کدخبر: ۳۲۸۹۱۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
اعضای اوپک از جنگ قیمت عربستان با روسیه چقدر ضرر می کنند؟

اعضای اوپک از جنگ قیمت عربستان با روسیه چقدر ضرر می کنند؟

اقتصاد نیوز: با شکست مذاکرات وین و سقوط قیمت نفت، کشورهای عضو اوپک ۵۰۰ میلیون دلار در روز درآمد خود را از دست می دهند.

 در شرایطی که قیمت نفت یک سوم ارزش خود را در هفته جاری پس از شکست اوپک و متحدانش در مذاکرات وین از دست داده است، کشورهای عضو اوپک 500 میلیون دلار در روز درآمد خود را از دست می دهند.

 نفت برای اکثر اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت منبع اصلی درآمد است و سقوط قیمت نفت این کشورها را تحت فشار قرار می دهد. برخی از این اعضا مانند ایران و ونزوئلا قبل از این هم با مشکل مواجه بودند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم؛ قیمت نفت خام برنت در روز دوشنبه 31 درصد کاهش یافت و به 31.02 دلار در هر بشکه رسید یعنی پایین‌ترین حد از اواسط فوریه 2016. این بدان معناست که در کل بر اساس میانگین تولید ماه فوریه، اعضای اوپک بیش از 500 میلیون دلار درآمد خود را از دست داده اند.

 قیمت نفت در ژانویه سال جاری میلادی به 71.75 دلار در هر بشکه رسید بود.

 اوپک اصرار داشت قرارداد فعلی کاهش تولید و متحدانش را تا پایان سال جاری میلادی تمدید کند و 1.5 میلیون بشکه دیگر هم از تولید آنها کم شود. ولی روسیه این پیشنهاد را رد کرد و باعث فروپاشی اتحاد بین اوپک و متحدانش شد و به این ترتیب یک جنگ قیمت بر سر سهم بازار به راه افتاد.

 نیجریه و الجزایر که عضو اوپک هستند اعلام کردند فروپاشی این قرارداد به ضرر تولید کنندگان نفت است.

اکثر کشورهای عضو اوپک از جمله عربستان، بزرگترین تولید کننده این گروه، به قیمت بالاتری برای متعادل نگه داشتن بودجه خود نیاز دارند.

جان فردریک از شرکت خدمات مالی فیچ ریتینگز  گفت:« کاهش 10 دلار در هر بشکه از قیمت نفت، درآمد سالانه را 2 تا 4 درصد تولید ناخالص داخلی پایین می آورد که بستگی به شرایط مالی آن کشور دارد».

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند