کدخبر: ۲۹۷۴۹۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ رفتار مرزی متفاوت دلار و سکه

اقتصادنیوز؛ امروز دوشنبه ۱۴ مردادماه ۱۳۹۸ بازار طلا و ارز تهران با رشد قیمت‌ها همراه شد. اما میزان رشد سکه از رشد ارز پیشی گرفت و بنابر این سکه مرز روانی را شکست و دلار روی مرز متوقف شد. امروز قیمت دلار در بازار آزاد به مرز ۱۲ هزار تومانی رسید و نهایتاً بالای این مرز و روی رقم ۱۲۰۲۰ تومان به کار خود پاپان داد. صرافی ملی نرخ رسمی خریدوفروش دلار را ثابت نگه داشت و قیمت رسمی فروش دلار ۱۱۹۰۰ تومان و قیمت رسمی فروش یورو ۱۳۴۰۰ تومان ثبت شد. سکه طرح جدید از مرز ۴.۲ میلیون تومانی عبور کرد و مثقال طلای آبشده زیر مرز روانی ۱.۸ میلیون تومانی به کار خود پایان داد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ امروز 14 مرداد 1398 و در سومین روز هفته، سکه توانست مرز 4 میلیون و 200 هزار تومانی را با قدرت بشکند و دلار با رشدی محدودتر به بالای مرز 12 هزار تومانی بازگشت. روز دوشنبه سکه 72 هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و  به بهای 4 میلیون و 220 هزار تومان رسید. به گفته فعالان، یکی از عوامل تحریک قیمت سکه پرش اونس در بازارهای جهانی به بالای مرز هزار و 450 دلاری بود؛ ساعت 4 بعدازظهر ارزش طلای جهانی هزار و 456 دلار بود که 16 دلار بیشتر از انتهای هفته گذشته بود.

روز دوشنبه، دلار نیز توانست با 120 تومان افزایش به قیمت 12 هزار و 20 تومان برسد و جسارت سکه بازان برای قرار گرفتن در موقعیت خرید را در بازار فلزهای گران بها بیشتر کند. رشد بهای دلار در شرایطی صورت می گرفت که 2 خبر مشخص در میان معامله گران شنیده می شد که احتمال افزایش عرضه ارز را بالا می برد. اولی، خبری غیررسمی بود که شماری از معامله گران آن را برجسته می کردند و آن احتمال عرضه ارز توسط یکی از شرکت های بزرگ پتروشیمی بود. دومی خبری موثق تر بود که از سوی شبکه المیادین منتشر  شد. این شبکه به نقل از رئیس انجمن بازرگانان ایران در امارات متحده عنوان کرده بود که  امارات ویزاهای ورود مجدد را به بازرگانان ایرانی اعطا می‌کند. در صورت صحت این خبر شاهد افزایش تجارت بین ایران و امارات خواهیم بود و گشایش های مالی بین دو کشور حتی می تواند زمینه ساز تقویت سمت عرضه شود. با این حال، بازار به چنین اخباری توجهی نکرد.

حرکت دلار برخلاف اخبار افزایش عرضه

افزایش قیمت ارز با وجود گمانه زنی ها در مورد افزایش عرضه ارز ناشی از دو متغیر بود: گروهی باور داشتند بازار پس از چند روز نوسان در محدوده 11 هزار و 900 تومانی کششی برای کاهشی بیشتر قیمت از خود نشان نداده است؛ پس طبیعی است که برخی از افراد با تصور رسیدن قیمت به کف در موقعیت خرید قرار بگیرند. این در حالی است که گروهی دیگری باور داشتند، افزایش بازار در روز دوشنبه اتفاقی طبیعی بوده است، چرا که بازار از ابتدای مردادماه در زندان هزار تومانی 11  هزار و 800 تا 12 هزار و 800 تومان قرار گرفته است و تا زمانی که از این دامنه خارج نشود، اتفاق تازه ای در بازار رخ نداده است.

دراین میان، عده ای از معامله گران عنوان می کردند، عامل دومی بی توجهی به اخبار افزایش عرضه ارز، توجه بیشتر معامله گران به روند واقعی بازار بود. در واقع آنها باور داشتند،  بازار بیشتر از اخبار به روند قیمتی حساس است. به گفته این دسته، عنوان می شد یکی از شرکت های پتروشیمی قصد عرضه درهم دارد، ولی در عمل، معامله گران شاهد افزایش قیمت حواله درهم بودند. در نتیجه معامله گران بازار داخلی بیشتر از اینکه خبر عرضه را جدی بگیرند، رشد واقعی قیمت درهم را مد نظر قرار دادند و با تکیه بر همین موضوع، خریدهای خود را بالا بردند. با این حال؛ آنچه مسلم است نوسان نیز در بازار ارز و سکه تحت کنترل بود و هرگز با هیجانات زیادی مواجه نشد. این روند تا زمانی که تقاضا یا عرضه بزرگی به بازار نشود، ادامه خواهد یافت.

عده ای کمتری نیز به تعویق افتادن آغاز به کار بازار متشکل ارزی را در رشد قیمت موثر دانستند. به گزارش خبرگزاری مهر، یک مقام مسئول در نظام بانکی با بیان اینکه با دستور رییس کل بانک مرکزی افتتاح رسمی بازار متشکل ارزی به تعویق افتاد گفت: تست های آزمایشی آغاز شده است.دلیل به تعویق افتادن افتتاح رسمی بازار متشکل ارزی، عمق بخشی بیشتر به بازار اعلام شده است. پیش از این قرار بود این بازار فعالیت خود را از عید سعید قربان آغاز کند.

با این حال، رشد قیمت دلار پیش از انتشار این خبر صورت گرفته بود و شاید نتوان را عامل محرکی در بازار روز دوشنبه دانست. باید دید بازار در روز سه شنبه واکنش خاصی به این خبر خواهد داشت. بیشتر فعالان باور دارند بازار در شرایط فعلی ظرفیت رشد یا کاهش خاصی را ندارد و به نوسانات خود در یک دامنه محدود ادامه خواهد داد. از نظر آنها، زمانی می توان عنوان کرد که اتفاق خاصی در بازار افتاده است که قیمت از بازه 11 هزار و 800 تا 12 هزار و 800 تومانی خارج شود.

آرامبخش ارزی

یکی از مهم ترین عواملی که از نگاه فعالان در کاهش نوسانات بازار ارز موثر بوده است، کاهش تقاضای تجاری بوده است. بر اساس آخرین آمارهای رسمی، ارزش واردات کشور در خردادماه ۳.۵ میلیارد دلار رقم خورده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد کاهش یافته است. در این میان، بررسی روند سه ماه تجارت خارجی کشور نیز از تراز تجاری مثبت گواهی می دهد. به گزارش ایبنا،  براساس جدیدترین آمارهای مقدماتی که در هفته دوم مردادماه منتشر شده، در سه ماهه نخست ۱۳۹۸ بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار واردات و حدود ۱۱.۵ میلیارد دلار صادرات کالایی بدون احتساب نفت خام انجام شده است که در مجموع نشان دهنده تراز تجاری ۱.۲ میلیارد دلاری است. به گفته فعالان، این تراز تجاری مثبت نشان می دهد که بازار ارز از سمت تقاضای وارداتی تحت فشار قرار نگرفته است. در این میان، به دلیل آرام شدن بازار، تقاضای خروج سرمایه و سفته بازی نیز کاهش یافته است تا از  این مسیرها نیز بازار ارز تحریک نشود. در این میان، برخی فعالان عنوان می کنند ممکن است بازار در ادامه سال با افزایش تقاضای تجاری مواجه شود و بازارساز باید خود را آماده تامین عرضه ارز این واردات کند تا عاملی برای بازگشت نوسان به بازار نشود. تعدیل قیمتی تدریجی یکی از گزینه  های بازارساز برای کاهش حجم تقاضاست.

یکی از عوامل دیگری که در روزهای اخیر به عنوان ضربه گیر قیمت دلار مطرح شده است، خبر آغاز به کار بازار متشکل ارزی و انتظاراتی است که پیرامون آن مطرح شده است. به عنوان مثال، خبرگزاری ایبنا گزارش می دهد، به اعتقاد فعالان و کارشناسان حوزه ارز، با راه اندازی این بازار، «تهران» به پایتخت ارزی کشور تبدیل خواهد شد. هم چنین بازار متشکل ارزی این امکان را ایجاد می کند که ساعت ۹ صبح هر روز، نرخ متوسط مشخص و معاملات بر اساس آن انجام شود.

بازار متشکل ارزی، نرخ را بر اساس معاملات واقعی مشخص می‌کند، به طوری که تعداد و قیمت ارز مبادله شده به صورت رسمی ثبت می‌شود.

کارشناسان معتقدند، پیاده‌سازی این ساز و کار روشی مناسب برای کشف قیمت ارز  خواهد بود و نرخ موزون متوسط کشف شده در این بازار، عددی است که مبنای معاملات قرار می‌گیرد و حداکثر نوسان در نظر گرفته شده برای آن نیز ۳ درصد است.

همچنین فعالان بازار ارز، راه اندازی بازار متشکل را پایانی بر فعالیت صرافی‌ها با دو یا چند دفتر یا حساب‌های متعدد بانکی به نام اقوام صاحبان صرافی می‌دانند. اکنون میان خریداران و فروشندگان ارز برای دریافت مبلغ مورد معامله نگرانی وجود دارد، اما بازار متشکل ارزی این دغدغه را برطرف و به نیابت از طرفین معامله، پول را به حساب آنها واریز می کند.

باید دید بازار متشکل ارزی به چه شکلی کار خود را آغاز خواهد کرد و آیا توان پاسخ به انتظارات ایجاد شده را خواهد  داشت؟

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

به گزارش اقتصادنیوز؛ عصر امروز دوشنبه 14 مرداد ماه دلار در بازار آزاد بین 11990 تا 12020 تومان قیمت خورد.

صرافی ملی امروز مرخ دلار و یورو را بدون تغییر اعلام کرد و بر این اساس نرخ رسمی خریدوفروش دلار در صرافی‌های بانکی بین 11800 و 11900 تومان و نرخ رسمی خریدوفروش یورو بین 13300 و 13400 تومان شد.

قیمت حواله درهم امارات نیز که دیروز به رقم 3260 تومان رسیده بود عصر امروز به 3270 تومان رسید.

آخرین قیمت طلا و سکه 

عصر امروز دوشنبه در بازار طلا قیمت هر قطعه سکه امامی ( طرح جدید) به 4 میلیون و 220 هزار تومان رسید. همچنین سکه بهار آزادی (طرح قدیم) نهایتاً  4 میلیون و 120 تومان قیمت خورد.

از سوی دیگر امروز قیمت نیم‌سکه 2 میلیون و 250 هزار تومان، قیمت ربع‌سکه یک میلیون و 430 هزار تومان و قیمت  سکه‌گرمی 960 هزار تومان شد.

از سوی دیگر ظهر امروز قیمت مثقال طلای آبشده در بازار طلای تهران تا عصر به نرخ یک میلیون و 799 هزار تومان افت کرد. همچنین هر گرم طلای 18 عیار حدود 415 هزار تومان است. 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند