کدخبر: ۲۸۳۲۴۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
دستور وزارت صنعت در خصوص ترخیص کاغذهای مانده در گمرک با ارز 4200 تومانی

دستور وزارت صنعت در خصوص ترخیص کاغذهای مانده در گمرک با ارز ۴۲۰۰ تومانی

اقتصادنیوز : مدیرکل دفتر صنایع نساجی، پوشاک و سلولزی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: کاغذهای چاپ، تحریر و روزنامه ای که با نرخ ۴۲۰۰ تومانی تامین ارز شده اند و در برخی از گمرکات موجودند باید با همان قیمت ارز ترخیص شوند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا از وزارت صنعت، «افسانه محرابی» روز دوشنبه افزود: ارز مورد نیاز برای واردات و مواد اولیه تولید کاغذهای چاپ، تحریر و روزنامه باید در اولویت ویژه بانک مرکزی قرار گیرد. 
وی اظهار داشت: فقط 27 درصد ثبت سفارشات تایید شده توسط وزارت صنعت، از طرف بانک مرکزی گشایش اعتبار شده، مقادیر کمتری از آن منجر به انتقال ارز به فروشنده و در نهایت مقادیر کمتری کاغذ وارد شده است.
مدیر کل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت ادامه داد: اکنون گمرکات در هماهنگی با بانک مرکزی، همه ثبت سفارش هایی که با نرخ 4200 تامین ارز شده و بعضی از آنها وارد کشور شده اما ترخیص نشده اند را ملزم به پرداخت ما به التفاوت تا نرخ ارز نیمایی دانسته اند.
وی بیان داشت: طبق مصوبه کارگروه تنظیم بازار، از مرداد 97 مسئولیت بررسی درخواست واردکنندگان و تامین همه نیازهای واقعی بازار، مدیریت و نظارت آن تا انتهای زنجیره ارزش و تحویل به مشتری به کارگروهی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محول شده و از بهمن همان سال مقرر شد از مرحله ثبت سفارش تا انتهای زنجیره تامین مسئولیت با کمک سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان انجام شود.
وی تاکید کرد: بر این اساس، مسئولیت تامین کاغذ روزنامه با توجه به کاربری آن در چاپ مطبوعات با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
محرابی گفت: پیشنهاد وزارت صنعت این است که کاغذهای چاپ، تحریر، روزنامه، بالکی و LWC (نوعی کاغذ پوشش دار سبک در مجلات، کاتالوگ ها، لاورقی ها و چاپ تجاری) از دریافت ارز با نرخ رسمی خارج شوند.
وی افزود: طبق بررسی های دوره ای سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، فروش حواله و امتیاز سهمیه کاغذ در سطح بازار توسط ناشران، از مشکلات ایجاد شده در این حوزه است، البته قیمت کاغذ در بازار آزاد بسیار بالاتر از قیمت کاغذی است که حتی با ارز نیمایی وارد کشور می شود.
پیشتر «ابوالفضل روغنی گلپایگانی»، رئیس سندیکای کاغذ و مقوای ایران به ایرنا گفت: تخصیص ارز 4200 تومانی به کاغذ فساد انگیز بوده و مشکلات و دردسرهای زیادی ایجاد کرده است؛ به طوری که اگر ارز دولتی را از کاغذ برداریم، قیمت ها شفاف شده و به ارزش واقعی خود نزدیک می شود.
وی ادامه داد: عمده ارز 4200 تومانی تخصیص یافته به کاغذ به چرخه مصرف مردم بازنگشته و شاهدیم کاغذ تحریر یا مطبوعات با قیمت آزاد به فروش رسیده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند