کدخبر: ۲۹۵۵۱۴ لینک کوتاه

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ آغاز افزایشی مردادماه

اقتصادنیوز؛ امروز سه‌شنبه ۹۸/۰۴/۰۱ بازار طلا و ارز تهران با افزایش شیب مدار صعودی همراه شد و قیمت‌ها با شکستن سطوح مقاومتی، افزایش قابل توجهی داشتند. دلار در بازار آزاد به محدوده ۱۲۶۰۰ تومانی راه یافت. صرافی های بانکی که دو روز پیاپی در برابر نوسان افزایشی ارز و ورود دلار به کانال ۱۲ هزار تومانی مقاومت کرده بودند، امروز قیمت فروش دلار را ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان و قیمت یورو را ۱۴۱۰۰ تومان اعلام کرد. همچنین قیمت سکه به مرز ۴.۴ میلیون تومان رسید و قیمت مثقال طلای آبشده با عبور از مرز ۱.۸ میلیون تومانی به محدوده یک میلیون و ۸۳۰ هزار تومانی رسید.

به گزارش اقتصادنیوز؛ امروز سه‌شنبه اول مرداد ماه 1398 روند افزایشی نرخ‌ها در بازار طلا و ارز پایتخت شتاب گرفت. دلار در روزهای یک شنبه و دوشنبه در بازار آزاد بالای مرز 12 هزار تومانی نوسان کرده بود، ولی بازارساز هم چنان قیمت فروش صرافی‌های بانکی را در کانال 11 هزار تومانی نگه داشته بود. در اولین روز خردادماه، قیمت دلار در همان ابتدای روز به سرعت وارد محدوده 12 هزار و 400 تومانی شد. در این شرایط اگر بازارساز قیمت صرافی های بانکی را در محدوده 11 هزار و 900 تومان نگه می داشت و بر حفظ مصنوعی کانال تاکید  می‌کرد، تقاضای کاذب زیادی وارد بازار می شد و هزینه ارزی بازارساز بالا رفت. دلیل ورود تقاضای کاذب به بازار فاصله قیمت صرافی های بانکی و بازار آزاد بود که موجب می شد به قصد کسب سود از این فاصله وارد بازار شوند. البته علی رغم نزدیک شدن قیمت صرافی ها به بازار آزاد، قیمت دلار توانست امروز از سطح مقاومتی اول یعنی عدد 12 هزار و 500 تومانی عبور کند و وارد محدوده 12600 تومانی شود.

رشد حواله درهم

عامل اصلی این عبور از نظر بیشتر فعالان، رشد نرخ حواله درهم و گذر از کانال 3 هزار و 400 تومانی بود. امروز حواله درهم تا محدوده 3 هزار و 460 تومان افزایش قیمت داشت. در صورت عبور درهم از سطح 3 هزار و 500 تومانی می توان انتظار حرکت دلار به سوی سطح مقاومتی بعدی یعنی عدد 12 هزار و 800 تومانی را داشت.

بخشی از فعالان، باور دارند معامله گران بزرگ پس از بازگشت دلار از سطح 11 هزار تومانی، به این اعتقاد رسیده اند که قیمت کف خود را پیدا کرده است و در حال حاضر تلاش می کنند که سقف بلندتری را برای دلار رقم بزنند. عددی که بازار از آن در اواخر تیرماه شروع به کاهش کرده بود، بالای محدوده 12هزار و 900 تومانی قرار داشت. اگر آن ها بتوانند قیمت را به محدوده پیشین ببرند، حداقل ضرری را در اوج نوسانات کاهشی متحمل نشده اند، هر چند که ممکن است شانس خرید در قیمت های پایین تر را به دلیل نداشتن نقدینگی از دست داده باشند.

در روزی که دلار افزایشی بود، سکه طرح جدید نیز توانست 180 هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کند و به بهای 4 میلیون و 400 هزار تومان برسد. این در حالی بود که در بازارهای جهانی، اونس نوسان قیمتی خاصی نداشت و در حالی که در ابتدای روز کاهشی بود، در اواسط روز به بالای محدوده هزار و 420 دلاری بازگشت.

انتخاب بازارساز؛‌ مدیریت نوسان یا کنترل قیمت؟

امروز بازارساز ارزی قیمت دلار را یک کانال بالا کشید؛ این در حالی بود که نوسان گیران باور داشتند، می‌توانند با بالا کشیدن قیمت دلار در بازار آزاد و ایجاد فاصله با صرافی های بانکی، زمینه ساز ورود تقاضای آربیتراژی به بازار شوند. اگر این تقاضا وارد بازار می‌شد، یک بار دیگر ذهن افراد عادی برای کسب سود راحت به سوی بازار ارز جلب می شد. با این حال، بازارساز ارزی در یک اقدامی که اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسید، قیمت صرافی‌های بانکی را به بازار آزاد نزدیک کرد. این موضوع نشان می دهد که بازارساز حاضر نیست به بهای اصرار روی یک سطح قیمتی، آرامش بازار را برهم بزند، امری که در گذشته بارها زمینه ساز گسترش نوسانات بازار شده بود.

آنچه مسلم است پس از برخورد دلار به سطح 11 هزار تومانی و خروج از مسیر نزولی، بخشی از معامله گران بزرگ در موقعیت خرید قرار گرفته اند و حداقل تلاش می کنند که دلار را به پیش از ورود به جاده نزولی بازگردانند. در این شرایط، بازارساز بهتر است تمام تلاش خود را برای مدیریت نوسانات و جلوگیری از افزایش هیجان در بازاربه کار ببندد. آنچه موجب شده بود دو ماه توجه معامله گران و افراد عادی از بازار ارز دور شود، نوسان محدود در دامنه 12 هزار و 700 تا 13 هزار و 700 تومان بود. از اواخر تیرماه شدت دامنه نوسانات نزولی زیاد شد و قیمت حتی به کانال 11 هزار تومانی رفت.  به نظر می رسد بخشی از بازار در روزهای اخیر به دنبال آن است که تا حدی خود را با اثرات کاهش پیشین تطبیق دهد و ضرر حاصل از کاهش شدید را به نوعی جبران کند.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

12.680

12.420

دلار صرافی ملی

12.300

11.900

یورو صرافی ملی

(ارز مسافرتی)

14.100

13.700

نرخ حواله درهم امارات

3.460

3.390

سکه امامی

(طرح جدید)

4.400.000

4.275.000

سکه بهار آزادی (طرح قدیم)

4.300.000

نیم‌سکه

2.350.000

ربع سکه

1.520.000

سکه گرمی

970.000

مثقال طلای

آب‌شده 17 عیار

1.834.000

1.784.000

 

 

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند