کدخبر: ۲۹۲۱۲۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

نشریه سوئیسی خبرداد؛ زنگنه بازی رقبا در اوپک را برهم زد

اقتصادنیوز: نشریه «نویه زوریخرسایتونگ» در گزارشی با اشاره به تصمیمات روز گذشته(دوشنبه) در نشست اوپک، بر نقش ایران در بر هم زدن بازی تعیین شده برای این سازمان تاکید کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا این نشریه سوئیسی، نشست اوپک در حالی به کار خود پایان داد که اعضا در مورد کاهش میزان تولید با هدف حفظ بهای جهانی نفت توافق کردند.

بر این اساس در این نشست ایران در مخالفت اعضا با روند تولید نفت شیل آمریکا و کاهش قیمت نفت نقش موثری ایفا کرد.
سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) روز گذشته بار دیگر نشان داد که هنوز تصمیماتش در بازار جهانی نفت تعیین کننده است.
به نوشته نویه زوریخرسایتونگ، پیش از برگزاری نشست اوپک در وین «بیژن زنگنه» وزیر نفت ایران هشدار داده بود که سازمان اوپک در صورت بی تفاوتی به تحولات جهانی، ممکن است کارایی خود را از دست بدهد.
وی در این خصوص به همکاری اعضایی مانند عربستان با کشورهای غیر عضو اشاره و تاکید کرده بود که چنین اقداماتی می تواند عملکرد اوپک را تحت الشعاع قرار دهد.
طبق این گزارش، اعضای اوپک روز گذشته با ادامه کاهش تولید نفت تا سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ موافقت کردند.

در واقع آنها انتخاب زیادی نداشتند: در حالیکه تحریم های نفتی ونزوئلا و ایران به عنوان دو تولید کننده بزرگ این سازمان، نگرانی هایی را به وجود آورده اما بهای نفت روندی افزایشی داشته است.
در این میان آتش بس تجاری بین آمریکا و چین در روزهای اخیر نیز به سیر صعودی بهای نفت کمک کرده است.
با این حال سطح قیمت کنونی برای بسیاری از کشورهایی که بخش اعظم بودجه خود را از فروش نفت تامی ن می کنند، کافی نیست، از این رو آنها ترجیح می دهند با کاهش تولید خود دست کم قیمت ها را بالا نگاه دارند.
بیانیه پایانی اجلاس ۱۷۶ اوپک امروز (سه شنبه) منتشر شد که در آن به موافقت وزرا با تمدید توافق کاهش تولید نفت به مدت ۹ ماه دیگر، تصویب متن پیش نویس منشور همکاری اوپک و غیراوپک و تمدید دبیر کلی «محمد بارکیندو» برای یک دوره سه ساله دیگر اشاره شده است.

در این بیانیه آمده است: اوپک تحولات بازار نفت پس از برگزاری آخرین اجلاس در دسامبر سال گذشته و دورنمای بازار نفت در ماه‌های باقی‌مانده سال ۲۰۱۹ میلادی را مورد بررسی قرار داد. همچنین کاهش توان اقتصادی، چالش‌های بزرگ بین المللی، ابهامات درباره ادامه مذاکرات تجاری و مسائل ژئوپولیتیک از دیگر مواردی بود که در اجلاس مورد توجه قرار گرفت. به این مساله هم توجه شد که حجم تقاضای نفت در سال ۲۰۱۹ بعد از برگزاری آخرین نشست اوپک کاهش یافته و اجلاس درباره تأثیر این تحولات بر بازار جهانی و صنعت نفت تبادل نظر کرد.
اوپک با در نظر گرفتن عوامل بنیادین بازار کنونی و دیدگاه مورد اجماع درباره دورنمای ماه‌های باقی‌مانده سال ۲۰۱۹ میلادی، تصمیم گرفت کاهش تولید داوطلبانه مورد توافق در نشست ۱۷۵ اوپک را برای ۹ ماه دیگر (از اول ژوئیه سال ۲۰۱۹ میلادی تا ۳۱ مارس سال ۲۰۲۰ میلادی) تمدید کند.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند