سازمان تجارت جهانی اعلام کرد؛ ضربه کرونا بر رشد تجارت خدمات

کدخبر: 329306
اقتصادنیوز: سازمان تجارت جهانی (WTO) شاخص وضعیت تجارت خود موسوم به بارومتر تجارت را برای بخش خدمات منتشر کرد. بر این اساس، رشد تجارت خدمات در پایان سال ۲۰۱۹ و فصل نخست سال ۲۰۲۰ کند شد.

به گزارش اقتصادنیوز، در جدیدترین خوانش، این شاخص از ۴/ ۹۸ در ماه سپتامبر به ۸/ ۹۶ کاهش یافت که نسبت به عدد ۱۰۰ به عنوان مبنای این بارومتر، بسیار پایین محسوب می‌شود که از رشد کمتر از معمول تجارت خدمات جهان حکایت دارد. سازمان تجارت جهانی در این رابطه البته افزوده است که اثرات اقتصادی ویروس جدید کرونا موسوم به کووید-۱۹ هنوز به‌طور کامل مشخص نشده و این احتمال وجود دارد که طی ماه‌های آینده شاهد افت بیشتر از این هم باشیم.  

از بین مولفه‌های مختلف تشکیل‌دهنده این بارومتر، بیشترین افت به رشد خدمات مسافرت هوایی (۵/ ۹۳) و کشتی‌های باری (۳/ ۹۴) اختصاص داشت، دو بخشی که پیش از شیوع ویروس جدید کرونا نیز از رشد کمی برخوردار بودند. هر دوی این شاخص‌ها منعکس‌کننده تلاش‌های اولیه برای متوقف کردن روند گسترش ویروس هستند که تا پایان ماه ژانویه شدت گرفتند. افت شاخص مربوط به خدمات کشتی‌های باری ناشی از کاهش حجم بار کشتی‌ها در آسیاست اما کند شدن رشد مسافرت‌های هوایی پدیده‌ای گسترده‌تر است که علاوه بر آسیا، در آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و اروپا نیز مشاهده شده است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما