کدخبر: ۳۱۷۲۳۸ لینک کوتاه

وزیر امور اقتصاد و دارایی:

حجم تجارت خارجی ایران از ۶۰ میلیارد دلار فراتر رفته است

اقتصادنیوز: وزیر امور اقتصاد و دارایی عبور از تحریم ها را محصول تلاش جامعه ایرانی دانست و گفت: با وجود همه محدودیت‌هایی که اعمال کرده‌اند حجم تجارت خارجی ایران از ۶۰ میلیارد دلار فراتر رفته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از شادا، فرهاد دژپسند طی سخنانی در  جلسه شورای گفتوگوی دولت و بخش خصوصی بوشهر که با حضور استاندار،نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مدیران اقتصادی و فعالان بخش خصوصی استان بوشهر برگزار شد، با اشاره به  اینکه طی یک سالاخیر ظالمانه‌ترین، ناعادلانه‌ترین و پیچیده‌ترین تحریم‌ها علیه ایران اسلامی اعمال شده است، تاکید کرد: عبور از تحریم ها محصول تلاشجامعه ایرانی است و در حوزه اقتصاد محصول فعالیت رزمندگان اقتصادی یعنی بخش خصوصی است.

فرهاد دژپسند همچنین با اشاره به میزان صادرات و واردات کشور در هشت ماهه نخست سالجاری خاطرنشان کرد: مجموع تجارتخارجی  ایران از 60 میلیارد دلار فراتر رفته است به نحوی که تا 24 آبان‌ماه سال جاری افزون بر 31.4 میلیارد دلار صادرات و 31.1 میلیارد دلار واردات ثبت شده است. وی تصریح کرد: این نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران توانسته با پشت سر گذاشتن  مشکلات، مانع از فشار اقتصادی ناشی از تحریم ها به مردم شود.

وزیر اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عزم جدی وزارت اقتصاد برای تحقق اقتصاد هوشمند تاکید کرد: ارائه خدماتبخش های گمرک، مالیات، سرمایه گذاری خارجی، بانک ، کسب مجوزها و... به مردم باید در محیطی باشد که نیاز به طی مسافت نباشد،این مهم با هوشمند سازی اقتصاد و بکارگیری فناوری های نو  تحقق یافتنی است.

وزیر اقتصاد در ادامه با اشاره به قابلیت های کم نظیر استان بوشهر در حوزه انرژی و دریا، افزود: در صورت توجه به اقتصاد انرژی واقتصاد دریا و تکمیل زنجیره ارزش در این حوزه، با تحقق اقتصاد هوشمند می توان نرخ بیکاری استان را از ده و چهار دهم در صدفعلی به زیر پنج درصد کاهش داد.

دژپسند در ادامه ضمن تأکید بر ارتقای توانمندی بانکها در تأمین مالی بنگاه های تولیدی کشور  اظهار داشت: برای حل معضل اموال مازاد بانکها، سامانه ای برای فروش این اموال راه اندازی شد و درآمد حاصل از آن به بانکها برای تسهیلات دهی بیشتر برخواهد گشت.

دژپسند با بیان اینکه با اصلاح نگاه مدیریتی و بکارگیری مطالعات آمایش سرزمین استان بوشهر، می توان رشد و توسعه استان راتسریع بخشید، افزود: این استان با بسیج امکانات و منابع و تکمیل زنجیره ارزش و با پیشرفت سریع، می تواند سکوی رشد و توسعه درکشور باشد.

وی در ادامه ضمن تشکر از مدیران استان به واسطه پیگیری های سازنده مسائل اقتصادی استان، اظهار داشت: مباحث کارشناسیشده مطرح شده در این جلسه قطعا می‌تواند در حل مسائل و مشکلات استان راهگشا باشد.

وی افزود: با تعامل سازنده باید حداکثر توان‌خود را برای خدمت رسانی به مردم و فعالان اقتصادی استان بکار بگیرید، چرا که بخش خصوصی بازیگر حرفه ای میدان فعالیت اقتصادی است.

این گزارش حاکی است تسریع در روند تخلیه و بارگیری کالا در گمرکات، مسائل مربوط به شناورها و لنج‌های باری و مسافری، واردات کالای همراه ملوانان، موانع تولید کالا، مباحث مالیاتی تولیدکنندگان، محدودیت تسهیلات بانکی و... از جمله مسائل و مشکلاتی بود که فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان، تجار و بازرگانان بوشهری در حضور وزیر اقتصاد مطرح کردند.

گفتنی است وزیر اقتصاد در جریان سفر به بوشهر از مجموعه کشتی سازی و سکوسازی شرکت صنایع دریایی ایران (صدرا) و کارگاه ساخت کشتی افراماکس دوم نیز بازدید کرد.

دژپسند در این بازدید ضمن تقدیر از توان مهندسی جوانان ایرانی بر لزوم حمایت از تولید ملی بویژه ساخت تجهیزات مورد نیاز صنعتنفت، گاز و پتروشیمی و کشتی  از جمله سکوسازی تاکید کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند