کدخبر: ۲۸۳۴۲۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
کاهش مناسبات تجاری شرکت آلمان با ایران به دلیل اجرا نشدن اینستکس

کاهش مناسبات تجاری شرکت آلمان با ایران به دلیل اجرا نشدن اینستکس

اقتصاد نیوز: شبکه زد دی اف آلمان گزارش داد که اجرا نشدن ساز و کار مالی ویژه بین ایران و اتحادیه اروپا سبب کاهش مناسبات تجاری شرکت های آلمانی با تهران شده است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا، شبکه زد دی اف آلمان از بی عملی اروپایی ها در قبال تحریم های آمریکا به عنوان عامل اصلی کاهش مناسبات تجاری ایران و آلمان در ماههای اخیر یاد کرد. 

بر این اساس در حالی که آمریکا شدیدترین تحریم های یکجانبه را علیه ایران اعمال کرده و اقدامی نیز از سوی اتحادیه اروپا و آلمان برای راه اندازی ساز و کاری مالی ویژه با تهران انجام نگرفته است، شرکت های آلمانی از ادامه همکاری اقتصادی با ایران در هراس هستند. 

همچنین «میشائیل توکوس» مقام ارشد اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان در این باره گفت: این شرکت ها بیم آن را دارند که در صورت همکاری با ایران، تحت تحریم های سنگین آمریکا قرار بگیرند. 

به گفته وی، شرکت هایی که پیشتر مناسبات خوبی با ایران داشته اند، اکنون در بی عملی سیاستمداران و دشوارتر شدن اوضاع، به دنبال راه حل خود برای فرار از این مساله هستند. 

این در حالی است که گزارش ها از کاهش مناسبات ایران و آلمان در دو ماهه اول سال 2019 حکایت دارد. 

بر این اساس در ماه ژانویه صادرات محصولات آلمانی به ایران 60 درصد و در ماه فوریه 42 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است. 

توکوس می گوید تحریم هایی که در اکتبر گذشته به ویژه در بخش نفت ایران اعمال شد، محدودیت های زیادی را برای شرکت های آلمانی ایجاد کرده است. 

آمریکا همچنین شرکت هایی را که با ایران داد و ستد می کنند تهدید کرده است در فهرست سیاه قرار داده و ادامه فعالیت هایشان را با مشکل روبه رو می کند. 

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز با تاکید بر پایبندی اروپا به اجرای کامل برجام ابراز امیدواری کرد که نخستین تراکنش اینستکس ظرف چند هفته آینده انجام شود.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند