گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ عبور مجدد نرخ‌ها از مرزهای مقاومتی و روانی

کدخبر: 326631
اقتصادنیوز؛ پس از یک روز آرامش در روز یکشنبه که پس از جهش قیمتی روز شنبه رقم خورده بود، امروز دوشنبه 5 اسفند 4 اسفندماه 1398 بازار طلا و ارز پایتخت بار دیگر وارد فاز صعودی شد اما روند صعودی امروز به مراتب ملایم‌تر از روز نخست هفته بود.

به گزارش اقتصادنیوز؛ در سومین روز هفته قیمت دلار در بازار آزاد از محدوده 15300تومانی به محدوده 15600تومانی رفت. در بازار طلا نیز قیمت سکه طزح جدید دوباره از مرز مقاومتی و روانی 6 میلیون تومانی عبور کرد و تا میانه محدوده 6 میلیون و 100هزار تومانی پیشروی کرد. همچنین مثقال طلای آبشده پس از عبور از مرز مقاومتی 2.6 میلیون تومانی، تا عصر مرز 2.7 میلیون تومانی را هم پشت سر گذاشت و تا 2 میلیون و 730هزار تومان همخ معامله شد. گرم طلای 18عیار هم به حدود630 هزار تومان رسید.

ارزیابی معامله گران از روند امروز بازار

در سومین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی به جاده صعودی بازگشت و سرعت رشد قیمتی دلار بیشتر شد. روز دوشنبه، سکه تمام بهار آزادی با قدرت مرز 6 میلیونی را شکست و در مقطعی خود را به نزدیکی کانال 6 میلیون و 200 هزار تومانی رساند. گفته می شد که حدود ساعت 4 بعدازظهر در معاملات عمده سکه با قیمت 6 میلیون و 80 هزار تومان به فروش می رفت که 230 هزار تومان بیشتر از روز یک شنبه بود. فلز گران بهای داخلی حتی در روز یک شنبه 100 هزار تومان از ارزش خود را از دست داده بود و عده ای این اتفاق را به معنای تغییر جهت انتظاری بازیگران بازار سکه تعبیر کرده بودند. با این حال، روز دوشنبه بازار سکه روند افزایشی را صورت داد که مطابق انتظار آن ها نبود. حتی برخی فعالان عنوان می کردند که قیمت فروش سکه در روز دوشنبه بالاتر از 6 میلیون و 100 هزار تومان بود. در واقع در شرایطی که نوسانات بازار زیاد است و فضا تا حدی هیجانی شده است، قیمت های متفاوتی برای خرید و فروش ثبت می شود. آنچه مسلم است امروزمرز 6 میلیونی سکه شکسته شد و این فلز گران بها به سطح قیمتی رسید که در طول تاریخ خود آن را تجربه نکرده بود.

به گفته فعالان، مهم ترین عاملی که موجب شد سکه تمام بهار آزادی چنین جهشی را تجربه کرد، پرواز یکباره طلای جهانی به بالای مرز هزار و 650 دلار و حتی لمس نقطه هزار و 687 دلار بود. در واقع از نگاه برخی معامله گران بازار سکه این افزایش طلای جهانی بود که قیمت ها را در بازار داخلی تحریک کرد.

 در این میان، عده  دیگری از معامله گران باور داشتند،  رشد قیمتی دلار موجب شد که سکه بازان بار دیگر به موقعیت خرید بازگردند. از نظر آن ها، سکه بازان در روز یک شنبه با این تصور فروش های خود را افزایش دادند که قیمت دلار طی روزهای آتی کاهشی خواهد شد. با این حال، برخلاف تصور آن ها، روز دوشنبه دلار افزایشی شد و آن ها نیز ناچار شدند که خود را با این اتفاق هماهنگ کنند. روز دوشنبه اسکناس آمریکایی 150 تومان رشد را تجربه کرد و به بهای 15  هزار و 500 تومان رسید. دلار روز یک شنبه تنها 100 تومان افزایش را به ثبت رسانده بود.  شاخص ارزی در اواسط روز دوشنبه برای شکستن محدوده 15 هزار و 600 تومانی نیز تلاش کرد ولی موفق به عبور از آن نشد.

در این میان، عده ای از معامله گران عنوان می کردند که پس از ساعت 4 بعدازظهر میزان فروش ها در بازار دلار بالا رفت و همین عامل می تواند زمینه ساز افت قیمت ها در روز جاری شود. به گفته آن ها، نرخ حواله درهم نیز در اواسط روز گذشته تا نزدیکی مرز 4 هزار و 300 تومانی بالا رفت، ولی در اواخر روز تا نقطه 4 هزار و 240 تومان عقب نشینی کرده بود. به گفته فعالان، هم اکنون پایه 4هزار تومانی برای درهم تبدیل به یک مرز حمایتی محکم شده است و تا زمانی که قیمت بالای آن مرز قرار دارد،‌ بهای دلار نیز نمی تواند به راحتی به زیر 14 هزار و 700 تومان بازگردد.

در این میان، عده ای از فعالان باور داشتند افزایش قیمت دلار به اندازه ای برای برخی معامله گران غیرمنتظره بود که خالی فروشان زیادی را دچار ضرر کرد. در واقع امروز خالی فروشان ناچار شدند برای پرداخت تعهد خود در قامت یک خریدار وارد بازار شوند و از این طریق به قیمت فشار بیشتری وارد شود.

در این میان، امروز صرافی های بانکی در واکنش به افزایش قیمت دلار در بازار آزاد، بر تابلوی خود افزایش قیمتی را ثبت نکردند. امروز صرافی ملی هر دلار را با قیمت 14 هزار و 700 تومان به فروش می رساند که 30 تومان کمتر از روز یک شنبه بود. هر چقدر فاصله قیمت دلار بازار آزاد و صرافی های بانکی بیشتر شود، تقاضای کاذب بیشتری وارد بازار خواهد شد.

به گفته فعالان تبعات ورود ویروس کرونا به کشور نیز در رشد قیمت ها موثر بوده است و در صورت ادامه می تواند قیمت ها را با نوسان بیشتری مواجه کند. بازارساز به نظر می رسد به دنبال آن است که در شرایط فعلی نوسانات را بیشتر مدیریت کند و پس از آرام شدن اوضاع، قیمت ها را بشکند.

آخرین قیمت رسمی و آزاد ارز

امروز دوشنبه 5 اسفندماه  قیمت دلار آزاد در بازار تهران بین 15590 تا 15630 تومان قیمت خورد و نرخ حواله درهم در بازار دوبی به 4300 تومان رسید.

قیمت رسمی دلار و یورو در صرافی ملی

قیمت خرید و فروش دلار در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی به شرح زیر اعلام شد:

قیمت خرید دلار آمریکا :  14600 تومان (50-)

قیمت فروش دلار آمریکا :  14700 تومان (50-)

قیمت خرید یورو :  15700 تومان (0)

قیمت فروش یورو :  15800 تومان (0)

قیمت انواع طلا و سکه

همچنین در بازار طلا سکه طرح جدید با قیمت 6 میلیون و 160 هزار تومان ثبت شد و سکه طرح قدیم 6 میلیون 150 هزارتومان قیمت خورد. قیمت نیم‌سکه 3 میلیون و 100 هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و 880 هزار تومان شد. سکه گرمی هم با قیمت 950 هزار تومان به فروش می‌رسید.

بهای هر اونس طلا در بازار جهانی، امروز حدود 1676 دلار شد. در بازار داخلی نیز هر مثقال طلای آبشده با قیمت 2 میلیون و 630 هزار تومان به کار خود پایان داد که این رقم معادل هر گرم طلای ۱۸عیار  حدود 630 هزار تومان است.

تیتر یک
  • حقوقی های بازار سهام از پس خرس ها بر می آیند؟

    اقتصادنیوز: دیروز در شرایطی که شاخص هم‌وزن بیش از ۵ هزار واحد سقوط کرد حقوقی‌ها توانستند شاخص را سبزپوش نگه دارند، آیا…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید