کدخبر: ۲۸۹۸۶۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ خروج کاهشی دلار از حبس سه روزه

اقتصادنیوز؛ امروز سه‌شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ بازار طلا و ارز پایتخت برای دومین روز متوالی مسیر کاهشی را پیمود و شاخص ارزی پس از سه روز جابه‌جایی در محدوده ۱۳۴۵۰ تا ۱۳۷۵۰ تومان، از کف مذکور دو سطح پایین آمد و وارد محدوده ۱۳۲۰۰ تومانی شد. همچنین صرافی ملی قیمت خریدوفروش دلار و یورو را ۱۵۰ تومان کاهش داد تا نرخ رسمی دلار در محدوده ۱۳۱۰۰ تومانی و یورو کمتر از ۱۵۱۰۰ تومان اعلام شد. سکه طرح جدید در نیمه پایین کانال ۴.۶ میلیون تومانی قرار گرفت و مثقال طلای آبشده از میانه کانال ۱.۸ میلیون تومانی به نیمه پایین این کانال منتقل شد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ روز سه‌شنبه 98/3/28 بازار طلا و ارز پایتخت دومین کاهش متوالی را تجربه کرد و دلار به محدوده 13 هزار و 200 تومانی عقب نشینی کرد. دلار دیروز 210 تومان افت کرده بود، و امروز 240تومان  دیگر از ارزش خود را از دست داد و روی عدد 13 هزار و 250 تومان متوقف شد.

بازار طلا اما سه‌شنبه را صعودی آغاز کرد و از بعدازظهر در مدار نزولی قرار گرفت. نهایتاً سکه طرح جدید 40 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت 4 میلیون و 620 هزار تومان رسید. همچنین مثقال طلای آبشده از محدوده 1 میلیون و 850 هزارتومانی تا رقم 1 میلیون و 837 هزار تومان عقب‌نشینی کرد.

چرا دلار کاهشی شد؟

معامله‌گران سه عامل عمده را درباره دومین روند کاهشی متوالی مطرح کرده‌اند:

  • افت نرخ حواله درهم
  • افزایش احتمال آغاز به کار بازار متشکل ارزی از هفته آینده
  • «کمبود تومان» در بازار

برخی معامله‌گران باور دارند، بازار با کمبود  تقاضا در 2 روز اخیر مواجه بوده است و در این فضا، عرضه بازارساز قیمت را کاهشی کرده است. در مجموع 3 عامل یاد شده دست به دست هم دادند تا قیمت دلار از بازه 13 هزار و 450 تا 13 هزار و 750 تومانی خارج شود که 3 روز در آن گرفتار شده بود.

اکنون نقطه ابهام برای معامله گران بازار این است که آیا بازارساز قصد دارد یک بار دیگر زمینه ساز ورود دلار به کانال 12 هزار تومانی شود یا به دنبال مدیریت نوسانات قیمت ها در ابتدای کانال 13 هزار تومانی است.

امروز تصور بیشترمعامله گران بازار آن بود که بازارساز به دنبال ثبات قیمت هاست تا فشار شدید برای کاهش های غیر منتظره قیمتی. خروج دلار از حبس بازه ای کمی دید این دسته از بازیگران را تحت تاثیر قرار داده است، خصوصا آنکه دسته ای از کاهشی ها این موضوع را در بازار برجسته می کنند که ممکن است آغاز به کار بازار متشکل ارزی اثری چون آغاز به کار سامانه نیما در سال گذشته بر بازار آزاد داشته باشد. با شروع به کار سامانه نیما، قیمت دلار با کاهش هیجانی در مقطعی به زیر 10 هزار تومان رفت، هر چند که در ادامه افزایشی شد.

امروز برخی معامله‌گران عنوان می کردند، اگر قیمت از سطح 13 هزار و 500 تومانی عبور نکند، ورود دلار به دامنه افزایشی منتفی خواهد بود. در چنین شرایطی، وضعیت بازار بیش از هر زمان دیگری برای معامله گران مبهم شده است.

بیشتر بخوانید: قیمت دلار، طلا و سکه امروز چهارشنبه ۹۸/۳/۲۹ | سومین کاهش متوالی نرخ‌ها عقیم ماند

از یک سو، نیروهای افزایشی با تاکید بر برخی اخبار سیاسی سعی می کنند این فضا را برجسته کنند که تنش ها در حال افزایش است و در نتیجه خریدهای افزایشی به نفع بازیگران خواهد بود. این دسته از بازیگران در ابتدا سعی می کردند، خبر یک منبع نه چندان معتبر خارجی را برجسته کنند که آمریکا برای انجام یک حمله تاکتیکی در ایران برنامه ریزی می کند. پس از اینکه بازار این خبر را چندان جدی نگرفت، آن ها بیشتر بر این موضوع تاکید می کردند که افت قیمتی دلار در دو روز اخیر بیشتر یک اصلاح قیمتی است و طی روزهای آتی به جاده افزایشی بازخواهد گشت.

قیمت انواع سکه و طلا

عصر امروز در بازار طلا قیمت هر قطعه سکه امامی ( طرح جدید (به 4 میلیون و 620 هزار تومان و سکه بهار آزادی (طرح قدیم) با نرخ 4 میلیون و 450 هزار تومان اعلام شد.

نرخ‌های لحظه‌ای:
قیمت سکه طرح جدید | قیمت سکه طرح قدیم
قیمت نیم‌سکه | قیمت ربع‌سکه | قیمت سکه گرمی

همچنین امروز قیمت نیم‌سکه تا 2 میلیون و 380 هزار تومان، قیمت  ربع‌سکه تا 1 میلیون و 580 هزار تومان و سکه‌گرمی تا 990 هزار تومان کاهش یافت.

از سوی دیگر هر قیمت مثقال طلای آبشده در بازار طلای تهران عصر امروز به 1 میلیون و 837 هزار تومان قیمت خورد. همچنین هر گرم طلای 18 عیار حدود 424 هزار تومان است.

نرخ‌های لحظه‌ای:
قیمت اونس طلای جهانی | قیمت مثقال طلای آبشده
قیمت گرم طلای ۱۸ عیار | قیمت گرم طلای ۲۴ عیار

قیمت دلار و ارزهای رایج

امروز سه‌شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ نرخ رسمی خرید و فروش دلار طبق اعلام صرافی ملی با کاهش 150 تومانی به رقم 13100 تومان برای خرید و 13200 تومان برای فروش رسید. همچنین قیمت خرید یورو 15000 تومان و قیمت فروش یورو 15100  تومان تعیین شد.

همچنین در بازار آزاد پایتخت شاخص ارزی با عقبگرد مواجه شد و عصر امروز دلار آمریکا در بازار آزاد تهران 13220 تا 13250 تومان معامله شد.

نرخ‌های لحظه‌ای و نمودار تغییرات قیمت‌ها:
نرخ رسمی دلار | نرخ رسمی یورو | نرخ رسمی پوند انگلیس
قیمت دلار آزاد | قیمت دلار هرات | قیمت حواله درهم امارات

عصر امروز دلار هرات در بازار مرزی 13050 تا 13070 تومان خرید و فروش شد، و قیمت حواله درهم امارات تا رقم 3610 تومان کاهش یافت.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند