کدخبر: ۳۲۵۴۰۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

با مخالفت روسیه نشست اضطراری در ماه میلادی جاری اوپک برای کاهش تولید لغو شد

اقتصاد نیوز: اوپک و متحدانش به دلیل مخالفت روسیه، احتمالا از برنامه برگزاری نشست اضطراری در ماه میلادی جاری به منظور بررسی کاهش بیشتر تولید نفت به دلیل شیوع ویروس کرونا منصرف شده و به برنامه قبلی خود برای دیدار رسمی در مارس برمی‌گردند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از  ایسنا، منابع آگاه در اوپک به بلومبرگ گفتند اگرچه عربستان سعودی از تلاش برای برگزاری نشست اضطراری دست برنداشته است اما گروه اوپک پلاس احتمالا طبق برنامه قبلی در مارس دیدار خواهد کرد زیرا هنوز نتوانسته است موافقت روسیه را برای کاهش بیشتر تولید نفت جلب کند.

عربستان سعودی در تلاش برای برگزاری نشست اضطراری و تصویب کاهش بیشتر تولید نفت بوده است زیرا شیوع ویروس کرونا باعث افت شدید تقاضا برای نفت شده است. آژانس بین‌المللی انرژی پیش بینی کرده است که مصرف جهانی نفت به دلیل این که اپیدمی ویروس کرونا سفر و فعالیت اقتصادی در چین را کاهش داده است، در سه ماهه نخست امسال برای نخستین بار در بیش از یک دهه گذشته کاهش پیدا خواهد کرد.

کمیته فنی اوپک پلاس دو هفته پیش کاهش ۶۰۰ هزار بشکه در روز تولید گروهی علاوه بر ۲.۱ میلیون بشکه در روز که این گروه در حال حاضر اعمال می‌کند، را پیشنهاد کرد با این حال روسیه از این پیشنهاد حمایت نکرد.

به گفته نمایندگان اوپک، از آنجا که افت تقاضای چین برای نفت باعث کاهش درآمدهای نفتی شده است، ریاض همچنان امیدوار است بتواند روسیه را برای کاهش تولید نفت مجاب کند.

روسیه نسبت به کشورهای منطقه خلیج فارس در برابر قیمت پایینتر نفت می تواند تاب بیاورد و در سه سال گذشته که شراکت اوپک پلاس شکل گرفت، معمولا تمایلی به همراهی با محدودیت عرضه نفت نداشته است.

تحلیلگران متعددی اظهار کرده اند که این گروه باید اقدام کند حتی اگر پیش از اعلام تصمیمات جدید، تا زمان دیدار رسمی خود در روزهای پنجم و ششم مارس دست نگه دارد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، قیمت نفت که اوایل ژانویه در نیویورک به بیش از ۶۵ دلار در هر بشکه صعود کرده بود، برای نخستین بار در یک سال گذشته به پایین ۵۰ دلار سقوط کرد و هفته گذشته به حدود ۵۲ دلار رسید.


 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند