کدخبر: ۲۹۳۹۰۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

قیمت لبنیات نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش یافت / قیمت چای به صورت لحظه‌ای در حال تغییر است

اقتصاد نیوز: قیمت انواع محصولات لبنی به طور متوسط نسبت به سال گذشته با افزایش ۵۰ درصدی مواجه بوده و در کنار آن افزایش نجومی قیمت چای نیز که به صورت لحظه‌ای در حال تغییر است یکی دیگر از اتفاقات روزهای اخیر بود.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از الف؛ قیمت انواع محصولات لبنی در روزهای اخیر با رشد فزونی همراه بوده به طوری که پس از گذشت ۲۸ روز از مجوز ستاد تنظیم بازار مبنی بر افزایش ۲۰ درصدی قیمت انواع شیر و لبنیات برخی برندها ظاهرا به این قیمت‌ها پایبند نبوده و مجدداً اقدام به افزایش خودسرانه قیمت‌ها کردند.

طبق بررسی‌های انجام یافته توسط مرکز آمار ایران قیمت انواع محصولات لبنی در طی یک سال اخیر به‌طور متوسط شاهد افزایش ۵۰ درصدی قیمت‌ها بوده به‌طوری که قیمت هر بطری شیر پاستوریزه یک لیتری به‌طور متوسط ۶۶درصد، ماست پاستوریزه یک کیلوگرمی ۵۶ درصد، پنیر ایرانی پاستوریزه ۵۰۰ گرمی ۴۸ درصد و کره پاستوریزه نیز ۲۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.

در حالی‌که شیر و لبنیات یکی از محصولات غذایی با ارزش بالا و مورد نیاز عموم مردم است افزایش قیمت این محصولات موجب شده تا اقشار ضعیف و کم در آمد جامعه توان خرید این محصولات را با قیمت‌های جدید نداشته و به نوعی ناچار به حذف این محصول غذایی پرارزش از سبد غذایی خود شوند، این در حالی است که لبنیات در داخل کشور تولید و امکان افزایش تولید نیز وجود دارد.

سرانه مصرف شیر در کشور نصف میانگین جهانی است

سرانه مصرف شیر در کشور نصف میانگین جهانی است به طوری‌که متوسط مصرف شیر در ایران به ۸۰ لیتر می‌رسد در عین حال میانگین مصرف این محصول در جهان ۱۶۰ لیتر است و البته در برخی از کشورها نیز سرانه مصرف شیر حتی به ۵۰۰ لیتر نیز می‌رسد، با توجه به اینکه محصولات لبنی به خصوص شیر جزو با ارزش‌ترین محصولات غذایی محسوب شده و حتی به‌عنوان شاخص توسعه یافتگی سلامت کشورها محسوب می‌شود. برخی کشورها در تلاش برای پرداخت یارانه جهت بالا بردن سرانه ‌مصرف شیر در جامعه خود هستند.

با توجه به گزارش میدانی خبرنگار فارس از بازار اردبیل هم اکنون قیمت انواع محصولات لبنی در مراکز عرضه لبنیات به این شرح است؛ پنیر پاستوریزه ۸۵۰۰ تومان، ماست ۶۵۰۰ تومان، دوغ ۸۵۰۰ تومان، شیرنایلونی ۳۵۰۰ تومان، شیر بطری کم چرب ۵۶۰۰ تومان، شیر بطری پرچرب ۶۰۰۰ تومان است.

قیمت چای به صورت لحظه‌ای در حال تغییر است

در کنار افزایش قیمت لبنیات در بازار در این بین افزایش قیمت چای نیز یکی دیگر از نکات حائز اهمیت در ماه‌های اخیر بوده به‌طوری که قیمت این محصول پرمصرف در ایران هم‌اکنون به صورت لحظه‌ای و ساعتی در حال تغییر است و اغلب برندهای این محصول نیز در بازار کمیاب شده و اندک برندهای موجود نیز با قیمت بسیار بالا به فروش می رسد.

در حال حاضر قیمت چای خارجی ۵۰۰ گرمی در اردبیل با قیمت ۵۸ تا۶۰هزار تومان و قیمت چای ۱۰۰ گرمی نیز به ۱۲ هزار تومان به فروش می‌رسد، لازم به ذکر است که سالانه ۱۰۰ هزار تن چای خشک در کشور مصرف می‌شود که حدود ۲۵ هزار تن آن در داخل کشور و ۷۵ هزار تومان بقیه نیز به کشور وارد می‌شود.

در کنار قیمت محصولات لبنی و چای سایر محصولات پرمصرف همانند برنج و روغن نیز با افزایش قیمت بالا مواجه بوده به‌طوری که روغن مایع در حال حاضر به قیمت ۹۰۰۰ تومان و برنج ایرانی درجه یک بین ۲۵ تا ۲۸ هزار تومان در بازار اردبیل به فروش می‌رسد.

یکی دیگر از موارد مورد توجه این مساله است که برخی از مغازه‌داران و خواربارفروشان اظهار می‌کردند که برخی از شرکت‌های غذایی محصولات خود را با قیمت بالاتر از قیمت روی جلد به خواربار فروش عرضه می‌کنند و خواربارفروشان نیز به‌ناچار با قیمت بالاتر از قیمت روی جلد این محصولات را به فروش می‌رسانند و در این خصوص نیز اسناد و فاکتورهای فروش برخی از شرکت‌های مواد غذایی نیز در اختیار خواربارفروشان قرار داشت.

با توجه به وضعیت اقتصادی موجود در جامعه و کاهش قدرت خرید مردم به خصوص اقشار متوسط و کم درآمد جامعه، افزایش قیمت‌ محصولات پرمصرف در بین مردم موجب شده تا آنان به ناچار مجبور به حذف این محصولات غذایی با ارزش از سبد غذایی خانوار شوند و از این‌رو ورود جدی مسؤولان به موضوع قیمت‌گذاری‌ بر محصولات لبنی و سایر محصولات پر مصرف هم‌چون چای لازم و ضروری است به‌طوریکه با کوچک‌ترین تدبیر و توجه به سیستم عرضه و تقاضا و هم‌چنین پرداخت یارانه به محصولات مهم و با ارزش غذایی بالا می‌تواند در تعدیل قیمت این محصولات مثمر ثمر واقع شود.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند