کدخبر: ۳۲۸۷۸۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک مطرح کرد؛

جزییات صادرات ایران به اوراسیا در سال ۹۸

اقتصادنیوز در طی ۱۱ ماه سال جاری، میزان صادرات ایران به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در مجموع یک میلیارد و۲۴۴میلیون و۵۳۶ هزارو ۲۱۰ دلار بوده است که این مقدار در مدت مشابه سال ۹۷، با میزان ۵۵۰ میلیون و ۴۱۰ هزار و ۹ دلار، رشد ۱۰۵ درصدی را به همراه داشته است.

اقتصادنیوز: دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک گفت: در طی ۱۱ ماه سال جاری، میزان صادرات ایران به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در مجموع یک میلیارد و۲۴۴میلیون و۵۳۶ هزارو ۲۱۰ دلار بوده است که این مقدار در مدت مشابه سال ۹۷، با میزان ۵۵۰ میلیون و ۴۱۰ هزار و ۹ دلار، رشد ۱۰۵ درصدی را به همراه داشته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، سید روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران در خصوص اهمیت تجارت با اتحادیه اوراسیا گفت: مجموعه کشورهای اوراسیا شاخص‌های اقتصادی قابل توجهی دارد بطوریکه رتبه اول استخراج نفت با دارایی ۱۴.۵ درصد از منابع کل جهان، رتبه اول تولید گاز جهان با ۲۰.۲ درصد از سهم جهانی، رتبه چهارم تولید انرژی برق با ۴.۹ درصد از سهم جهان، رتبه سوم طول خط آهن مشتمل بر۸درصد از جهان، رتبه چهارم تولید آهن با ۴.۷ درصد از جهان، رتبه پنجم تولید فولاد جهان را دارا است و با تولید ناخالص ملی ۴.۷تریلیون دلار،   مساحتی بالغ بر ۲۰ میلیون کیلومتر مربع را دارا است وجمعیتی بالغ بر ۱۸۴ میلیون نفردر آن  زندگی می کنند، لذا تجارت خارجی ایران با این مجموعه بزرگ می تواند بسیار با اهمیت باشد. سه کشور عضو اتحادیه اوراسیا از قبیل روسیه، قزاقستان و ارمنستان همسایه ایران با مرزهای دریایی(روسیه و قزاقستان) و زمینی (ارمنستان) هستند و سالانه بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار واردات دارند که عمده این واردات مربوط به روسیه است.

لطیفی در خصوص شرکای اصلی تجاری اتحادیه اوراسیا و سهم ایران، اظهار کرد: اصلی ترین کشورهای عمده صادر کننده به اوراسیا شامل چین، آلمان، امریکا، فرانسه، ایتالیا وترکیه هستند و همچنین کشورهای عمده وارد کننده از اوراسیا در حال حاضر کشورهای هلند، چین، آلمان، ترکیه، ایتالیا، سوئیس وانگلستان هستند، در این میان سهم  ایران از تجارت با مجموعه کشورهای اوراسیا  طی ۱۱ ماهه سال ۹۸، بالغ بر دو میلیارد و۴۴۸ میلیون و۹۱۵ هزار ۲۳۶ دلار است که این میزان در مدت زمان مشابه در سال ۹۷ بالغ بر یک میلیارد و ۸۳۳ میلیون و۴۹۱ هزارو۴۷۹ دلار بوده است که طی یکسال گذشته این میزان تجارت از حیث ارزش حدود ۴۰ درصد افزایش را نشان می دهد.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک گفت: در طی ۱۱ ماه سال ۱۳۹۸، میزان صادرات ایران به کشورهای اوراسیا در مجموع یک میلیارد و۲۴۴ میلیون و۵۳۶ هزار و ۲۱۰ دلار بوده است که این مقدار در مدت زمان مشابه سال ۱۳۹۷، به میزان ۵۵۰ میلیون و۴۱۰ هزارو ۹ دلار بوده است که رشدی بالغ بر ۱۰۵ درصد داشته است.

وی افزود: بیشترین مقصد صادراتی ایران به کشورهای اوراسیا، فدراسیون روسیه با ۳۸۷ میلیون ۷۲۱ هزارو۴۵ دلار وپس از آن کشورهای ارمنستان و قزاقستان بودند. همچنین عمده ترین کالاهای صادراتی ایران به اوراسیا را  سیب تازه، گاز طبیعی مایع شده، پسته، کیوی، خیار وخیارشور، انگورخشک شده و پرتقال تشکیل می دهند.

بنا بر اعلام گمرک، لطیفی با اشاره به حجم واردات کالا از اوراسیا گفت: حجم واردات ایران از اوراسیا طی ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۲ میلیون و۸۱۱ هزار و۲۲۸ تن است که این حجم کالا در مدت زمان مشابه بالغ بر یک میلیون و۲۰۴ هزارو ۳۷۹ تن کالا بوده است.

وی افزود، ارزش این حجم کالای وارداتی یک میلیارد و۲۰۴ میلیون و۳۷۹ هزارو ۲۶ دلار است که این میزان در مدت زمان مشابه در سال گذشته بالغ بر یک میلیارد و۲۸۳ میلیون و۸۱ هزارو۴۷۰ دلار بوده است که از این حیث اندکی کاهش در واردات داشته‌ایم. همچنین عمده کالاهای وارداتی کشور از اوراسیا مشتمل بر، جو، ذرت دامی، روغن آفتابگردان، مخلوط های گندم وگوشت بوده است.

لطیفی همچنین با اشاره به موافقت نامه موقت تجارت آزاد بین ایران و کشورهای اوراسیا گفت: بر اساس این موافقت نامه که از آبان ماه سال جاری اجرایی شده است، ۳۸۰ ردیف کد تعرفه کالاهای قابل مبادله تحت موافقتنامه مذکور مورد توافق قرار گرفته است.

وی افزود : تجارت با این اتحادیه فضای جدیدی برای تجار، تولید کنندکان و فعالان اقتصادی کشور فراهم کرده که باید بیشترین بهره را برای توسعه صادرات از این اتحادیه برد. هم اکنون پنج کشور روسیه، بلاروس، قزاقستان، ارمنستان و قرقیزستان عضو اتحادیه اوراسیا هستند اما این اتحادیه با بیش از ۴۰ کشور و سازمان بین المللی برای فعالیت در چارچوب این اتحادیه اعلام آمادگی کرده است. همچنین تبادل آسان و روان تر کالا بین ایران و پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا موجب افزایش سرمایه گذاری متقابل می شود.  

وی خاطر نشان کرد: تبادل کالا بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا از سوی فعالان بخش خصوصی در این شرایط خاص تحریمی،   جای مباهات و تقدیر دارد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند