کدخبر: ۲۹۸۸۸۰ لینک کوتاه

سهم ایران از تجارت جهانی باید از یک میلیارد دلار بگذرد

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سهم جمهوری اسلامی ایران از تجارت جهانی باید حداقل به یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار در سال برسد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، رضا رحمانی شامگاه جمعه در آئین افتتاح دومین جشنواره و مرکز تخصصی مبل و منبت روستای اشترمل اظهار داشت: میزان تجارت جهانی در سراسر جهان و در طول یک سال، 130 میلیارد دلار است که تنها 64 میلیون دلار از این مقدار مربوط به ایران است.

وی افزود: صادرات ایران در سال 97 نسبت به سال 96 با رشد سه برابری روبه رو شد و در وارادات به سوم کاهش یافت اما همچنان به جایگاه واقعی خود در تجارت جهانی نرسیده ایم.
رحمانی با بیان اینکه خاک و جمعیت کشور ما، معادل یک درصد از شاخص های جهانی است تصریح کرد:سهم ایران از تجارت جهانی با بهره وری حداکثری از ظرفیت های کنونی در بخش های مختلف صنعت، معدن و تجارت می تواند به بیش از یک میلیارد و 300 میلیون دلار در سال برسد.

رحمانی ابراز کرد: ایجاد و توسعه نشان های ویژه تجاری(برندسازی) و تلاش بیشتر در حوزه نرم افزاری و تبلیغات از مهمترین راهکارها برای ایجاد بهره وری حداکثری از ظرفیت های کشور در حوزه های مختلف صنعت، معدن و تجارت به شمار می روند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه جشنواره مبل و منبت روستای اشترمل تویسرکان از شکوه و جذابیت کم نظیری در زمینه تولیدات این بخش برخوردار است افزود: تولیدات صنایع مبل و منبت روستای اشترمل و شهرستان تویسرکان باید با برند سازی، شناسنامه دار شوند تا سهم بیشتری از بازار فروش، اشتغالزایی و درآمدزایی را به خود اختصاص دهند.

وی افزود: کمبود چوب یکی از مشکلات هنرمندان فعال در حوزه مبل و منبت تویسرکان است که برای حل این مشکل هرگونه حمایت های لازم را انجام خواهیم داد.

رحمانی گفت: طرح خوشه مبل و منبت از اثر گذاری ویژه ای در توسعه کمی و کیفی تولیدات این بخش برخوردار است و استمرار هدفمند این طرح در دستور کار قرار دارد.

وی اظهار داشت: ایجاد شرکت های صادراتی و شهرک خصوصی صنعتی و گسترش هدفمند و کارشناسانه شهرک های صنعتی از برنامه هایی هستند که مورد حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دارند.

رحمانی گفت: آموزش و پرورش، دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی باید با تمام توان خود به میدان بیایند تا شاهد رشد و پویایی بیش از پیش اقتصاد در بخش تولیدات صنایع مبل و منبت باشیم.

وی خواستار سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه تولیدات صنعتی شد و تصریح کرد: امروز شاهد شور و شوق و امید مردم ایران برای رونق تولید داخلی هستیم در حالی که دشمنان پس از 16 ماه تحریم تمام عیار اقتصادی انتظار داشتند چرخه تولید و کار در ایران تعطیل شود.

به گزارش تسنیم، امروز وزیر صنعت، معدن و تجارت به همراه مسئولان ارشد این بخش، استاندار همدان و مسئولان مرتبط استانی و شهرستانی از شرکت های تولید داروی هگمتان دارو و تدبیر دارو و تولید فیلتر سرکان دیدن کرد و با افتتاح مرکز تخصصی مبل و منبت روستای اشترمل، آغاز به کار رسمی دومین جشنواره صنایع مبل و منبت روستای اشترمل را اعلام کرد.

اشترمل یکی از روستاهای شهرستان تویسرکان در کیلومتر 19 جاده تویسرکان به کنگاور است که طرح گلریز منبت آن از اعتبار و شهرتی ملی برخوردار است و به صورت رسمی عنوان شهر ملی منبت در این بخش را برای شهرستان تویسرکان به ارمغان آورده است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند