یک روزنامه مدعی شد؛ ابلاغ حکم توقف فعالیت عابدزاده در پرونده سقوط هواپیمای «آسمان»/ + واکنش سازمان هواپیمایی

کدخبر: 308051
اقتصادنیوز:روزنامه شرق درباره آخرین وضعیت پرونده سقوط هواپیمای آسمان مدعی شد:«حکم توقف فعالیت علی عابدزاده رئیس سازمان هواپیمایی کشوری صادر شده است.

به گزارش اقتصادنیوز روزنامه شرق در گزارشی که صبح امروزمنتشر شده مدعی شده است که برای 15 نفر از مدیران و کارشناسان ارشد سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت هواپیمایی آسمان صدور قرارهای تأمین و قرار نظارت قضائی بدوی صادر شده است.

در توضیحات این گزارش در خصوص چرایی صدور این رای آمده است؛ «موضوع بر سر احتمال اشتباه بررسی کارشناسی و صدور احکام بر اساس گزارش اولیه بررسی سانحه است؛ درحالی‌که گزارش ثانویه به کل احتمال یخ‌زدگی هواپیما را رد می‌کند و در این‌ صورت جز مشخص‌شدن یک تخلف در شرکت هواپیمایی آسمان (که البته منجر به سقوط نشده)، اتهامی متوجه مسئولان این صنعت نیست، حتی سازمان هواپیمایی کشوری نتوانسته گزارش اصلی سانحه را برای ایکائو (سازمان جهانی هوانوردی) ارسال کند.»

ظاهرا این موضوع باعث شده که نزدیک به دو هفته برخی از مجوزهای استاندارد پرواز روی زمین بماند که همین مسئله هم سبب می‌شود مجوز حدود پنج هواپیما صادر نشود. اتفاقی که بیم آن می‌رود در ادامه، صنعت هوایی کشور و پروازهای کشور را دچار چالشی جدی کند.

در این گزارش به  نقل از «یک ممیز هواپیمایی کشوری» که نامی از وی برده نشده از ابلاغ حکم عدم ادامه فعالیت رئیس سازمان هواپیمایی کشوری توسط دادگاه بدوی رسیدگی به سقوط هواپیمای ATR هواپیمایی آسمان در بهمن 96 خبر داده شده است.

واکنش سازمان هواپیمایی به تعلیق فعالیت معاون وزیر؛ عابدزاده همچنان رئیس است

 پس از انتشار این خبر سازمان هواپیمایی کشور نسبت به آن واکنش نشان داد.

به گزارش تسنیم،  این سازمان اعلام کرد:‌«سازمان هواپیمایی کشوری نماینده حاکمیت در صنعت حمل و نقل هوایی و تابع قوانین و مقررات داخلی و بین المللی است و براساس قانون وظیفه بررسی سوانح بر عهده این سازمان وهدف محوری آن پیشگیری از سوانح آتی است. در بررسی سانحه ATR آسمان 29 بهمن 96 تمامی مراحل بررسی سانحه همکاریهای تنگاتنگی با مراجع قضایی صورت گرفته که کماکان ادامه دارد و نتایج بررسی هم مرحله به مرحله در اختیار مسئولان قضایی قرار گرفته است.

آنچه حائز اهمیت است توجه به موقعیت صنعت و حال که آمریکائی‌ها اهداف چند دهه گذشته خود را تشدید و زمینگیر کردن صنعت را دنبال می کنند طرح مسائل مناقشه انگیز به مصلحت نیست. یقینا تلاش های متخصصین صنعت حمل و نقل هوایی را که با نگاه به توانمندی‌های داخل توانسته صنعت را سرپا نگهدارند کم رنگ جلوه می دهد و زمینه کاربردی شدن استعدادهای شایسته در صنعت را دچار خدشه می کند. لذا از این حیث متاسفیم برای روزنامه شرق برای طرح این مسائل.

سازمان هواپیمایی کشوری مصمم به ادامه مسئولیت خطیر در انجام وظایف بوده و نه تنها آماده همکاری با مراجع ذیربط در خصوص سوانح  یا هر اتفاق دیگری است به اراده قوه قضائیه مبنی بر حمایت از صنعت هوایی در جهت تقویت نیروی متخصص در راستای مقاومت و توانمندی های داخلی احترام گذاشته برای رسیدن به نتایج بایسته از هیچ کوششی فرو گذار نخواهد کرد.

در انتها نیز به نقل از روابط عمومی سازمان هواپیمایی در پاسخ مطلب منتشر شده در خصوص وضعیت مسئولیت رئیس سازمان گفته شده است: «ایشان همچون گذشته مشغول انجام وظیفه و اهداف صنعت را دنبال می کند.»

صبح امروز روزنامه شرق  در  گزارشی به نقل از «یک ممیز هواپیمایی کشوری» که نامی از وی برده نشده از ابلاغ حکم عدم ادامه فعالیت رئیس سازمان هواپیمایی کشوری توسط دادگاه بدوی رسیدگی به سقوط هواپیمای ATR هواپیمایی آسمان در بهمن 96 خبر داده است.

در بخشی از این گزارش ممیز هواپیمایی کشوری گفته است:« ... گزارش کارشناسان رسمی دادگستری مبنا قرار گرفت و بر اساس آن ابلاغیه‌های افراد متعددی از پرسنل شرکت آسمان، سازمان هواپیمایی، شرکت فرودگاه‌های کشور به دستشان می‌رسد و علاوه بر الزام به پرداخت قرارهای تامین، قرار نظارت قضایی بدوی مبنی بر عدم فعالیت رئیس سازمان هواپیمایی کشوری و معاونت استاندارد پرواز و معاون یکی از دفاتر سازمان هواپیمایی به آنها ابلاغ می‌شود.»

گفتنی است در سانحه سقوط هواپیمای ATR هواپیمایی آسمان در بهمن دو سال پیش 65 نفر مسافر و تیم پرواز جان خود را از دست دادند.

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما