کدخبر: ۲۷۶۳۴۳ لینک کوتاه

چین با همکاری هند، ونزوئلا و آفریقای جنوبی برای آینده سازمان تجارت جهانی مبارزه می کند

اقتصاد نیوز: چین اعلام کرد هرگز تسلیم خواسته های آمریکا برای اصلاحات در سازمان تجارت جهانی و نادیده گرفتن جایگاه خود به عنوان یک عضو در حال رشد این سازمان نخواهد شد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا؛ روزنامه شبکه تایمز آسیا روز یکشنبه گزارش کرد چین تاکید دارد به جای تسلیم شدن در برابر آمریکا، با کشورهای در حال رشد دیگر نظیر هند، ونزوئلا و آفریقای جنوبی برای آینده سازمان تجارت جهانی مبارزه می کند.

بر اساس ساختار قانونی سازمان تجارت جهانی برای کشورهای در حال رشد، مزیت ها و تفاوت هایی در نظر گرفته شده است که شامل چین به عنوان یک کشور در حال رشد می شود اما آمریکا خواستار اصلاحاتی است که بر اساس آن چین این جایگاه را از دست می دهد.

بر مبنای همین مقررات دولت چین مانند دیگر کشورهای در حال رشد عضو سازمان تجارت جهانی می تواند برای بازار خود مقرراتی دست و پاگیر تر در نظر گیرد و همزمان یارانه هایی را بیش از کشورهای توسعه یافته به بخش کشاورزی اختصاص دهد.

همین منازعات باعث شده است آینده سازمان تجارت جهانی به خطر بیفتد اما این گزارش می افزاید که چین تصمیم گرفته است برای حراست از نظام چند جانبه تجاری د ربرابر آمریکا ایستادگی کند.

آمریکا می گوید که بسیاری از اعضای سازمان تجارت جهانی یعنی نزدیک به دو سوم آنها خود را در مجموعه کشورهای در حال رشد می دانند و از مزایا و حقوق بالاتری نسبت به کشورهای توسعه یافته برخوردارند و این عادلانه نیست.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا این وضعیت را در سازمان تجارت جهانی به مثابه یک فاجعه توصیف کرده است اما چین و هند می گویند که این شرایط برای پیشبرد نظام تجاری چند جانبه در جهان مهم است.

گائو فونگ سخنگوی وزارت بازرگانی چین در مصاحبه ای در پکن گفت که ما حاضر به تسلیم شدن در برابر چنین اصلاحاتی نیستیم و همچنان از عضویت به عنوان یک کشور در حال رشد و حفظ این جایگاه حفاظت می کنیم.

وی تاکید کرد چین از اینکه چنین روندی را دنبال کند شرمی ندارد و همچنان با کشورهای دیگر در حال رشد، برای حراست از قوانین سازمان و حقوق اعضای در حال رشد همکاری خواهد کرد.