کدخبر: ۳۲۸۵۹۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

بزرگترین ریزش قیمت نفت از زمان جنگ خلیج‌فارس رقم خورد

اقتصادنیوز: بازارهای نفت پس از فروپاشی اتحاد اوپک پلاس و آغاز جنگ قیمت میان عربستان سعودی و روسیه که احتمالا تبعات اقتصادی و سیاسی فوری خواهد داشت، بیش از ۳۰ درصد سقوط کردند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت چند ثانیه پس از گشایش معاملات آسیا، با دومین کاهش قیمت بزرگ تاریخ پس از جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۱ روبرو شد. با سقوط قیمت نفت برنت به ۳۱ دلار و دو سنت، بانک گلدمن ساکس هشدار داد که قیمتها ممکن است به حدود ۲۰ دلار در هر بشکه سقوط کنند.

این ریزش قیمت همه را در بازار نفت از غولهایی مانند اکسون موبیل تا شرکتهای حفاری شیل کوچکتر در تگزاس غربی تحت تاثیر قرار می دهد. به بودجه کشورهای وابسته به درآمدهای نفتی از عراق گرفته تا نیجریه ضربه خواهد زد و صحنه سیاست جهانی را تغییر خواهد داد و نفوذ کشورهایی مانند عربستان سعودی را کمتر می کند. همچنین مبارزه علیه تغییرات جوی هم با دشواری بیشتری روبرو خواهد شد زیرا بهای سوختهای فسیلی در برابر منابع انرژی تجدیدپذیر رقابتی‌تر می شود.

اندی لیپو، رییس شرکت مشاوره لیپو اویل آسوشیتس در هیوستون در این باره گفت: باورکردنی نیست. بازار با موج ریزش قیمت روبرو شده است. اوپک پلاس با ورود به جنگ قیمت برای تصرف سهم بیشتر، بازار را غافلگیر کرد.

بازار نفت در مواجهه با شوک ویروس کرونا بر تقاضا و چشم‌انداز سیل عرضه از همه طرف، از هم پاشیده است. عربستان سعودی قیمت فروش رسمی خود را به میزانی کاهش داده که در ۲۰ سال گذشته بی سابقه بوده و به خریدارانش اعلام کرده که تولیدش را افزایش خواهد داد. روسیه اعلام کرده که شرکتهایش آزاد هستند هر میزان که بخواهند نفت تولید کنند.

اقدام کم سابقه شرکت آرامکوی سعودی تنها چند ساعت پس از شکست مذاکرات اوپک و متحدانش صورت گرفت. فروپاشی این اتحاد به همکاری میان عربستان سعودی و روسیه که از اواخر سال ۲۰۱۶ شکل گرفت و به تقویت قیمتها کمک کرد، پایان می دهد.

منابع آگاه اظهار کرده‌اند شرکت آرامکو به برخی از فعالان بازار اعلام کرده که قصد دارد از ماه میلادی آینده تولیدش را به بالای ۱۰ میلیون بشکه در روز افزایش دهد و ممکن است به رکورد ۱۲ میلیون بشکه در روز برساند.

بهای معاملات آتی نفت برنت در بازار لندن ۱۴ دلار و ۲۵ سنت سقوط کرد و به ۳۱ دلار و دو سنت رسید که بزرگترین کاهش قیمت روزانه از زمان حمله آمریکا به عراق در ژانویه سال ۱۹۹۱ بود. بهای نفت برنت در سنگاپور با ۲۵ درصد کاهش، ۳۳ دلار و ۹۲ سنت در هر بشکه معامله شد.

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۳۴ درصد کاهش یافت و به ۲۷ دلار و ۳۴ سنت در هر بشکه رسید اما اندکی بعد این کاهش به ۲۷ درصد تقلیل پیدا کرد. معاملات به دلیل حجم ریزش قیمت برای چند دقیقه متوقف شد.

اختلاف قیمت نفت برنت با شاخص نفت آمریکا به پایینترین حد خود در بیش از دو سال گذشته رسید زیرا عرضه بالاتر کشورهای اوپک توازن میان عرضه و تقاضای جهانی را در مقایسه با نفت آمریکا مستقیما مورد تهدید قرار می دهد. اختلاف قیمت دو شاخص از چهار دلار در هفته گذشته، به دو دلار و ۶۶ سنت در هر بشکه رسید.

ریزش قیمت نفت در سایر بازارهای مالی منعکس شد و بازارهای سهام آمریکا به همراه ارزهای نفتی مانند کرون نروژ و پزوی مکزیک با سقوط آزاد روبرو شدند در حالی که دارایی‌های امن مانند ین ژاپن و طلا صعود کردند. ارزش سهام تولیدکنندگان نفت به شدت افت کرد و شرکت CNOOC و سانتوس استرالیا بیش از ۲۰ درصد سقوط کردند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، چشم‌انداز یک جنگ قیمت دیگر معامله‌گرانی که ریزش قیمت سال ۲۰۱۴ را به خاطر دارند را به وحشت انداخته است.

ریزش قیمت نفت دفعه پیش زمانی آغاز شد که رشد انفجاری تولید نفت شیل آمریکا باعث شد اوپک به منظور بیرون راندن رقیبانش از بازار، شیرهای نفت خود را باز کند، هرچند این استراتژی به شکست انجامید و تولیدکنندگان شیل با وجود سقوط نفت برنت به پایین ۳۰ دلار در هر بشکه در سال ۲۰۱۶ دوام آوردند. این ریزش قیمت بود که باعث شد اوپک به همراه روسیه و سایر تولیدکنندگان غیراوپک کلوپ اوپک پلاس را تشکیل دهد.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند