ابهام درنحوه استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرات سال ۹۸

کدخبر: 328205
​اقتصادنیوز: رییس کنفدراسیون صادرات عنوان کرد: تعیین تکلیف نحوه استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرات در سال ۹۸ و جلساتی که قرار بود در این خصوص برگزار شود، به دلیل شیوع ویروس کرونا انجام نشده و لغو شد.

 تعیین تکلیف نشد

به گزارش اقتصادنیوز محمد لاهوتی در گفتگو با ایبِنا درباره تاثیر شیوع ویروس کرونا بر صادرات به ویژه با توجه به بسته شدن مرز کشور با برخی از مهم‌ترین مقاصد اصلی صادراتی کشور اظهار داشت: به هر حال ویروس کرونا در هر کشوری که وارد شده اولین لطمه را به سلامت مردم و سپس اقتصاد کشورها زده و ایران نیز مستثنی از این موضوع نبوده است.

وی افزود: مرزهای کشور با مشکلاتی مواجه هستند و بعضی از مرزها باز و برخی دیگر بسته هستند؛ برخی از اقلام صادر و برخی دیگر اجازه صدور ندارند و شرایط مساعدی برای صادرات نیست. طبیعی است که اولین نتیجه این موضوع نیز کاهش میزان صادرات خواهد بود.

رییس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران در خصوص اعداد و ارقامی که درباره زیان روزانه صادرات از محل شیوع ویروس کرونا منتشر می‌شود نیز تاکید کرد: اعداد و ارقام مختلفی درباره میزان تاثیر کرونا بر اقتصاد ایران مطرح می‌شود، ولی از آنجایی که آنها قابل استناد نیستند و هنوز تایید نشده، ذکر آنها جایز نیست.

لاهوتی در عین حال افزود: به هر حال در اینکه کرونا بر اقتصاد ایران و صادرات تاثیر داشته تردیدی نیست و این اتفاق برای تمامی کشورهای درگیر آن رخ داده است. عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تصریح کرد: دستگاه‌های اجرایی مختلف برای مقابله با این موضوع در تلاش هستند و ستادهای مختلفی برای این موضوع شکل گرفته است؛ هر کسی در جایگاه خود در تلاش است تا به نوعی به مدیریت شرایط کمک کند. صادرکنندگان هم به هرحال شرایط را درک می کنند و به دنبال این هستند تا صادرات خود را ادامه دهند.

وی خاطرنشان کرد: همه باید در آرامش به دولت کمک کنیم تا شرایط کنونی مدیریت شود و تهدید ویروس کرونا که تمام دنیا را با مشکل مواجه کرده، از بین رفته و شرایط به حال عادی خود بازگردد.

نحوه استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرات ۹۸ تعیین تکلیف نشده است

رییس کنفدراسیون صادرات همچنین در خصوص تعیین تکلیف نحوه استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرات در سال ۹۸ نیز گفت: جلساتی که قرار بود در این خصوص برگزار شود، به دلیل شیوع ویروس کرونا برگزار نشده و لغو شده است. هنوز برای سال ۹۸ موضوع رفع تعهد ارزی و استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان تعیین تکلیف نشده است.

رییس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران خاطرنشان کرد: امیدوار هستیم که در هفته پیش رو شرایط مقداری بهتر شود و جلسه مربوط به این موضوع برگزار شود. قطعا با تعاملی که بین بانک مرکزی، سازمان امور مالیاتی و اتاق بازرگانی وجود دارد، به نحو شایسته‌ای در این خصوص تصمیم گیری شود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما