کدخبر: ۳۲۹۳۱۹ لینک کوتاه

نرخ تورم فرانسه به ۱.۴ درصد کاهش یافت

اقتصاد نیوز: نرخ تورم فرانسه در ۱۲ ماه منتهی به فوریه با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۱.۴ درصد افزایش پیدا کرده است که این نرخ تورم، کمترین تورم ثبت شده از ماه نوامبر سال قبل تاکنون بوده است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا؛ مهم ترین عامل کاهنده نرخ تورم طی ای مدت مربوط به بخش انرژی بوده است که در آن تورم از ۴.۵ درصدی به ۱.۱ درصد کاهش یافته است. در بین سایر بخش‌های نیز نرخ تورم مواد غذایی با ۰.۲ درصد کاهش نسبت به صفر درصد کاهش پیدا کرده و قیمت تنباکو نیز نسبت به فوریه سال قبل ۱۴.۵ درصد بیشتر شده است.

متوسط نرخ تورم فرانسه در بازه زمانی۱۹۵۸ تا ۲۰۱۹ برابر با ۴.۳۵ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به آوریل ۱۹۵۸ با ۱۸.۸ درصد و کمترین نرخ تورم ثبت شده نیز تورم منفی ۰.۷ درصدی ماه ژوئیه سال ۲۰۰۹ بوده است.

بر مبنای ماهانه نیز تورم فرانسه در ماه فوریه صفر درصد اندازه‌گیری شده که نسبت به تورم ثبت شده ماه قبل ۰.۴ درصد افزایش پیدا کرده است. هسته تورمی که تغییرات قیمت مربوط به گروه مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات آن‌ها در نظر نمی‌گیرد در ماه فوریه به ۱.۴ درصد رسیده است.

طبق اعلام مرکز آمار فرانسه، شاخص تعدیل‌ شده بهای مصرف‌کننده در مقایسه با فوریه سال گذشته ۱.۵ درصد افزایش یافته که این رقم ۰.۱ درصد بیشتر از رقم ثبت شده برای دوره مشابه منتهی به ماه قبل بوده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند