عراقی خود ضمن ابراز امیدواری در خصوص ارتقای سطح روابط مالی بین دو کشور، گفت: عراق بزرگ‌ترین شریک تجاری جمهوری اسلامی ایران است و لازمه دوام این ارتباط میان دو کشور، روابط بانکی است.

رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به فرا رسیدن چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی و ناخشنودی دولت ترامپ از این مهم تصریح کرد: آمریکا با راه انداختن جنگ اقتصادی علیه ایران تلاش گسترده‌ای برای بر هم ریختن اوضاع اقتصادی و سیاسی ایران کرد اما با تمهیدات اندیشیده شده از سوی ایران، توطئه‌های دشمن خنثی شده و در حال حاضر ثبات لازم در اقتصاد ایران حاکم است.

دستیابی به راهکارهای مناسب مالی با هند، چین، ترکیه و روسیه

همتی یادآور شد: بانک مرکزی ایران با کشورهای روسیه، ترکیه، هند و چین و دیگر کشورها به راهکارهای مناسب مالی برای مبادلات دست یافته است.

وی گفت: اکنون نیز اطمینان دارم با همکاری دولت عراق و نیز با پیگیری هر چه سریع‌تر مناسبات اقتصادی و ایجاد کانال مالی پرداخت به نتایج مطلوبی خواهیم رسید.

طبق اعلام بانک مرکزی، در این دیدار علی العلاق - رئیس کل بانک مرکزی عراق، نیز این مذاکرات را ادامه توافقات مالی دو کشور خواند و آن را زمینه‌ساز تقویت همکاری اقتصادی دو کشور دوست دانست.

وی گفت: بانک مرکزی عراق تمام تلاش خود را برای برطرف کردن موانع همکاری‌های اقتصادی دو کشور به کار خواهد برد.

همچنین بر اساس توافقات انجام شده، بدهی‌های ناشی از صادرات گاز و برق به عراق بر اساس دستور پرداخت بانک مرکزی ایران پرداخت یا منتقل می‌شود و درآمدهای صادرات آتی نیز در همین چارچوب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این جلسه که بیش از چهار ساعت طول کشید در مورد نحوه انتقال ارز صادرکنندگان خصوصی کشورمان نیز توافقاتی انجام شد که امید می‌رود با نهایی شدن آن مشکل برگشت درآمدهای ارزی صادرکنندگان برطرف شود.