کدخبر: ۲۹۷۸۵۷ لینک کوتاه

افزایش نرخ تورم ترکیه به ۱۶.۶۵ درصد

اقتصاد نیوز: نرخ تورم ترکیه تا پایان ماه ژوئیه به ۱۶.۶۵ درصد افزایش یافت.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا؛ مرکز آمار ترکیه اعلام کرد پس از چندین ماه کاهش نرخ تورم، متوسط این نرخ در دوازده ماه منتهی به ژوئیه با ۰.۹۳ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۱۶.۶۵ درصد رسیده است که در این بین بالاترین نرخ تورم در بین بخش های مختلف متعلق به بخش خدمات با تورم ۲۶.۹۳ درصدی بوده است.

در بین سایر بخش ها، تورم بخش لوازم منزل ۲۵.۴۱ درصد، کافه و رستوران ۱۹.۸۵ درصد و نوشیدنی و تنباکو ۱۹.۲۳ درصد اندازه گیری شده است. گروهی از ۱۲ اقتصاددان پیش بینی کرده اند متوسط تورم ترکیه در سال ۲۰۱۹ میلادی به ۱۴.۸ درصد برسد که بالاترین تورم پیش بینی شده ۱۷.۲ درصد و کمترین تورم پیش بینی شده نیز ۱۳.۳ درصد بوده است.

در طول پنج سال اخیر بیشترین نرخ تورم ترکیه مربوط به تورم ۲۵.۲۴ درصدی اکتبر سال قبل و کمترین تورم نیز مربوط به آوریل ۲۰۱۶ با ۶.۵۷ درصد بوده است. بانک مرکزی ترکیه پیش بینی کرده است امسال تورم ترکیه به ۱۳.۹ درصد برسد.

بر مبنای ماهانه، تورم ترکیه در ماه ژوئیه ۱.۳۶ درصد بوده است. بیشترین کاهش قیمت‌ها مربوط به پوشاک با منفی ۳.۲ درصد و بیشترین افزایش ماهانه مربوط به حمل و نقل با تورم ۴.۴۶ درصدی بوده است.

بانک مرکزی ترکیه تورم این کشور را تا پایان سال جاری ۱۴.۶ درصد پیش‌بینی کرده است که این تورم در سناریو خوش‌بینانه ۱۲.۱ درصد و در سناریو بدبینانه ۱۷.۱ درصد خواهد بود. برنامه اقتصادی جدید ترکیه دستیابی به تورم ۱۵.۹ درصدی را برای سال ۲۰۱۹ و تورم ۹.۸ درصدی برای سال ۲۰۲۰ هدف گذاری کرده است. در طول یک دهه اخیر کمترین نرخ تورم ترکیه مربوط به مارس ۲۰۱۱ به ۳.۹۹ درصد و بالاترین تورم مربوط به اکتبر ۲۰۱۸ با ۲۵.۲۴ درصد بوده است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند