کدخبر: ۲۹۲۸۰۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ برخورد به کف و تغییر مسیر به سمت بالا

اقتصادنیوز: امروز شنبه ۱۵ تیرماه ۱۳۹۸ بازار طلا و ارز پایتخت صعودی بود و قیمت‌ها روی مدار صعودی حرکت کردند. سکه به بالای مرز ۴.۶ میلیون تومانی رفت و تا میانه این کانال پیشروی کرد و مثقال طلای آبشده نیز در نزدیکی مرز روانی ۱.۹ میلیون تومانی قرار گرفت. صرافی ملی نرخ رسمی خرید و فروش دلار و یورو را به ترتیب ۲۰۰ و ۱۵۰ تومان افزایش داد و در بازار آزاد قیمت دلار آمریکا به محدوده ۱۳۲۰۰ تومانی صعود کرد. با توجه به سه صعود متوالی قیمت‌ها بسیاری از معامله گران بر این باورند که بازار پس از برخورد با کف قیمتی در هفته پیش تغییر مسیر داده و به سمت سقف قیمت‌ها حرکت کرده است

به گزارش اقتصادنیوز؛ امروز شنبه 15 تیر 1398 شاخص ارزی به حرکت در مسیر افزایشی ادامه داد و دلار توانست سومین افزایش متوالی را تجربه کند و برخی از معامله گران از تغییر مسیر بازار طلا و ارز سخن گفتند. دلار  در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه نیز به ترتیب، 50 و 110 تومان افزایش قیمت را تجربه کرده بود و امروز شنبه با حدود 200 تومان افزایش به 13250 تومان رسید.

دیدگاه افزایشی‌ها و کاهشی‌های بازار

آیا مسیر افزایشی که در طول 3 روز اخیر در آن بازار قرار گرفته است و ثبت یک رکورد افزایشی، نشان دهنده تغییر مسیر میان مدت بازار دلار است؟ پاسخ به این سوال دشوار است؛ کاهشی ها استدلال می کنند، قیمت هم چنان در دامنه 25 روزه قرار دارد و با وجود افزایش روزهای اخیر، اتفاق تازه ای در بازار رخ نداده است.

این در حالی است که افزایشی ها باور دارند، بازار در روزهای اخیر نشان داده است که با تغییر میزان سطح تقاضا مواجه شده است. در این میان، در مورد آنچه موجب افزایش قیمت دلار شد، میان معامله گران توافق نسبی وجود داشت. بیشتر معامله گران اثرگذاری متغیرهای بیرونی چون نرخ حواله درهم و افزایش ارزش دلار در کشورهای همسایه را از عواملی می دانستند که منجر به افزایش خرید ارز در بازار داخلی شد.

از طرف دیگر سکه طرح جدید بدون توجه به کاهش بهای اونس در انتهای هفته، همسو با افزایش قیمت شاخص ارزی حرکت کرد. در نخستین روز هفته، سکه با افزایش 50 هزار تومانی به قیمت 4 میلیون و 650  هزار تومان رسید. افزایش نرخ سکه در شرایطی به ثبت رسید که در آخرین روز هفته بهای اونس در بازارهای جهانی به زیر مرز روانی هزار و 400 دلار رفته بود. با این حال، سکه در  گذشته چندان متناسب با رشد بهای اونس حرکت نکرده بود و حرکت خلاف جهت روز شنبه آن با بازارهای جهانی نیز منجر به تغییر علامت حباب نشد. با در نظر گرفتن مالیات ارزش افزوده، حباب سکه دیروز منفی 70 هزار تومان بود؛ حباب این فلز گران بها در انتهای هفته گذشته بالای 135 هزار تومان بود. ارزش ذاتی سکه ساعت 4 بعدازظهر روز شنبه حدودا در سطح4 میلیون و 720 هزار تومان قرار داشت.

رشد درهم و تحریک دلار در شهرهای همسایه

در اولین روز هفته، قیمت درهم از همان ابتدای روز ظرفیت افزایشی از خود نشان داد و نرخ حواله درهم معاملات خود را با قیمت 3 هزار و 600 تومان آغاز کرد که 45 تومان بالاتر از روز پنج شنبه بود. با این سطح از قیمت درهم، ارزش دلار در بازار داخلی می‌توانست به بالای 13 هزار و 200 تومان برسد که در ساعات پایانی معاملات محقق شد.

در واقع ضرب عدد 3 هزار و 600 تومانی در نرخ برابری دلار به درهم یعنی 67/3، ارزش دلار به تومان را بالای 13 هزار و 200 تومان نشان می داد. البته قیمت درهم در ساعات پایانی روی رقم 3590 تومانی ثبت شد.

تحلیلگران تکنیکال: برخورد به کف و حرکت به سمت سقف

در حالی که برخی از معامله گران رشد نرخ حواله درهم و بالا رفتن ارزش دلار در کشورهای همسایه را عامل اصلی رشد قیمت دلار می دانستند، گروه دیگری از معامله گران افزایش قیمت این ارز را به بیشتر به روندهای فنی بازار نسبت می دادند. از نظر گروه اخیر، دلار در یک ماه اخیر هر زمان به محدوده 12 هزار و 700 تومانی نزدیک شده است، با افزایش خریدها به سوی مرز 13 هزار تومانی بازگشته است و در ادامه به آرامی حتی تا محدوده 13 هزار و 500 تومانی بالا رفته است.

از نگاه این گروه، بازار هم چنان با وجود افزایش 3 روز اخیر در این الگو قرار دارد و باید طی روزهای آتی منتظر واکنش قیمتی این ارز به سطوح حساس، 13 هزار و 500 و 13 هزار و 700 تومانی بود. اگر نظر این گروه رو قبول کنیم، دلار پس از برخورد به کف قیمتی دامنه خود در مسیر بازگشت به سقف این دامنه است. این در حالی است که کاهشی های بازار باور دارند، بازارساز بیشتر به دنبال خسته کردن نوسان گیران است و احتمال می دهند هر زمان که نوسان گیران به افزایش قیمت امیدوارتر می شوند، بازارساز با عرضه ارز قیمت را در جاده معکوس قرار می دهد؛ عاملی که موجب ضرر نوسان گیران ضرر می شود.

در این میان، افزایشی ها باور دارند بازارساز در روزهای اخیر تمایلی نداشت که قیمت دلار در بازار آزاد رشد کند. از نظر آن ها، رشد دلار در بازار آزاد برخلاف خواست بازارساز نشان می دهد تقاضا در سطحی است که می تواند قدرت عرضه بازارساز را نیز به چالش بکشد. عده دیگری باور داشتند، افزایش قیمت روزهای اخیر ناشی از جوسازی نوسان گیران پیرامون گام دوم ایران برای کاهش تعهدات سیاسی است که قرار است در تاریخ 16 تیر صورت بگیرد. نوسان گیران از نگاه این دسته با برجسته کردن چنین اخباری و احتمال بالا گرفتن تنش ها، افراد فعال در بازار را ترغیب به خرید ارز می کنند.

قیمت انواع سکه و طلا

عصر امروز در بازار طلا قیمت هر قطعه سکه امامی ( طرح جدید (با نرخ 4 میلیون و 650 هزار تومان و سکه بهار آزادی (طرح قدیم) با نرخ 4 میلیون و 420 هزار تومان به فروش رسید.

همچنین امروز قیمت نیم‌سکه، 2 میلیون و 350 هزار تومان، قیمت ربع‌سکه یک میلیون و 550 هزار تومان و سکه‌گرمی به قیمت 990 هزار تومان معامله شد.

از سوی دیگر قیمت هر مثقال طلای آبشده در بازار طلای تهران عصر امروز به یک میلیون و 892 هزار تومان رسید و هر گرم طلای 18 عیار عصر امروز حدود 436 هزار تومان شده است.

قیمت دلار و ارزهای رایج

  امروز شنبه ۱۵ تیرماه دلار در بازار آزاد پایتخت در کانال۱۳ هزار تومانی رشد کرد و در معاملات ابتدایی وارد محدوده 13100 تومانی شد. در ساعات پایانی معاملات شاخص ارزی به محدوده 13200 تومانی وارد شد و تا 13250 تومان نیز پیش رفت اما نهایتاً بین ۱۳20۰ و 13220 تومان قیمت خورد.

همچنین صرافی ملی نرخ خریدوفروش دلار را ۲۰۰ تومان و یورو را ۱۵۰ تومان ارتقا داد، تا قیمت رسمی دلار بین ۱۲۸۵۰ و ۱۲۹۵۰ تومان و یورو بین ۱۴۷۵۰ تا ۱۴۸۵۰ تومان اعلام شود.

عصر امروز در بازارهای مرزی دلار هرات ۱۳۰۷۰ تا ۱۳۰۹۰ تومان خرید و فروش شد. قیمت حواله درهم امارات نیز امروز تا مرز 3600 تومان پیش رفت و نهایتاً با قیمت 3590 تومان به کار خود پایان داد.

بیشتر بخوانید: آخرین قیمت دلار در بازار آزاد امروز شنبه ۹۸/۰۴/۱۵ | صعود شاخص ارزی

* این خبر به‌روزرسانی می‌شود.

** قیمت‌های درج شده مربوط به زمان تنظیم خبر است.

*** برای اطلاع از نرخ لحظه‌ای و نمودار تغییر قیمت به صفحه بازارهای اقتصادنیوز مراجعه کنید.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند