کدخبر: ۳۲۳۹۷۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
رییس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس: واردات از طریق کانال سوئیس بستگی به اختصاص ارز بانک مرکزی دارد

رییس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس: واردات از طریق کانال سوئیس بستگی به اختصاص ارز بانک مرکزی دارد

اقتصاد نیوز: رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوئیس تاکید کرد که میزان واردات دارو و محصولات غذایی از طریق کانال مالی سوئیس بستگی به میزان ارزی دارد که بانک مرکزی به این کانال اختصاص دهد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایبنا؛ شریف نظام مافی در خصوص میزان خرید مواد غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز از طریق کانال مالی سوئیس، گفت: این کانال مالی در حال حاضر تنها به شرکت‌های تولیدکننده در کشور سوئیس تعلق دارد و شامل شرکت‌های خارجی نمی‌شود.

وی با بیان اینکه نمی‌تواند ارزیابی مشخصی از میزان عملکرد این کانال مالی داشته باشد، افزود: میزان کارایی این کانال برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی، بستگی به میزان ارزی دارد که بانک مرکزی در آن تزریق کند.

رییس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس خاطرنشان کرد: البته تراکنش‌ها در این کانال مالی از طریق سیستم بانکی است. در سمت سوئیس بانک BCP قرار دارد و در طرف ایرانی نیز به جز بانک مرکزی، بانک‌های سامان و خاورمیانه نیز فعال هستند.

سفیر سوئیس در تهران در نشستی خبری اعلام کرد که مقداری دارو برای بیماران پیوند اعضا از طریق کانال مالی این کشور وارد ایران شده است.

نظام مافی توضیح داد: قراردادهای مربوط به خرید دارو در این کانال دولتی و بین دولت‌های ایران و سوئیس است و این کانال هم در اثر مذاکرات ۲ دولت ایجاد شده است.

وی همچنین تصریح کرد: نمی‌توانم ارزیابی مشخصی درباره میزان رقم استفاده از این کانال داشته باشم و این موضوع بیشتر بستگی به میزان شارژ این کانال از سوی بانک مرکزی ایران دارد.

دکتر عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به اظهارات سفیر سوییس در تهران، گفت: واردات دارو و ملزومات پزشکی ایران در ۱۰ ماه گذشته ۲ هزار برابر حجم واردات انجام شده از کانال مالی سوئیس است.

وی در ادامه در واکنش به نمایش داروی وارداتی از طریق شرکت های سوییسی توسط سفارت سوییس تأکید کرد: میزان دارو و ملزومات  پزشکی که توسط بانک مرکزی تأمین ارز و در ۱۰ ماههٔ امسال وارد کشور شده است بیش از ۴ میلیارد دلار بوده است.

رییس شورای پول و اعتبار اضافه کرد: ما برای این بخش از امور ضروری کشور وابسته به تصمیمات و اقدامات دیگران نیستیم و در یکسال و نیم گذشته نیز آمریکا حداکثر تلاش خود برای جلوگیری و اختلال در واردات دارو برای بیماران کشورمان انجام داده است. ضمن اینکه نفس اعلام صدور مجوز توسط آمریکا برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی نشان می دهد که علی رغم ادعای آمریکا مبنی بر تحریم نبودن دارو و اقلام بشردوستانه، این اقلام عملا توسط آمریکا تحریم شده است وگرنه نیازی به مجوز نداشت. با این حال، با تلاش‌های انجام شده توسط بانک مرکزی و سایر دستگاه‌ها با این تحریم‌ها مقابله شده است و داروهای مورد نیاز مردم تا کنون تامین شده و این روند در آینده نیز ادامه خواهد یافت.


 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند