با افت قیمت نفت به 40 دلار چه بر سر صادرکنندگان خاورمیانه می آید؟

کدخبر: 325562
اقتصاد نیوز: ادامه کاهش قیمت نفت تا ۴۰ دلار در هر بشکه میزان اقتدار صادرکنندگان خاورمیانه را پایین می آورد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم؛  اس پی گلوبال پلتس اعلام کرد با دور شدن دنیا از سوخت های فسیلی، ادامه کاهش قیمت نفت تا 40 دلار در هر بشکه میزان اقتدار صادرکنندگان خاورمیانه را پایین می آورد.

 گزارش این پایگاه خبری نشان می دهد اگر قیمت نفت تا 2040 به زیر 40 دلار در هر بشکه برسد، میانگین اقتدار منطقه خلیج فارس دو رده پایین آمده و از +BBB به -BBB می رسد.

 هیدروکربن ها به طور میانگین 81 درصد درآمد دولت های مرکزی خلیج فارس - کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به علاوه عراق_ را تشکیل می دهند. سرعت تنوع اقتصادی در این کشورها همچنان آهسته است.

 قیمت نفت خام برنت هفته گذشته به حدود 53 دلار در هر بشکه رسید ولی از زمان اوج قیمت آن در 2014 با 115 دلار در هر بشکه، میانگین قیمت آن بیش از 60 دلار بوده است.

 طبق سناریوی نفت 40 دلاری گلوبال پلتس، هر کشور صادر کننده حداقل یک رتبه تنزل خواهد یافت. طبق این گزارش تا 2027 شرایط مالی این کشور ها میانگین رتبه اقتدار آنها را از +BBB تا BBB پایین می آورد.

با نزدیک شدن به سال 2040، این تنزل رتبه بیشتر شده و به -BBB می رسد. پایین تر از این حد قلمروی سرمایه گذاری صفر قرار دارد که طبق آن مدیران سرمایه اجازه سرمایه گذاری ندارند.

به گفته گلوبال پلاتس، دومین مرحله این تنزل رتبه به خاطر ضعیف شدن زیرساخت های اقتصاد کلان و کاهش سرانه تولید ناخالص داخلی خواهد بود.

 در این گزارش آمده است:« با ادامه کاهش قیمت نفت، اقتصادهای متمرکز خلیج فارس کوچک خواهند شد که نشان دهنده خطر وابستگی کالا در آنهاست».

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما