کدخبر: ۲۸۲۰۱۵ لینک کوتاه

یک مقام پارلمانی:

اجرای تحریم‌های ضدایرانی برای عراق فاجعه است

اقتصادنیوز: رئیس کمیسیون نفت و انرژی عراق تاکید کرد که در صورت اجرای تحریمهای ضد ایرانی در عراق، این امر برای کشورش فاجعه بار خواهد بود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، هیبت الحلبوسی روز سه شنبه در یک گفت و گوی خبری تاکید کرد که در صورت اجرای تحریم های یکجانبه آمریکا علیه مردم از سوی عراق، این کشور بویژه در تابستان پیش رو دچار یک 'فاجعه واقعی' خواهد شد. 

وی گفت: 'محمد الحلبوسی' رئیس پارلمان عراق در سفر اخیر خود به واشنگتن درخواست رسمی برای معاف شدن این کشور از تحریم های ضد ایرانی به دولت آمریکا داده بود. 

الحلبوسی افزود: با گذشت چند هفته از این درخواست، عراق تاکنون پاسخ رسمی دریافت نکرده است و این درحالی است که پایبندی به این تحریم ها، باعث بوجود آمدن یک بحران بزرگ در زمینه برق و یک فاجعه واقعی در فصل تابستان می شود. 

مقامات عراقی پیش تر نیز گفته بودند که از طریق نمایندگان و دیپلمات های خود برای معاف شدن این کشور از تحریم های یکجانبه آمریکا تلاش می کنند. 

وزیر برق عراق نیز روز پیش تر گفته بود که در پاسخ به درخواست آمریکایی برای قطع واردات گاز و برق ایران تاکید شده است این کشور دست کم تا سه سال دیگر به این واردات نیاز دارد. 

'لوی الخطیب' وزیر برق عراق در اظهاراتی که روز دوشنبه در رسانه های عراق منتشر شد گفت که رسیدن به مرحله خودکفایی عراق در زمینه برق به دو تا سه سال زمان آنهم در صورت اجرای طرح های بزرگ در این مدت، نیاز است. 

وی گفت: عراق به آمریکایی ها گفته است که در حال حاضر به واردات برق و گاز از ایران نیاز دارد و هم اکنون نزدیک به 1200 مگاوات برق و همچنین گاز مصرفی برای تولید 2800 مگاوات برق دیگر را از ایران وارد می کند. 

وزیر برق عراق گفت: اگر طی دو تا سه سال آینده پروژه های بزرگ در زمینه تولید برق در این کشور اجرا شود می توانیم به مرحله خودکفایی و بی نیازی از واردات در این زمینه برسیم. 

این چندمین بار است که مقامات عراقی در واکنش به تحریم های ضد ایرانی و نیز فشارهای واشنگتن به بغداد، تاکید می کنند که فعلا امکان قطع واردات بویژه در زمینه برق و گاز از ایران نیست و بی نیازی از این واردات چند سال زمان می برد. 

پیش تر 'ثامر الغضبان' مشاور نخست وزیر در امور انرژی و وزیر نفت عراق، نیز به عدم امکان قطع واردات گاز و برق از ایران در شرایط کنونی و برغم فشارهایی که روی بغداد وارد می شود، اشاره کرده بود. 

چهارشنبه هفته گذشته نیز 'مصعب المدرس' سخنگوی وزارت برق عراق تاکید کرد که با وجود تصمیم اخیر دونالد ترامپ مبنی بر تمدید نکردن معافیت برای خریداران نفت ایران، عراق واردات گاز از ایران را ادامه می دهد. 

در حال حاضر عراق روزانه حدود 28 میلیون فوت مکعب گاز از ایران وارد می کند که گاز مورد نیاز تعدادی نیروگاه با حدود 2800 مگاوات برق تولیدی را تامین می کند. 

انتظار می رود این مقدار واردات از اوایل ماه ژوئن میلادی (اواسط خرداد ماه) به 35 میلیون فوت مکعب در روز افزایش یابد تا میزان تولید برق به 3500 مگاوات افزایش یابد. 

ایران نیز تامین روزانه 1200 مگاوات برق شبکه سراسری عراق را ادامه خواهد داد و با این حال مجموع برقی که عراق از ایران وارد می کند 4700 مگاوات می باشد که منجر به کاهش قابل توجه زمان خاموشی در فصل تابستان می شود. 

کمبود برق و خاموشی های طولانی مدت که در روزهای پیک مصرف گاه به 12 تا 15 ساعت در شبانه روز می رسد از مهمترین مشکلات کنونی عراق است، امری که یکی از عوامل اعتراض اجتماعی گسترده در بصره در تابستان بود.

مقامات عراقی ماههاست در تلاش هستند تا با افزایش و مدیریت نیروی برق، مانع تکرار احتمالی این بحران در سالجاری شوند. 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند