کدخبر: ۲۹۵۵۶۴ لینک کوتاه

آیا اخذ مالیات از خانه‌های خالی تاثیری بر قیمت‌ ها خواهد داشت؟

اقتصاد نیوز: دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان با بیان این‌که اخذ مالیات از خانه‌های خالی تاثیری بر کنترل قیمت مسکن ندارد،‌ گفت:‌ عده‌ای از بانک‌ها تسهیلات دریافت کرده اما نتوانسته‌اند اقساط آن را پرداخت کنند، به همین دلیل بانک‌ها خانه‌های این افراد را تملک کرده اند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم؛ فرشید پورحاجت  با بیان این‌که بخشی از خانه‌های خالی کشور متعلق به بانک‌هاست، اظهار کرد:‌ این مسئله بیشتر در تهران صادق است، از طرف بخش دیگری از خانه‌های خالی موجود در کشور به این موضوع برمی‌گردد که اشخاصی برای خرید مسکن از بانک‌ها تسهیلات دریافت کرده‌اند، اما نتوانسته‌اند اقساط آنرا بازپرداخت کنند و به همین دلیل نیز بانک‌ها این قبیل خانه‌ها را تملک کرده‌اند.

وی با بیان این‌که گفته می‌شود بانک‌ها در بخش مسکن ساخت و ساز می‌کنند درست است، ادامه داد:‌ قبلا بانک‌ها این کار را می‌کردند و ساختمان‌های زیادی در تهران وجود دارد که آنها را بانک‌ها ساخته‌اند. به‌عنوان مثال در محله سیروس تهران صندوق سرمایه‌گذاری مسکن بانک مسکن ساخت و ساز انجام داده است.

وی با اشاره به این که نمی‌توان ارزیابی درستی از این داشت که چه میزان از این خانه‌های خالی را می‌توان برای سیاست‌های کنترلی دولت به کار گرفت،‌ تاکید کرد:‌ اساسا 5 درصد واحدهای مسکونی در کشورها باید به‌عنوان ذخیره جهت استفاده ابزاری دولت برای کنترل بازار وجود داشته باشد، اما در ایران نتوانسته‌ایم از این ابزار به درستی استفاده کنیم.

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان با یادآوری این‌که بر اساس آمار نفوس و مسکن سال 95 بالغ بر 1.3 میلیون واحد مسکونی نسبت به خانوار کمبود داشته‌ایم، اظهار کرد:‌ معتقدم اخذ مالیات بر خانه‌های خالی تاثیر آنچنانی در کنترل قیمت‌ها نمی‌گذارد، چراکه گرانی‌های مسکن ریشه در تورم  عمومی کشور دارد. این گرانی‌ها دومینه‌وار آغاز شده و در تمام مناطق حتی مناطق کم‌برخوردار شهری نیز افزایش قیمت به دلیل تورم را شاهد بوده‌ایم.

پورحاجت پیش‌تر با یادآوری افزایش بیش از 100 درصدی قیمت مسکن طی یکسال و چند ماه گذشته، اظهار کرد: هزینه های تولید مسکن متاثر از مولفه های متعددی است؛ مصالح ساختمانی و دستمزدها روی قیمت تمام شده تاثیر بیشتری دارند. بخش دیگری از هزینه ها مربوط به دستگاه‌های متخلف خدمات رسان از جمله آب، برق، شهرداری، خدمات مهندسی و ... است.

وی با بیان اینکه هزینه ساخت به تنهایی بدون خدمات به طور متوسط به 3.5 میلیون تومان افزایش یافته است، افزود: به عنوان مثال در هر مترمربع ساختمان 5 طبقه 100 کیلوگرم فولاد مصرف می شود. قیمت هر کیلوگرم نیز حدود 5000 تومان است که هزینه بسیار بالایی را به تولیدکننده وارد می کند.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان با اشاره به این که حدود 2.5 درصد هزینه‌های تمام شده مسکن مربوط به سیمان است، یادآور شد: بر اساس آخرین برآوردها در اهواز که توسط  دانشگاه شهید چمران انجام داده، متوسط هزینه هر مترمربع واحد مسکونی به حدود 3.9 میلیون تومان افزایش یافته است.

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند