کدخبر: ۲۹۱۸۳۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

ماموریت زنگنه در سفر به وین و شرکت در نشستت ۱۷۶ اوپک

اقتصاد نیوز: وزیر نفت که به همراه تیم همیشگی خود از مدیران ارشد نفتی کشورمان، امروز به وین می رود تا در نشست ۱۷۶ اوپک شرکت کند، مأموریت مهمی برای حفظ سهم ایران از بازار جهانی نفت دارد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم، در شرایطی که امریکا با افزایش صادرات نفت خام خود، حتی به مشتریان سنتی نفت ایران همچون هند، عربستان با بازکردن گاه و بی‌گاه در ذخایر خود و کشورهایی چون عراق و امارات به منظور افزایش درآمد ملی خود، چشم به سهم ایرانی دوخته‌اند که تحت فشار تحریم‌ها با مشکلاتی در فروش نفت مواجه شده است، حفظ سهم کشورمان از بازار جهانی نفت بسیار حائز اهمیت است.

این مهم وقتی اهمیتی دوچندان پیدا می کند که بدانیم در صورت مشارکت دادن ایران در ادامه طرح کاهش سقف تولید اوپک، سهم کشورمان از بازار نفت کاهش یافته و به راحتی قابل بازگشت نخواهد بود. 

در نشست 175 اوپک نیز اگرچه عربستان و متحد آمریکایی‌اش نتایجی را مطابق با هدف‌گذاری‌های قبلی خود به‌دست آوردند اما تلاش‌شان برای همراه‌کردن ایران در کاهش تولید و آسیب‌رساندن به سهم ایران در اوپک در درازمدت بی‌نتیجه ماند.

"اجازه ندادیم سهم ایران از بازار نفت در درازمدت آسیب ببیند" این جمله بیژن زنگنه وزیر نفت کشورمان را می‌توان خلاصه نتایج نشست 175 اوپک برای ایران دانست. انتظار می رود همین امر، مورد توجه وزیر نفت و تیم همراهش برای نشست 176 باشد‌. 

تلاشی از سوی بدخواهان این مرز و بوم برای تبدیل اوپکی که 59 سال پیش با تلاش ایران پایه‌گذاری شده بود، به یک ابزار فشار سیاسی و اقتصادی به کشورمان دیده می‌شود و این تلاش نشست به نشست و سال به سال در حال افزایش است.

انتظار می رود بیژن زنگنه وزیر نفت با درایت به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران بتواند نه تنها در نشست  176 اوپک، نقشه عربستان و امریکا برای سهیم کردن ایران در برنامه کاهش تولید اوپک را خنثی کرده و ایران را همچنان از این امر مستثنی نگه دارد، بلکه بتواند تهدیداتی را که در عرصه جهانی نفت علیه ایران پایگذاری می شود را با فرصت دیدارهای رسمی و غیررسمی اوپک و حتی کشورهای غیر اوپک به فرصت برای کشورمان تبدیل کند. 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند