کدخبر: ۲۹۵۹۲۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

بر اساس آمار گمرک چین؛

بلومبرگ: چین واردات نفت ایران را ادامه داده است

اقتصادنیوز؛ بلومبرگ بر اساس آمار گمرک چین گزارش داد که این کشور به رغم تحریم‌های آمریکا و لغو معافیت از تحریم‌های نفتی، همچنان به واردات نفت از ایران ادامه داده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ علی‌رغم آنکه هفته‌ها از پایان معافیت‌های ارائه‌شده برای ادامه واردات نفت از ایران برای کشورهایی نظیر چین می‌گذرد، اما آمارهای گمرک چین نشان می‌دهد، این کشور همچنان مشغول واردات نفت از ایران است.

بر اساس آمار رسمی ارائه‌شده توسط گمرک چین که امروز منتشر شد، این کشور در ماه ژوئن 855 هزار تن نفت از ایران وارد کرده است که معادل روزانه 209 هزار بشکه بوده است. 

اگرچه این آمارها از کاهش واردات نفت ایران توسط چین حکایت دارند اما همین ادامه واردات نفت ایران برای پکن نشانه نادیده گرفتن تحریم‌های آمریکا توسط این کشور است.

در واقع در قالب تلاش آمریکا برای پایین آوردن صادرات نفت ایران و اعمال کارزار حداکثری تحریم‌ها علیه کشورمان، هم اکنون تمام نگاه‌ها به واردات نفت ایران توسط چین دوخته شده است. 

علی‌رغم آنکه کشورهایی نظیر کره و ژاپن که از قضا واردات کمی از ایران داشته‌اند، خرید نفت کشورمان را متوقف کرده‌اند، اما چین همچنان یکی از خریداران عمده نفت از ایران در بازار‌های آسیایی باقی مانده است.

البته آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند که این نادیده گرفتن تحریم‌ها را به نوعی قانونی و عادی جلوه دهند و آن را اقدامی کاملا عادی  از سوی چین نشان دهند.

آمریکایی‌ها در تلاش هستند تا نشان دهند این محموله‌های نفتی پیش از تاریخ دوم می و لغو معافیت چین برای واردات نفت ایران بارگیری و ارسال شده است.

از طرف دیگر بررسی رهگیری خطوط کشتیرانی نشان می‌دهد چندین نفتکش دیگر نیز از ایران بارگیری می‌شود و با مجموع ظرفیت 20 میلیون بشکه در مسیر رسیدن به چین قرار دارند.

آمارها نشان می‌دهد، چین در 5 ماه نخست سال جاری به طور متوسط روزانه 494 هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده که نسبت به 660 هزار بشکه روزانه در مدت مشابه سال گذشته کاهش حدود 15 درصدی را داشته است. 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند